TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Kraków z nowymi telebusami. Od Autometu
INFOBUS.PL - Opublikowano: 12.10.2018 15:15:23
fot. MPK Kraków

Dziś, 12 października 2018 roku na pętli tramwajowo-autobusowej Mały Płaszów MPK w Krakowie przekazało do eksploatacji nowe autobusy miejskie klasy mini do obsługi Tele-busa.

Dziś, 12 października 2018 roku na pętli tramwajowo-autobusowej Mały Płaszów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie przekazało do eksploatacji nowe autobusy miejskie klasy mini do obsługi Tele-busa. Dostarczył je Automet.

"Zgodnie z zapowiedziami Prezydenta Krakowa realizacja tego zamówienia powoduje, że od dzisiaj w Krakowie już nie tylko na liniach regularnych, ale także do obsługi Tele-busa będą wykorzystywane wyłącznie autobusy z silnikami spełniającymi co najmniej normę Euro 5" – mówił podczas prezentacji Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Nowe pojazdy dostarczył sanocki Automet. Minibusy są konstrukcję opartą na bazie Mercedesa Sprintera 516 z silnikiem o pojemności 2,143 l i mocy 120 kW. Spełniają najwyższą normy emisji spalin Euro 6. Minibusy charakteryzują się także niskimi kosztami eksploatacji.

Ich zaletą jest także duża zwrotność i małe gabaryty, pozwalające dojechać do miejsc niedostępnych dla standardowych autobusów. Dzięki niskopodłogowej przestrzeni w przedniej części pojazdu pasażerowie z łatwością wejdą na pokład pojazdu, zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne, które od razu będą mogły zająć miejsca siedzące dostępne z poziomu niskiej podłogi. Pojazdy będą także posiadać rampę wjazdową ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Autobusy są wyposażone w klimatyzację, tablice elektroniczne, automat biletowy i monitoring. Długość mini autobusu to ok. 7,4 m. W środku będzie 13 miejsc siedzących i 16 miejsc stojących.

Koszt zakupu 3 mini autobusów to nieco ponad 2,2 mln PLN. Warto podkreślić, że zakup tego typu autobusów nie jest przypadkowy. Zostały bowiem zamówione do obsługi Tele-busa, który funkcjonuje w rejonie Płaszowa i Rybitw.

Przypomnijmy, że pierwszy kurs krakowskiego Tele-busa odbył się 14 lipca 2007 roku, a więc ponad 11 lat temu. W ciągu pierwszego miesiąca skorzystało z tej usługi 350 osób. Dziś taka liczba osób podróżuje Tele-busem czasami w ciągu tylko jednego dnia. Miesięcznie średnia liczba pasażerów Tele-busa to ok. 4 000 osób.

Usługa Tele-busa zmieniała się i dostosowywała do potrzeb mieszkańców. W ciągu ponad 11 lat Tele-bus poszerzał swoje granice cztery razy. Ofertą Tele-busa zostały objęte przede wszystkim szkoły, a małe autobusy MPK SA w Krakowie stały się pewnym i bezpiecznym środkiem transportu dla dzieci. Po zakończeniu budowy nowej linii tramwajowej do Małego Płaszowa, Tele-bus stał się także wygodnym środkiem podróży do tramwaju.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MPK Kraków
Automet