Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Miejskie atobusy jako karetki! W Warszawie

infobus
05.11.2020 17:00
0 Komentarzy

Warszawa pomoże w transporcie chorych na koronawirusa do szpitala na Stadionie Narodowym – poinformował w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Miasto przygotowuje w tym celu dwa autobusy miejskie, które mają odciążyć karetki.

Jak pisze Gazeta Wyborcza-Warszawa – historia zatacza więc koło, bo autobusy pierwszy raz wyjechały na warszawskie ulice w 1920 r. i od razu zostały wycofane i skierowane na front wojny polsko-bolszewickiej, by przewozić rannych. Równo sto lat później będą transportować chorych z trzech miejskich szpitali do rządowej lecznicy polowej, która powstaje na Stadionie Narodowym.

Urbino 12 medic

Jak przekazał warszawski ratusz, dostosowywanie dwóch dwunastometrowych autobusów trwa w zajezdni przy ul. Stalowej.

-„Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. Zakładamy, że autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów” – wskazał stołęczny magistrat.

O tym przedsięwzięciu poinformował w czwartek po południu na Twitterze prezydent Trzaskowski.

-„Zdecydowałem, że Warszawa pomoże w transporcie chorych na koronawirus do szpitala na PGENarodowy! Przygotowujemy dwa autobusy WTP Warszawa i instalujemy w nich stanowiska z tlenem. W ten sposób odciążymy karetki, a pogotowie będzie mogło pomóc większej liczbie potrzebujących” – napisał prezydent Warszawy.

20 medycznych kierowców

Z informacji ratusza wynika, że do pracy przy przewozie chorych MZA wyznaczy ok. 20 kierowców. Mają oni zostać przeszkoleni przez Szpital Narodowy m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

W przesłanym PAP komunikacie służby prasowe ratusza zadeklarowały, że w razie potrzeby miasto jest gotowe udostępnić również pojazdy przegubowe. Magistrat zaoferował też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

-„Szczegóły operacji zostały ustalone podczas spotkania dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, dyrektora Miejskich Zakładów Autobusowych, dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz zastępcy dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Równolegle rozpoczynamy rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami, do przewozu pacjentów leżących. Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji” – poinformowano w komunikacie.

W zależności od potrzeb, miasto planuje stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 27 143 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 69 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 298 osób.(PAP)

Komentarze