TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowy Jork uderzy w wirusa. Za milion dolarów
InfoBus.pl - Opublikowano: 21.05.2020 11:00:57
Nowy Jork uderzy w wirusa. Za milion dolarów; fot. MTA New York City

USA/Lampy ultrafioletowe będą dezynfekować nowojorskie autobusy

Stacje nowojorskiego metra, wagony, a także autobusy będą od przyszłego tygodnia dezynfekowane przy użyciu lamp ultrafioletowych.

Służący temu program pilotażowy wprowadza Metropolitalny Zarząd Komunikacji (MTA).

Mobilny zestaw

Według producenta PURO Lighting, w Denver w stanie Kolorado, lampy mają zdolność eliminowania wirusów Covid-19, a także innych wirusów oraz bakterii. MTA zakupiło kosztem miliona dolarów 150 tych lamp.

"Możesz je wnosić i wynosić z ciasnych przestrzeni, a także, ze względu na rozmiar, na stałe zainstalować np. w szatni lub na sali operacyjnej i przeprowadzać nocne dezynfekcje" – wyjaśnił współzałożyciel firmy Webb Lawrence.

Pierwszy etap pilotażowego projektu obejmie do początku przyszłego tygodnia stacje metra itp. obiekty, wagony oraz autobusy. Jeśli okaże się skuteczny, zostanie rozszerzony na kolejki podmiejskie Long Island Rail Road oraz Metro-North Railroad.

"To pierwszy tego rodzaju program pilotażowy, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa komunikacyjne na całym świecie i jesteśmy dumni, że możemy być jego częścią" – powiedział telewizji CNN prezes i dyrektor generalny MTA Patrick Foye.

Zalety UV

MTA zwraca uwagę, że światło ultrafioletowe jest sprawdzoną i skuteczną metodą eliminowania wirusów, w tym SARS-CoV-2. Zabija wirusy m.in. w szpitalnych salach operacyjnych, laboratoriach, uniwersytetach i posterunkach straży pożarnej.

Wstępne testy przeprowadzone na nowojorskim Columbia University, wykazały, że światło UV eliminowało Covid-19. MTA rozważa także stosowanie środków przeciwbakteryjnych do dezynfekcji i zapobiegania rozprzestrzeniania wirusów przez dłuższy czas.

Decyzją gubernatora Nowego Jorku po raz pierwszy w 115-letniej historii działające zwykle 24 godziny na dobę metro jest, poczynając od 6 maja, zamknięte przez cztery nocne godziny. Przeprowadza się wówczas dezynfekcję i czyszczenie całego systemu.

MTA twierdzi, że będzie używając nowej metody przestrzegać ścisłych procedur "w celu zapewnienia bezpieczeństwa personelowi i pasażerom". Do tej pory z powodu powikłań wywołanych Covid-19 zmarło ponad 120 pracowników MTA. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bezpieczeństwo
USA