TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MZK Toruń unieważnia przetarg na elektrobusy i ładowarki
INFOBUS.PL - Opublikowano: 13.12.2019 14:30:47
MZK Toruń unieważnia przetarg na elektrobusy i ładowarki

MZK w Toruniu na razie będzie się musiał obejść smakiem z myślą o elektrobusach i ładowarkach do nich. Oferty Solarisa i Ekoenergetyki były zbyt wysokie dla dla przewoźnika i dziś, 13 grudnia unieważniono przetarg na ich dostawę.

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu na razie będzie się musiał obejść smakiem z myślą o elektrobusach i ładowarkach do nich. Oferty Solarisa i Ekoenergetyki były zbyt wysokie dla przewoźnika i dziś, 13 grudnia unieważniono przetarg na ich dostawę.

Dwa zadania
Toruński przetarg trwał już dość długo, bo od początku lipca. Jego koronną częścią była dostawa elektrobusów klasy MAXI i pojazdu pogotowia technicznego. W zamówieniu podstawowym Miejski Zakład Komunikacji chciał zakontraktować na pewno sześć "elektryków". Miały one trafić do Torunia w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. 

W opcji przewoźnik przewidział możliwość dokupienia jeszcze dwóch elektrobusów. Na skorzystanie z tego prawa MZK miało czas do końca marca 2021 r. Opcjonalne "elektryki" miały być w Toruniu w ciągu również 12 miesięcy od złożenia zamówienia dodatkowego. Szczegółowo o oczekiwaniach przewoźnika pisaliśmy tutaj

Drugie zadanie przetargowe to urządzenia do ładowania. Miały być to trzy podwójne wolne ładowarki plug-in, które miały zostać uruchomione na bazie toruńskiego przewoźnika. Z kolei na trzech krańcach- Uniwersytet, pl. Św. Katarzyny oraz Rubinkowo II planowano szybkie ładowarki pantografowe. I w tym przypadku wszystkie prace miały zostać wykonane w ciągu 12 miesięcy od chwili zawarcia umowy.

Dwie oferty
18 listopada wreszcie doczekaliśmy się otwarcia ofert. Na zakupy MZK przygotowało 16 728 000 PLN brutto. Zadanie autobusowe to w zakresie podstawowym to 14 760 000 PLN brutto, ładowarki natomiast to 1 968 000 PLN brutto. Kwoty te nie były powalające, więc nic dziwnego, że obie otwarte wtedy oferty przewyższały te szacunki. 

W części na elektrobusy jedynym oferentem był Solaris, który za wariant podstawowy zaproponował cenę 17 730 450 PLN brutto. Czekaliśmy więc tylko na potwierdzenie ceny jednostkowej za Nowego Urbino 12 electric. Ale się nie doczekaliśmy 

Na ładowarkach również był jednego oferenta. To Ekonergetyka. Jej propozycja opiewała na 6 832 227,36 PLN brutto. W końcu trzeba pamiętać, że cena ta to nie tylko ładowarki, ale także roboty budowlane, które trzeba wykonać przed ich uruchomieniem. 

Przetarg anulowany
Czekaliśmy co zrobi MZK Toruń. Trochę- delikatnie mówiąc- brakowało, a budżet miał niewiele wspólnego z realiami. Niespełna miesiąc czekaliśmy na decyzje. Dziś wiemy, że na razie w Toruniu mogą zapomnieć o elektrobusach i ładowarkach. MZK unieważniło przetarg z powodu teoretycznie wysokich cen. Praktycznie to oznaczało brak w kasie przewoźnika na ten moment dodatkowych środków.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MZK Toruń
Solaris
Ekoenergetyka
elektrobus
ładowarka