TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Sieradz odbiera kolejne Urbino 10,5 [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.12.2019 10:00:33
MPK Sieradz odbiera kolejne Urbino 10,5 [FILM]; fot. UM Sieradz

Kolejny nowy autobus Solaris Urbino 10,5 zasilił flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Sieradzu.

Kolejny nowy autobus Solaris Urbino 10,5 zasilił flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Sieradzu.

Sieradz zamówił w tym roku trzy Solarisy Urbino 10,5. Pierwszy z nich w charakterystycznych żółtych barwach pojawił się na ulicach miasta we wrześniu tego roku. Drugi zaczął wozić pasażerów 9 grudnia, a ostatni z Solarisów pojawi się we flocie przewoźnika do końca marca 2020 r.

-"Zakup nowych autobusów ma wpływ na nasze codzienne życie i nie chodzi tylko o komfort podróżowania ale również o aspekt ekologiczny. Chciałbym aby mieszkańcy wsiadali właśnie do autobusów MPK, by wybór przewoźnika był świadomy. Każdego dnia pojazdy te w bardzo małym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Sieradzki standard

Niskopodłogowe autobusy wyposażone są w monitoring i biletomaty oraz gniazda do ładowania telefonów. Posiadają również klimatyzację.

Całkowity koszt zakupu trzech nowych Solarisów to ponad 3,1 mln zł. Blisko 2,2 mln zł pochodzi jednak z dotacji udzielonej przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego w ramach projektu "Zakup i wymiana autobusów MPK Sieradz Sp. z o.o. w celu osiągnięcia niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności miejskiej- etap II". Jego celem jest poprawa komfortu podróży pasażerów, a przede wszystkim wymierne korzyści ekologiczne.

Ostatnie diesle

MPK Sieradz w przyszłym roku planuje likwidacje starych autobusów, wyprodukowanych jeszcze w latach 1988-1996.

- W naszej zajezdni będzie już łącznie 14 Solarisów. Dzięki temu niemal 100 proc. posiadanego taboru będzie niskopodłogowe. Za tym idzie ekologia, bezpieczeństwo i komfort dla pasażerów. Nowe autobusy zastąpią stare 30-letnie Mercedesy 303. Te zostaną zlikwidowane do końca marca 2020 r. Wówczas najstarszy autobus w naszej flocie pochodził będzie z 2004 r. - wyjaśnia Arkadiusz Podsiadły, prezes MPK Sieradz.

W 2017 i 2018 r. na ulicach miasta pojawiło się już osiem nowych pojazdów Solaris Urbino 10 III generacji. Koszt ich zakupu wyniósł 8,9 mln zł z czego unijne dofinansowanie pokryło prawie 5,4 mln zł.

- Jest to ostatni zakup pojazdów z dieslem. W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla etapu III przewidziany jest już zakup pojazdów elektrycznych - tłumaczy prezes.

- Bardzo mocno nad tym myślimy i jesteśmy na etapie współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, by po Sieradzu jeździły również autobusy elektryczne. Mam nadzieję, że uda się to zrealizować. Są to jednak zupełnie inne wydatki. Autobus z silnikiem spalinowym z normą Euro 6, to wydatek ok. 800 tys. zł, natomiast autobus elektryczny kosztuje ponad 2 mln zł. Warto jednak to robić, bo zdrowie mieszkańców Sieradza jest najważniejsze - dodaje prezydent.

Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce wydać w latach 2019-2023 na zakup tysiąca takich innowacyjnych pojazdów bezemisyjnych ponad 2 mld złotych, a Sieradz jest jednym z 27 samorządów, które wcześniej nawiązały współpracę w tej sprawie z NFOŚiGW oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach programu e-Bus Sieradz chce nabyć 7 elektrycznych autobusów.


Czas na badanie

Na koniec dodajmy, że w październiku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Sieradzu rozpoczęło badania potoków pasażerskich w autobusach. Przy okazji badań podróżujący miejskimi autobusami mogli zgłaszać swoje uwagi.

- Zależy nam na tym, by stworzyć nową siatkę połączeń, lepiej skomunikować całe miasto i zwiększyć częstotliwość oferowanych połączeń - wyjaśnia powody prowadzonych badań Arkadiusz Podsiadły, prezes MPK.

Za ich przeprowadzenie jest odpowiedzialna firma Public Transport Consulting Marcin Gromadzki z Gdyni.

- Jesteśmy pasjonatami komunikacji publicznej i posiadamy know how, którym dzielimy się z zarządzającymi komunikacją w całej Polsce - wyjaśnia Mariusz Józefowicz z PTC.

Na podstawie analizy badań i dalszych konsultacji MPK Sieradz w przyszłym roku zaproponuje nową siatkę połączeń.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Solaris
MZK Sieradz