TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MIB: Bez komentarza ws. protestu w ITD
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 15.05.2017 17:07:58

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie będzie komentowało zapowiedzianego przez Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego protestu ostrzegawczego, który zacznie się w poniedziałek 15 maja i ma potrwać tydzień - poinformował resort w piątkowym komunikacie.

"MIB nie będzie komentowało działań związków zawodowych oraz ewentualnych ich skutków" - napisał resort w komunikacie.

Ministerstwo poinformowało, że w ramach Inspekcji Transportu Drogowego działają związki zawodowe, których członkowie zgodnie z obowiązującymi przepisami mają prawo do podejmowania akcji strajkowych - o ich przebiegu i formie decydują związkowcy.

-"MIB jest za utrzymaniem Inspekcji jako odrębnej formacji kontrolnej w zakresie transportu drogowego. W tym kontekście resort przygotował projekt ustawy o ITD kompleksowo regulującej zasady jej usytuowania wśród innych służb kontrolnych" - dodano w komunikacie.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur powiedział w piątek PAP, że w lutym tego roku został skierowany projekt ustawy o ITD na Komitet Stały Rady Ministrów. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa i Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Jak powiedział Gajadhur, projekt zakłada między innymi wzmocnienie inspekcji, zawiera m.in. postulaty, które przedstawiają związkowcy. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie efektywności Inspekcji Transportu Drogowego.

Przewodniczący Rady Krajowej Związku Zawodowego Inspekcji Transportu Drogowego Hubert Jóźwik poinformował w piątek PAP, że związek od poniedziałku 15 maja rozpocznie tygodniowy protest ostrzegawczy.

Jóźwik podał, że protest będzie polegał na niezwykle skrupulatnych kontrolach przestrzegania wszystkich przepisów obowiązujących w transporcie drogowym. Według przewodniczącego, protest ostrzegawczy organizowany jest przez związek z powodu braku prac nad ustawą o ITD oraz brakiem realnych podwyżek od dziewięciu lat.

Jóźwik powiedział PAP, że związek od ponad roku czeka na rozpoczęcie procesu legislacyjnego ustawy o Inspekcji Transportu Drogowego, która wzorem służby celnej nada inspektorom uprawnienia służb mundurowych. "Obecnie inspektorzy wykonują swoje czynności w ramach służby cywilnej, co uniemożliwia im wykonywanie obowiązków poza godzinami pracy urzędu" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że na ITD nałożono nowe obowiązki wynikające z ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Tych żądań inspektorzy nie są w stanie wykonywać w ramach służby cywilnej.

-"Inspektorzy Transportu Drogowego od dziewięciu lat nie mieli waloryzowanych płac, co głośno manifestowaliśmy w październiku 2015 r. w Warszawie. Od tamtego czasu rząd nie podjął żadnych działań, by zatrzymać pauperyzację naszego zawodu" - powiedział. (PAP)


Sprawdź też:
MIB
GITD

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.