TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Monachium z pierwszymi elektrobusami. Od Ebusco
InfoBus.pl - Opublikowano: 25.10.2020 11:00:52
Monachium z pierwszymi elektrobusami. Od Ebusco

Koszt zakupu 8 nowych autobusów i rozbudowy stacji ładowania wyniósł prawie 6 mln euro.

5 października monachijski operator transportu publicznego (MVG) wprowadził na linie 8 nowych autobusów elektrycznych holenderskiej marki Ebusco.

Tym samym trasa nr 144 będzie pierwszą w Monachium elektryczną linią, czyli obsługiwaną w całości tylko elektrycznie autobusami. Druga taka linia jest w drodze i do końca br. linia 100 też przejdzie na stronę elektryczności.

Koszt zakupu 8 nowych autobusów i rozbudowy stacji ładowania wyniósł prawie 6 mln euro, do której do kwoty MVG Monachium dostało dotację od rządu federalnego i kraju związkowego Bawarii. Wsparły one tę inwestycję kwotą około trzech milionów euro, czyli na poziomie 50%.

Elektryczne przejście

-"Elektryzując naszą flotę autobusową, w znacznym stopniu przyczyniamy się do walki z zanieczyszczeniem powietrza, a tym samym do poprawy jakości życia w naszym mieście. Naszym celem jest przejście całej floty na napęd elektryczny. Tym samym transport publiczny pozostaje prekursorem w dziedzinie ochrony środowiska.. Potrzebujemy alternatywy dla samochodu, a transport publiczny jest tutaj wydajnym i atrakcyjnym rozwiązaniem " – podsumował wejście owych elektrobusów burmistrz Monachium Dieter Reiter.

Wtóruje mu Ingo Wortmann, dyrektor generalny MVG:

-"Naszym celem jest prawie całkowite przekształcenie naszej floty w autobusy elektryczne. Chcemy to zrobić w ciągu najbliższych 10 lat i przy użyciu ekologicznej energii elektrycznej. Dwie w pełni elektryczne linie to dobry początek zdobywania doświadczenia. Warunkiem tej zrównoważonej transformacji jest to, aby autobusy elektryczne były tak samo wydajne, jak obecne autobusy z silnikiem diesla. Potrzebują mocnych baterii o dużym zasięgu. Z drugiej strony autobusy powinny mieć wystarczającą pojemność pasażerską, aby mogły obsługiwać nasze najbardziej ruchliwe trasy. Bez spełnienia tych warunków taka eksploatacja będzie zbyt kosztowna. Dlatego wciąż jest dużo rzeczy do zrobienia ".

Holenderski kontrakt

Monachijska flota Ebusco liczy łącznie 12 egzemplarzy, które obsługuję już linię 144, a niebawem wejdą też na trasę 100 (z Dworca Centralnego do Dworca Wschodniego). To:

  • 8 szt. autobusy miejskich Ebusco 2.2 dostarczonych jesienią;

  • 4 autobusy Ebusco 2.2 dostarczone do Monachium na początku roku.

-"Nasze autobusy mogą bez problemu przejechać do 300 km na jednym ładowaniu akumulatora. W rezultacie muszą ładować tylko w nocy, aby móc korzystać z całej usługi w ciągu dnia " – powiedział Peter Bijvelds, dyrektor generalny Ebusco.

Kolejnym ważnym krokiem w przejściu Monachium "na prąd" jest utworzenie infrastruktury ładowania w zajezdni MVG we wschodnim Monachium, którą teraz wzmocniono o 10 dodatkowych ładowarek Ebusco. Oznacza to, że obecie w zajezdni może jednocześnie ładować się 15 autobusów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
elektrobus
Ebusco
Niemcy