TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MIB: Z Hiszpanią o Pakcie Mobilności
InfoBus.pl - Opublikowano: 03.07.2017 11:54:02

Polsko-hiszpańska współpraca w obliczu wyzwań sektora transportu

Pakiet mobilności oraz współpraca w zakresie transportu kolejowego i lotniczego były głównymi tematami rozmów ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka w ramach polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych odbywających się 30 czerwca 2017 r. w Warszawie. Polskiej delegacji przewodniczyła premier Beata Szydło, zaś hiszpańskiej – Mariano Rajoy.

Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Justyna Skrzydło spotkali się z ministrem infrastruktury Hiszpanii Íñigo de la Serną oraz wiceministrem w tym resorcie – Julio Gómezem Pomarem.

Kluczowym tematem spotkania był tzw. pakiet mobilności opublikowany przez Komisję Europejską 31 maja 2017 r. Wstępna wymiana poglądów ministrów UE ds. transportu na temat pakietu odbyła się na forum ostatniego posiedzenia Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (8 czerwca 2017 r.). W debacie wziął wówczas udział zarówno minister A. Adamczyk, jak i Í. de la Serna.

Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Justyna Skrzydło podczas rozmów z ministrem Íñigo de la Serną

– Pakiet aktów prawnych na rzecz mobilności powinien jej sprzyjać, a nie ją ograniczać. Uważamy, że rozwiązania zaproponowane przez Komisję Europejską stoją w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami jednolitego rynku UE. Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że pewne obawy na temat tych propozycji wyraża także Hiszpania – powiedział podczas konsultacji w Warszawie minister Andrzej Adamczyk.

Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Justyna Skrzydło podczas rozmów z ministrem Íñigo de la Serną

Minister A. Adamczyk podkreślił, że Polska sprzeciwia się propozycji objęcia międzynarodowego transportu drogowego zasadami delegowania pracowników, w zakresie zarówno międzynarodowych operacji transportowych, jak i usług kabotażowych.

– Polska, podobnie jak Hiszpania, stoi na stanowisku, że rozciągnięcie przepisów dyrektywy o delegowaniu na sektor transportu międzynarodowego może prowadzić do dyskryminacji kierowców i łamania zasad konkurencyjności. Będziemy konsekwentnie apelować o działania w kierunku dalszej liberalizacji rynku – dodał minister A. Adamczyk, zapraszając stronę hiszpańską do wspólnej pracy nad ostatecznym kształtem regulacji.

Poprzednie, jedenaste polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe, odbyły się 16 lipca 2015 roku w Madrycie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
MiLoG
Hiszpania
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.