TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Poznań z pierwszymi w Polsce kierowcami z Indii
InfoBus.pl - Opublikowano: 26.04.2019 12:00:30 1 komentarz
MPK Poznań z pierwszymi w Polsce kierowcami z Indii

Sześciu Hindusów w kwietniu zasiliło załogę MPK Poznań. Od kilku dni, pod nadzorem doświadczonych kierowców-patronów, testowo wożą pasażerów na linii nr 185. To pomysł miejskiej spółki na kadrowe braki.

Sześciu Hindusów w kwietniu zasiliło załogę MPK Poznań. Od kilku dni, pod nadzorem doświadczonych kierowców-patronów, testowo wożą pasażerów na linii nr 185. To pomysł miejskiej spółki na kadrowe braki.

Jak informuje Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK Poznań, Hindusi to zawodowi kierowcy, którzy w ośrodku MPK zostali gruntownie doszkoleni i poznali topografię miasta.

-"Są kompetentni i przygotowani do jazdy po Poznaniu - zapewnia Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK Poznań.

Warto zauważyć, że MPK od samego początki mocno wspiera ten projekt. Nowi kierowcy wdrażają się do pracy dzięki pomocy kierowców-patronów, firma zainwestowała też w tłumacza, a wszyscy wyposażeni są w translatory głosowe, aby w każdej problematycznej sytuacji mogą kontaktować się telefonicznie z Nadzorem Ruchu.

Brak znajomości języka wydaje się największym problemem w tym projekcie, ale MPK Poznań zamierza mocno wspierać swoich nowych pracowników, aby nauczyli się polskiego.W planach est kurs językowy.

Polskie przyjęcie

-"Nasi kierowcy bardzo wysoko oceniają ich umiejętności i kompetencje – podkreśla Gajdzińska. – Są bardzo sympatyczni, mili i otwarci. Mam nadzieję, że mieszkańcy przyjmą ich z sympatią i szacunkiem dla ich pracy – mówi rzeczniczka MPK Poznań.

Nie do końca tą "tradycyjną polską gościnność" widać na internetowych formach, natomiast na szczęście nie ma to znamion hejtu. Taka wymiana poglądów… Poniżej kilka wybranych wisów (pisownia oryginalna):

-"Polaków nie chcą przyjąć do pracy przecież jest wielu chętnych tylko oni wolą obcokrajowców zatrudnić bo Polak ma za małe kwalifikacje."

-"W Indiach jest ruch lewostronny. Jak sobie radzą z jazdą po prawej?"

- "tak sie zaczyna... najpierw ukraina... potem indie... i ani sie obejrzymy jak bedą zatrudniac islamistów"

-"Może nie będą tak szarpać jak niektorzy nasi kierowcy ktorzy nieraz zachowują sie jakby worki z pyrami wozili."

Kadrowe braki

Obcokrajowcy to pomysł MPK Poznań na wypełnienie braków kadrowych. W najgorszym momencie wielkopolski przewoźnik nie realizował do 200 kursów miesięcznie, bo nie miał kto zasiąść za kierownicą. Taki sam problem mają inne polskie miasta. Z tego powodu poznańskie MPK szuka kierowców także poza granicami kraju. W MPK pracuje już 50 kierowców z Ukrainy. Natomiast warto zauważyć, że Hindusów jako pierwsza zatrudniła miejska spółka-córka MPK - firma Modertrans, która produkuje i modernizuje tramwaje.I jest z nich zadowolona.

Na koniec przypomnijmy, że 1 kwietnia pracownicy MPK Poznań otrzymali podwyżki. Teraz firma oferuje na początek 4050 zł brutto miesięcznie (wcześniej było to 3600 zł), co także powinno poprawić sytuację kadrową. Jak na razie MPK Poznań nie ma planów na kolejne wzmocnienia z Indii.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
MPK Poznań
 • Eryk Złotowski – 26.04.2019

  Nawet słowa po polsku nie potrafią...

 • Marcin Michał Macha – 26.04.2019

  Polakom się nie chce godnie zapłacić to się sprowadza ;)

 • Piotr Trybunalski – 26.04.2019

  Ukraińcy w PKS Grodzisk Maz. nie dali rady we Warszawie, przez co wprowadzono wymóg znajomosci języka polskiego, a tutaj jeszcze większe ryzyko. Mimo wszystko wole żeby te autobusy jeździły niż stały z braku kierowców.

 • Jan Kowalski – 26.04.2019

  A wystarczyło dać podwyżkę i zadbać o polskiego kierowcę

 • Maciej Lehmann – 26.04.2019

  W Londynie są Hinduscy kierowcy autobusów. I nie są złymi kierowcami.

 • Piotr Olk – 26.04.2019

  BUSdziennik paczaj co tu się odJanie Pawla 😂😂😂 Teraz będzie BusMaharadzadziennik 😂😂😂

 • Peter Kaminski – 26.04.2019

  Świetny pomysł!!!

 • Norbert Kwiecień – 26.04.2019

  Za pewien czas okarze się na jakich warunkach są zatrudniani jak mieszkają,itd...handel pracownikami rośniw w siłę.Po ci dać Rodakowi zarobić żeby żył godnie z rodziną jak można kupić pracownika z Indii.

 • Marcin RY – 26.04.2019

  Lepiej hindusa niż dać podwyżkę Polakom ? Super 😂😂 Polska norma.

 • Mateusz Brzuszkiewicz – 26.04.2019

  Ciekawe czy sa takie wymagania jak w Warszawie *kierowca musi porozumiewac sie w jezyku Polskim :p

 • Kuba Brunka – 26.04.2019

  Ważne, żeby po naszemu mówili

 • Paweł Obelnicki – 26.04.2019

  Nie tylko w Poznaniu są hinduscy kierowcy ;)

 • Adrian Rosochacki – 27.04.2019

  Warszawa miała swoich czarnoskórych kierowców

 • Marcin Drabik – 27.04.2019

  Hindus Ukrainiec Czy Polak to też człowiek a ważne jest żeby pracował sumienie i miał szacunek do innych do pasażerów

 • Sebbastian Pioro – 27.04.2019

  Będą zadowoleni jak przyjdzie im o czymś poinformować kierowcę np że pomylił trasę lub zapytać go o jakiś przystanek 😁😁😁😁 super sobie z nimi pogadają 😂😂😂😂

 • Sebastian Dudek-Suchocki – 27.04.2019

  Niesmiało zauważę, ze Hindusi wychowali sie na ruchu lewostronnym... są zatem przesłanki aby byc sceptycznym co do poziomu bezpieczenstwa komunikacji publicznej w Poznaniu

 • Ruslan Abdulla – 27.04.2019

  Postanowiono, przeprowadzam się do Poznania. 🤣 Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie mnie nie zatrudnili, bo nie mam stałego pobytu w Polsce.

 • ruslanabdulla – 27.04.2019

  Postanowiono, przeprowadzam się do Poznania.

 • Robert Bojke – 12.05.2019

  Skoro polakowi sie nie POdoba pracować za te 4000 brutto to muszą przyjac Hindusa.. I tak wiele Polaków pracuje w angli czy w Niemczech i co? Jakoś w Niemczech nikt ich nie krytykuje. Pomimo że właśnie tam przeważnie obowiazuje "wsiadanie pierwszymi drzwiami" co oznacza o wiele większy kontakt z pasażerami jak w Poznaniu, gdzie kierowcy siedzą w zabudowanej kabinie, ludzie wsiadaja gdzie popadnie i kierowca ma święty spokój. Ogarnijcie się trochę..

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !