TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Tarnów z gazową MIDI-ofertą od Scanii
INFOBUS.PL - Opublikowano: 08.11.2019 15:00:53
fot. MPK Tarnów

Wygląda na to, że kolejne gazowe Scanie, ale w MIDI-metrażu pojawią się w Tarnowie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otrzymało od producenta spod znaku gryfa bardzo ciekawą ofertę. Rozstrzygnięcie to w zasadzie formalność.

Wygląda na to, że kolejne gazowe Scanie, ale w MIDI-metrażu pojawią się w Tarnowie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otrzymało od producenta spod znaku gryfa bardzo ciekawą ofertę. Rozstrzygnięcie to w zasadzie formalność.

Czego chcą w Tarnowie?
Mają to być całkowicie niskopodłogowe konstrukcje z nadwoziami o długości 10,01 – 11 m, szerokości 2,5 - 2,55 m i wysokie na max 3,301 m. Każdy z autobusów ma umożliwić podróż min. 70 pasażerom, w tym nie mniej niż 19 na miejscach siedzących. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez trzy wejścia w układzie 2-2-2. 

Pojazd ma być napędzany silnikiem gazowym, który spełnia normę Euro 6. Premiowana jest możliwość tankowania biogazem. Musi to być jednostka o pojemności 6 - 12 l. Nie może być ona słabsza niż 250 KM, ale nie mocniejsza niż 320 KM i osiągać 1100 - 1400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zostanie ona zblokowana z automatyczną skrzynią biegów z przekładnią hydrokinetyczną. Automat musi posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia gazu oraz przełożenia dobrane do warunków komunikacji miejskiej w Tarnowie. Nie zabraknie oczywiście systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika. 

Autobus musi posiadać klimatyzację z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Moc chłodnicza agregatu ma być nie mniejsza niż 30 kW. Naturalna wentylacja ma być zapewniona przez co najmniej jeden wywietrznik dachowy oraz nie mniej niż trzy przesuwne okna boczne. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nie zabraknie oczywiście także monitoringu. 

Czas na SIP, który ma bazować na rozwiązaniach mieleckiego R&G Plus. MPK wymaga zamontowania czterech zewnętrznych wyświetlaczy diodowych. Przedni, boczny oraz tylni będą święcić na biało, natomiast tablica dla niedowidzących będzie miała czerwone diody. W środku znajdzie się monitor LCD typu ETM22, który przekaże MPK. Do tego oczywiście dojdzie GPS oraz głosowe zapowiadanie przystanków. Całość ma być sterowana z autokomputera SRG5000, który również przekaże tarnowski przewoźnik.

Tylko Scania, pewna Scania
Dziś, 8 października minął termin składania ofert. Na pięć gazowych "dziesiątek" tarnowskie MPK przygotowało 6 765 000 PLN brutto. To daje wycenę jednostkową na poziomie 1 100 000 PLN netto, a więc nieco więcej niż szacunkowa wartość zamówienia.

Jedyna oferta zmieściła się w tych szacunkach. Mowa o Scanii, która pięć autobusów typu Citywide 10,9LF CNG zaproponowała w łącznej cenie 6 642 000 PLN brutto. A to daje 1 080 000 PLN netto za jeden pojazd. W pakiecie roczna gwarancja całopojazdowa i pięcioletnia na trwałość układu napędowego.

Czekamy więc na akcję-akceptację. Będzie to już trzecie z kolei tegoroczne zwycięstwo Scanii, a łącznie piąte w ostatnich latach. W tym roku producent przekazał już MPK pięć używanych kilkuletnich OmniCity CNG. Do tego dojdzie jeszcze umowa na jednego gazowego Citywide'a 12LF.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Tarnów
Scania
CNG