TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Niemcy: Daimler na bateryjnych zakupach
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 11.12.2018 15:25:51

Koncern Daimler kupi baterie do pojazdów elektrycznych o wartości 20 mld euro

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler zapowiedział we wtorek, że do 2030 roku kupi na potrzeby pojazdów elektrycznych ogniwa akumulatorowe o łącznej wartości 20 mld euro - podała agencja Reutera.

Decyzja wpisuje się w przygotowania koncernu do masowej produkcji hybryd i elektryków - podała agencja. W ofercie należącej do Daimlera spółki Mercedes-Benz Cars do 2022 roku pojawi się 130 elektrycznych i hybrydowych samochodów osobowych.

Niemiecki producent nie sprecyzował, od jakiej firmy zamierza kupić ogniwa. Firma zaopatruje się obecnie w baterie produkowane przez południowokoreańskie firmy LG Chem i SK Innovation oraz chińskie Contemporary Amperex Technology. Reuters przypomniał, że koncern ze Stuttgartu tworzy własną sieć zakładów produkcji akumulatorów w Niemczech (w Kamieńcu, Untertuerkheimie i Sindelfingen) oraz w chińskim Pekinie, tajlandzkim Bangkoku i w Tuscaloosie w USA. Daimler podkreślił, że rozszerza własne kompetencje w zakresie badań nad ogniwami akumulatorowymi i pracuje nad kolejną generacją baterii. Koncern chce w ten sposób zredukować swoją zależność od kosztownych metali ziem rzadkich, m.in. kobaltu, którego głównym źródłem jest Demokratyczna Republika Konga w środkowej Afryce.

Elektryczny samochód osobowy Mercedes EQ, który ma trafić na rynek w 2019 roku, będzie wykorzystywać ogniwa akumulatorowe składające się w 60 proc. z niklu, w 20 proc. z manganu i w 20 proc. z kobaltu - podała firma. W przyszłości zelektryfikowane pojazdy marki mają zostać wyposażone w baterie w 80 proc. składające się z niklu, w 10 proc. z manganu i w 10 proc. z kobaltu. Według zapowiedzi Daimlera inżynierowie koncernu pracują również nad ogniwami zawierającymi 90 proc. niklu, 5 proc. manganu i 5 proc. kobaltu, a także nad zupełnie pozbawionymi kobaltu akumalotorami na elektrolit stały.

Podobne prace prowadzą również inni producenci ogniw i samochodów. Amerykańska Tesla korzysta obecnie z produkowanych przez japońską firmę Panasonik baterii NCA zawierających nikiel, kobalt i tlenek glinu. Chińscy producenci korzystają z bezkobaltowych akumulatorów LFP, a japońscy, m.in. Nissan - z LMO (uwzględniających lit i tlenek manganu). (PAP)

lus/ mk/
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bateria
Daimler
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.