TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MIB: Bez komentarza ws. protestu w ITD
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 15.05.2017 17:07:58

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie będzie komentowało zapowiedzianego przez Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego protestu ostrzegawczego

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie będzie komentowało zapowiedzianego przez Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego protestu ostrzegawczego, który zacznie się w poniedziałek 15 maja i ma potrwać tydzień - poinformował resort w piątkowym komunikacie.

"MIB nie będzie komentowało działań związków zawodowych oraz ewentualnych ich skutków" - napisał resort w komunikacie.

Ministerstwo poinformowało, że w ramach Inspekcji Transportu Drogowego działają związki zawodowe, których członkowie zgodnie z obowiązującymi przepisami mają prawo do podejmowania akcji strajkowych - o ich przebiegu i formie decydują związkowcy.

-"MIB jest za utrzymaniem Inspekcji jako odrębnej formacji kontrolnej w zakresie transportu drogowego. W tym kontekście resort przygotował projekt ustawy o ITD kompleksowo regulującej zasady jej usytuowania wśród innych służb kontrolnych" - dodano w komunikacie.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur powiedział w piątek PAP, że w lutym tego roku został skierowany projekt ustawy o ITD na Komitet Stały Rady Ministrów. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa i Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Jak powiedział Gajadhur, projekt zakłada między innymi wzmocnienie inspekcji, zawiera m.in. postulaty, które przedstawiają związkowcy. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie efektywności Inspekcji Transportu Drogowego.

Przewodniczący Rady Krajowej Związku Zawodowego Inspekcji Transportu Drogowego Hubert Jóźwik poinformował w piątek PAP, że związek od poniedziałku 15 maja rozpocznie tygodniowy protest ostrzegawczy.

Jóźwik podał, że protest będzie polegał na niezwykle skrupulatnych kontrolach przestrzegania wszystkich przepisów obowiązujących w transporcie drogowym. Według przewodniczącego, protest ostrzegawczy organizowany jest przez związek z powodu braku prac nad ustawą o ITD oraz brakiem realnych podwyżek od dziewięciu lat.

Jóźwik powiedział PAP, że związek od ponad roku czeka na rozpoczęcie procesu legislacyjnego ustawy o Inspekcji Transportu Drogowego, która wzorem służby celnej nada inspektorom uprawnienia służb mundurowych. "Obecnie inspektorzy wykonują swoje czynności w ramach służby cywilnej, co uniemożliwia im wykonywanie obowiązków poza godzinami pracy urzędu" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że na ITD nałożono nowe obowiązki wynikające z ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Tych żądań inspektorzy nie są w stanie wykonywać w ramach służby cywilnej.

-"Inspektorzy Transportu Drogowego od dziewięciu lat nie mieli waloryzowanych płac, co głośno manifestowaliśmy w październiku 2015 r. w Warszawie. Od tamtego czasu rząd nie podjął żadnych działań, by zatrzymać pauperyzację naszego zawodu" - powiedział. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MIB
GITD
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.