TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Wrocław wybrało. Kolejne Mercedesy Citaro G C2!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 08.01.2019 17:30:19
fot. wroclaw.pl

Wygląda na to, że wrocławskie MPK jest już na ostatniej prostej by zakończyć przetarg na dostawę nawet 100 nowych autobusów przegubowych. Wygląda na to, że do Wrocławia przyjadą kolejne Mercedesy Citaro G C2.

Wygląda na to, że wrocławskie MPK jest już na ostatniej prostej by zakończyć przetarg na dostawę nawet 100 nowych autobusów przegubowych. Wczoraj, 7 stycznie spółka dokonała wyboru nowego zwycięzcy postępowania. Wygląda na to, że do Wrocławia przyjadą kolejne Mercedesy Citaro G C2.

Przypomnijmy, że cały czas chodzi o trwający już ponad rok przetarg na dostawę 50 autobusów klasy MEGA z silnikami diesla dla wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. W zamówieniu, które ogłoszono w drugiej połowie grudnia 2017 r. zawarto prawo opcji w postaci rozszerzenia dostawy o kolejnych 50 przegubowców. Pisaliśmy o tym tutaj. Przyjrzeliśmy się wymaganiom przewoźnika wobec nowych nabytków. Dostawy autobusów mają zostać zrealizowane w ciągu maksymalnie 210 dni od podpisania umowy.

Oferty otwarto w pod koniec marca 2018 r. Przedstawili je EvoBus Polska i MAN. Krajowy dystrybutor autobusów Mercedes i Setra wyraził gotowość realizacji zamówienie za 97 342 200 PLN brutto. Jeden Mercedes Citaro G C2 został więc wyceniony na 1 582 800 PLN netto. Była to cena adekwatna do "gwiazdy" w wersji przegubowej. Tańsza oferta została przedstawiona przez MAN-a. Opiewała ona na 96 247 500 PLN brutto. A to dawało to cenę za jednego Lion'sa City G w wysokości 1 565 000 PLN netto.

Na pierwsze rozstrzygnięcie musieliśmy czekać trzy miesiące. Wreszcie w pod koniec czerwca jako najlepszą MPK wskazało ofertę producenta "lwów". Jej atutem prócz ceny było także objęcie autobusów dłuższą gwarancją. Wydawało się, pozostawało więc oczekiwanie na podpisanie umowy po dokonaniu przewidzianych w przepisach obowiązkowych formalności.

Po rozstrzygnięciu przetargu, w połowie lipca, wrocławski przewoźnik przekazał dokumentację postępowania do kontroli uprzedniej prowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Kontrola ta trwała około czterech miesięcy i została zakończona w listopadzie. To wreszcie umożliwiało podpisanie umowy.

Duży upływ czasu od chwili przedstawienia ofert, a także zmiany realiów rynkowych, które zaszły od wiosny zrobiły jednak swoje. MAN powiadomił miejską spółkę, że wykonanie zamówienia w tej chwili nie jest możliwe na warunkach określonych w postępowaniu i odstępuje od zawarcia umowy.

W tej sytuacji MPK musiało dokonać kolejnego wyboru dostawcy. W grze pozostał tylko EvoBus, który zdecydował się podrzymać swoją ofertę dla Wrocławia. Wczoraj miejski przewoźnik zdecydował się przystać na tą propozycję. Pozostają więc jedynie formalności, bez których nie można podpisać umowy.

Tym samym do Wrocławia w drugiej połowie roku trafią kolejne Citaro C2, tym razem wyłącznie przegubowe. Przypomnijmy, że od lutego 2018 r. MPK eksploatuje 60 autobusów z topowej miejskiej rodziny Mercedesa- 40 przegubowych i 20 standardowych. A jeśli doliczymy do tego jeszcze 102 "gwiazdy", które do Wrocławia dostarczano od 2008 roku to stolica Dolnego Śląska stanie się jednym z największych bastionów w Polsce miejskich Mercedesów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Wrocław
MAN
Mercedes
EvoBus
  • Mikołaj Stawicki – 08.01.2019

    Jeżeli będą tak dobre jak warszawskie merole, to spoko. Czas Volvo we Wrocławiu się skończył

  • Oliwier Kozak – 08.01.2019

    No piękne

  • Jakub Kowalczyk – 08.01.2019

    Bardzo dobrze, że wszystko jest już na ostatniej prostej, dopełnić formalności i można odliczać czas do pojawienia się nowych wozów :)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.