TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Łomża testuje elektryczny … samochód
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.01.2019 12:00:42 1 komentarz
MPK Łomża testuje elektryczny … samochód

Łomżyńskie MPK jako jedno z pierwszych miejskich przedsiębiorstw w Polsce testuje elektryczne auto. Już jutro - 10 stycznia - będzie mógł się nim przejechać każdy, kto odwiedzi siedzibę MPK.

Łomżyńskie MPK jako jedno z pierwszych miejskich przedsiębiorstw w Polsce testuje elektryczne auto. Już jutro - 10 stycznia - będzie mógł się nim przejechać każdy, kto odwiedzi siedzibę MPK. Naszym zdaniem, taki pojazd mógłby znaleźć zastosowanie m.in. w Nadzorze Ruchu, czy Komisji Wypadkowej.

MPK Łomża zaprasza do siebie już jutro - 10 stycznia - na dzień otwartych drzwi. Wówczas każdy będzie mógł się przejechać elektrycznym testerem., a także przekonać się, jak działa fotowoltaiczna farma w transportowej firmie.

Zielona energia

Podlaski przewoźnik od półtora roku korzysta z własnych ogniw fotowoltaicznych o mocy 28,6 kW. Dzięki temu firma ograniczyła pobór "węglowej" energii elektrycznej z sieci PGE i przyczyniła się do zmniejszenia emisji CO2 i innych szkodliwych substancji. To nie koniec zielonych inwestycji MPK. Zakład ma już projekt plus pozwolenie na budowę hali postojowej dla autobusów elektrycznych, gdzie w środku będą znajdować się stanowiska do ładowania pojazdów, a na dachu baterie słoneczne o mocy ok. 300 kW.

Dodatkowo na jednej z wiat przystankowych MPK zainstalowało baterie fotowoltaiczne i turbinę wiatrową do produkcji energii elektrycznej wykorzystywanej do oświetlenia przystanku i zasilania gniazd ładowarek USB.

Elektryczne auto

Robiąc kolejny zielony krok, w styczniu przewoźnik - dzięki uprzejmości firmy Electric Vehicles Poland - otrzymał na bezpłatne testy mały samochód elektryczny, który zostanie sprawdzony w łomżyńskich warunkach . Jest to kolejne działanie pozwalające przekonać się do rozwoju elektromobilności w oparciu o czystą energię czerpaną z odnawialnych źródeł energii.

A moment do testów jest świetny, gdyż od niedawna MPK Łomża dysponuje na swojej bazie profesjonalną ładowarką elektryczną o mocy 22 kW , umożliwiającą ładowanie za darmo - do końca lipca 2019 r. - samochodów elektrycznych. Dzięki ofercie spółki Engie.

-"Docelowo planujemy aby taki jak ten testowany mały o niewielkim zużyciu prądu samochód był samochodem zastępczym dla naszych klientów na czas ładowania swojego samochodu. Podczas ładowania można spokojnie zrobić zakupy lub załatwić jakąś sprawę na mieście. Wszystkie te działania prowadzimy, aby sprawdzić racjonalność poszczególnych rozwiązań przed podjęciem decyzji na większą skalę - informuje MPK Łomża.

Taborowe plany

Prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski przedstawił ostatnio taborowe plany MPK Łomża. Z jednej strony to umowa z PGNiG OD w zakresie autobusów napędzanych gazem ziemnym i zakup 10 pojazdów CNG. Zaś z drugiej - miasto chce kupić dwa małe autobusy zeroemisyjne.

-"Rozwój ekologicznego transportu, zarówno w miejskiej flocie, w szczególności komunikacji miejskiej i pojazdów wykorzystywanych przez podległe instytucje, czy firmy wykonujące zadania zlecane przez miasto, oznacza czystsze powietrze, przeciwdziałanie niskiej emisji oraz wzrost komfortu życia mieszkańców – podsumował prezydent Łomży.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
test
ładowarka
elektrobus
MPK Łomża
  • Krzysztof Adamczewski – 09.01.2019

    Wow, w całej Łomży jest tylko jedna osoba która korzysta z MPK? 🤣

  • volferssj – 10.01.2019

    "Naszym zdaniem, taki pojazd mógłby znaleźć zastosowanie m.in. w Nadzorze Ruchu"Co za niespodzianka. Ciekawe do czego krakowskie MPK używa elektrycznego Leafa... o żesz, jako wozu nadzoru ruchu. Szokujące.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.