TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Wrocław otworzyło szkołę dla kierowców
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.08.2020 18:00:05
MPK Wrocław otworzyło szkołę dla kierowców (foto: MPK)

A gdyby tak nauczyć się jeździć autobusem. I zostać jego zawodowym wrocławskim kierowcą? Wrocławski przewoźnik ruszył dziś (10 sierpnia) z pierwszymi zajęciami w swoim nowo otwartym Ośrodku Szkolenia Kierowców.

A gdyby tak nauczyć się jeździć autobusem. I zostać jego zawodowym wrocławskim kierowcą? Wrocławski przewoźnik ruszył dziś (10 sierpnia) z pierwszymi zajęciami w swoim nowo otwartym Ośrodku Szkolenia Kierowców.

Dzięki niemu, MPK Wrocław będzie szkolić przyszłych kierowców autobusów dokładniej, ponieważ już od początku zaznajomi ich z realiami pracy we Wrocławiu. Przewoźnik położy również dodatkowy nacisk na kurs pierwszej pomocy.

Do tej pory MPK Wrocław, aby nauczyć swojego przyszłego pracownika jazdy autobusem, musiało skierować go do zewnętrznego ośrodka szkoleniowego. Tam robił pełen kurs i zdawał później egzamin w WORDzie. Teraz przewoźnik same będzie szkolił kierowców – choć oczywiście państwowy egzamin pozostaje. MPK jednak bardzo zależało na otwarciu własnego ośrodka tak, by przygotowywać przyszłych kierowców już w czasie kursu do potrzeb ruchu miejskiego. Teraz dzięki nowej szkole polepszy się jakość kształcenia kierowców wrocławskich autobusów.

Własny ośrodek szkolenia kierowców pozwoli nam na uwzględnienie w procesie dydaktycznym elementów kluczowych dla kierowców komunikacji miejskiej – mówi prezes MPK, Krzysztof Balawejder. Jeśli zauważymy, że nasi przyszli kierowcy będą potrzebowali rozszerzenia nauki np. o dodatkowe godziny jazdy lub teorii, będziemy mogli to zrobić. Do tej pory nie mieliśmy na to wpływu. Pomocne nam w tym będą pochwały i skargi, jakie dostajemy od innych uczestników ruchu drogowego – dodaje.

Dzięki temu, absolwent Ośrodka Szkolenia Kierowców będzie lepiej przygotowany do pracy. Kursy będą prowadzić m.in. kierowcy autobusów MPK Wrocław, którzy posiadają uprawnienia instruktorskie. Przyszły kierowca ma zdobyć przede wszystkim już na etapie nauki praktyczną wiedzę.

W Ośrodku będziemy również uczyć dodatkowo pierwszej pomocy oraz zasad obsługi pasażera – zaznacza kierownik Działu Szkoleń MPK, Łukasz Łoboda. Kursanci będą uczyć się jazdy na dwóch dostosowanych do nauki autobusach MPK. Jednym z nich będzie pojazd przegubowy, dzięki któremu kierowcy nauczą się m.in. skręcania pojazdem na wymagających zakrętach – dodaje.

Wcześniej taki trening był niemożliwy, ponieważ żaden z zewnętrznych ośrodków szkoleniowych, z którymi współpracowało MPK, nie posiadał przystosowanego do nauki autobusu przegubowego.

Wypatrujcie na ulicach nasze srebrne strzały – bo oba autobusy będą właśnie tego koloru by różnić się od pojazdów liniowych. Ale ponieważ szkolimy kierowców dla Wrocławia to na naszych pojazdach zobaczycie także graficzne odwzorowania najważniejszych wrocławskich budowli i oczywiście nasze żółto-czerwony autobusy. Pierwsi kursanci już są, ale rekrutujemy na kolejne cykle! – opowiada Łoboda.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Wrocław
Wrocław
kierowca
ośrodek szkolenia