TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Niemieccy kierowcy autobusów wywalczyli podwyżki
InfoBus.pl - Opublikowano: 27.10.2020 15:00:54
Niemieccy kierowcy autobusów wywalczyli podwyżki ; fot. ver.di

Kierowcy autobusów i inni pracownicy sektora publicznego w Niemczech zarobią nawet 4,5% więcej.

25 października związkowi zawodowemu ver.di udało się wywalczyć porozumienie w sporze o wynagrodzenia w niemieckim sektorze publicznym.

W negocjacjach z rządem, około 87 tys. pracowników 130. niemieckich komunalnych zakładów komunikacyjnych reprezentował związek zawody Ver.di.

Cały sektor

Co warto podkreślić podwyżki objęły cały sektor publiczny, czyli m.in. pielęgniarki, kierowcy autobusów, pracownicy firm komunalnych oraz urzędnicy państwowi dostaną więcej pieniędzy.

Jak ogłoszono w niedzielę, dochody wzrosną o 4,5 procent w grupie osób z najniższym wynagrodzeniem, a także o 3,2 procent wśród pracowników z najwyższym wynagrodzeniem.

Ponadto, wszyscy pracownicy mają otrzymać w tym roku premię w związku z pandemią koronawirusa w wysokości od 600 do 200 euro.

Dwie podwyżki

Płace będą rosły stopniowo od 1 kwietnia 2021 r. z dwoma progami:

  • W 2021 r. wynagrodzenia wzrosną o 1,4 procent, przy czym co najmniej o 50 euro.

  • W 2022 r. płace wzrosną o 1,8 procent.

Zbiorowy układ pracy będzie obowiązywał do końca 2022 roku.

-"To oznacza, że dochody pracowników z najniższym wynagrodzeniem wzrosną o około 4,5 procent – powiedział Frank Werneke, szef Zjednoczonego Związku Zawodowego dla Sektora Usług (Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft, Verdi)

Walka do końca

Przed osiągnięciem porozumienia, związek ver.di zorganizował w Niemczech serię strajków komunikacji miejskiej. Ostatni miał miejsce jeszcze 15 października, w Hamburgu, Niemal całkowicie sparaliżował on transport publiczny w aglomeracji - poza koleją miejską  i dojazdową. Dodajmy, że względu na możliwość dodatkowych zakażeń koronawirusem grożących w przepełnionych pojazdach, zrezygnowano z zapewnienia komunikacji zastępczej.

Niemieccy związkowcy domagali się również zwiększenia dodatków za pracę uciążliwą lub wykonywaną na bardziej uciążliwych zmianach, jak też ścisłego ograniczenia dziennego czasu pracy. Jak na razie nic nie wiadomo ich przyjęciu przez rząd.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strajk
kierowca
Niemcy