TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Gniezno ma nowego szefa
InfoBus.pl - Opublikowano: 04.01.2019 09:00:22
MPK Gniezno ma nowego szefa; fot. UM Gniezno

Zmiany w zarządzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Gnieźnie. Nowym szefem firmy został dotychczasowy wiceprezes MPK - Wojciech Gulczyński.

Zmiany w zarządzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Gnieźnie. Nowym szefem firmy został dotychczasowy wiceprezes MPK - Wojciech Gulczyński.

31 grudnia 2018 roku Piotr Stasiak, dotychczasowy prezes MPK Gniezno złożył rezygnację. Od stycznia 2019 roku prezesem będzie Wojciech Gulczyński, który od 2001 roku pracował tam jako zastępca prezesa. Tym samym zarząd spółki MPK będzie jednoosobowy.

Trudna sytuacja

- W chwili obecnej spółka znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej przede wszystkim olbrzymim wzrostem cen paliwa oraz realizacją zobowiązań płacowych dla pracowników. Podwyżki dla pracowników były konieczne z kilku powodów; musieliśmy zahamować odpływ pracowników do innych firm transportowych, które zaoferowały dużo wyższe wynagrodzenia, a po drugie, na wyższe wynagrodzenie nasi pracownicy po prostu zasługują, bo mają ciężką i odpowiedzialną pracę - mówi Wojciech Gulczyński, nowy prezes spółki MPK.

Ponadto kolejnym czynnikiem mającym wpływ na bieżącą sytuację finansową spółki jest ogromny wzrost cen kosztów budowy związanej z realizacją projektu unijnego. W stosunku do planowanych w 2014 roku kosztorysów ceny, które firmy zaoferowały w przetargach, wzrosły o ponad 30 %.

Wobec trudnej sytuacji finansowej MPK prezydent Gniezna Tomasz Budasz zapowiedział wprowadzenie w najbliższych tygodniach pakietu pomocowego. Zadeklarował także, że nie zmienią się ceny biletów. W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym zatrudnionych jest 127 pracowników, w tym 78 kierowców.

Unijne inwestycje

Mimo trudnej sytuacji płacowej, MPK Gniezno znajduje się obecnie w dobrej kondycji pod względem zaplecza technicznego i taboru. To efekt ostatnich inwestycji z unijnym wsparciem. W ich ramach na ulice Gniezna wyjechało m.in. 12 nowych autobusów marki Solaris Urbino 10,5, które mieszczą 70 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących. Ponadto posiadają silniki Euro 6, automatyczne skrzynie biegów, komplet tablic informacyjnych, klimatyzację oraz ładowarki USB. Nowe autobusy zastąpiły najstarsze pojazdy w obecnej flocie spółki i stanowią ok. 40% dziennego szczytowego uruchomienia.

Oprócz zakupu nowych autobusów projekt objął także remont zajezdni MPK przy ul. Wesołej. W miejscu wyburzonego starego budynku warsztatowego, zbudowana została automatyczna myjnia portalowa, w której codziennie, po zakończeniu pracy, myte są wszystkie autobusy.

Do tego wybudowano zintegrowane zaplecze socjalne dla pracowników warsztatu, nową kotłownię gazową i przebudowano hale warsztatowe. Cała nawierzchnia placu została wyremontowana. Całkowita wartość projektu to 18 mln 700 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 11 mln 550 tys. zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
personalia
MPK Gniezno