TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Olsztyn wzmacnia flotę. 13 autobusów [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.02.2020 10:00:46
MPK Olsztyn wzmacnia flotę. 13 autobusów; fot. UM Olsztyn

Tabor olsztyńskiego przewoźnika powiększył się o kolejne pojazdy. To zarówno nowe fabrycznie autobusy - marki Solaris, jak i pojazdy już używane - marki MAN.

Tabor olsztyńskiego przewoźnika powiększył się o kolejne pojazdy. To zarówno nowe fabrycznie autobusy - marki Solaris, jak i pojazdy już używane - marki MAN.

Łącznie w lutym do zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie trafiło 13 pojazdów. To:

  • 6 szt. fabrycznie nowych Solarisów Urbino 12 o długości 12 m z silnikami diesla Euro 6;

  • 2 fabrycznie nowe Solarisy Urbino 18 o długości 18 m z silnikami diesla Euro 6;

  • 5 szt. używanych MAN-ów Lion`s City o długości 12 m z przebiegiem ok. 400-500 tys. km z silnikami diesla Euro 5.

Cała inwestycja zmieściła się w kwocie ok. 11 mln złotych. Nowe pojazdy olsztyńskiego MPK powinny zacząć obsługiwać pasażerów już w następnym tygodniu.

Kierunek: komunikacja!

-"Rozwijamy system transportu zbiorowego - mówił 11 lutego na konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Od tego zresztą nie ma odwrotu. Sprawna komunikacja zbiorowa oznacza lepsze funkcjonowanie miasta. I to nie tylko ze względu na możliwość przewożenia pasażerów, ale też ograniczanie liczby aut na ulicach, a przez to zadbanie o środowisko."

-"Kupno nowych autobusów jest kontynuacją działania zapoczątkowanego w 2017 roku - dodał prezes MPK Olsztyn, Jerzy Roman. - Teraz średni wiek naszych pojazdów to dziesięć lat. Większość jest klimatyzowana. Wszystkie pojazdy mają zamontowany system ITS oraz są niskopodłogowe. Poza tym obsługujemy 15 tramwajów, a za kilka dni powinny do nas dotrzeć pierwszy nowy, transportowany właśnie z Turcji.

Olsztyńskie dane

Rocznie autobusy miejskie pokonują w Olsztynie ponad dziewięć mln kilometrów. Do tego około 800 tys. km przejechanych każdego roku przez tramwaje. Każdego roboczego dnia z komunikacji miejskiej korzysta w mieście 130 tys. pasażerów.

Ta liczba zresztą systematycznie rośnie. Jeszcze w 2013 roku obsłużonych zostało ok. 30 mln osób. W 2018 roku było to już 42,8 mln, a w poprzednim jeszcze więcej, bo 43,5 mln. W poprzednim roku zostało sprzedanych aż 292 tys. sieciówek, które są zresztą jednymi z najtańszych w Polsce.

Autobusy komunikacji miejskiej z Olsztyna dojeżdżają też do ościennych gmin - Stawigudy, Purdy, Olsztynka, Barczewa i Dywit.

Na koniec zobaczcie wtorkową konferencję prasową na filmie Olsztyn24:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MPK Olsztyn
Solaris
MAN