TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nysa szuka operatora na 2 elektrobusy, których... nie ma
INFOBUS.PL - Opublikowano: 08.08.2018 11:00:32
fot. wikipedia

Urząd Miejski w Nysie prowadzi ciekawy przetarg na sześcioletnią obsługę linii autobusowej. Pojazdów, które zostaną przekazane operatorowi jeszcze… nie ma, a warunek doświadczenia jest przesadnie wygórowany.

Urząd Miejski w Nysie prowadzi ciekawy przetarg na sześcioletnią obsługę linii autobusowej. Pojazdów, które zostaną przekazane operatorowi jeszcze… nie ma, a warunek doświadczenia jest przesadnie wygórowany. Szaleństwo czy "radosna twórczość"?

Kontrakt między miastem a wybranym operatorem będzie obowiązywał od 30 października 2019 r. do 30 października 2025 r. W tym okresie przewoźnik wykona pracę eksploatacyjną na poziomie 184 694,4 wzkm. Jako, że będą dwa autobusy liniowo daje to roczny przebieg w wysokości... niecałych 15 400 wzkm na jeden pojazd! Stawka więc byłaby absurdalnie wysoka, gdyby przewoźnik wszystko musiał sam zorganizować.

I tutaj pojawia się pierwsza ciekawostka. Operator będzie dysponował 3 autobusami, z czego tylko jeden będzie musiał pozyskać na własną rękę. Będzie nim jeden pojazd, który musi spełniać przynajmniej normę Euro 6. Pozostałe przewoźnikowi udostępni miasto. Będą to elektrobusy, których jeszcze... nie ma.

Wiadomo jedynie, że będą to pojazdy z nadwoziami o długości 8,9 – 10,5 m i szerokie na 2,4 – 2,55 m. Każdy pomieści min. 70 pasażerów, w tym min. 19 na miejscach siedzących. W elektrobusach mają się znaleźć silniki trakcyjne o pojemności min. 155 kW i najlepiej, żeby były one synchroniczne. Baterie o pojemności min. 170 kWh mają umożliwiać pokonanie dystansu min. 85 km

Operator będzie musiał spełnić jeszcze dwa obowiązki. Po pierwsze będzie musiał zatrudnić kierowców i dyspozytorów na umowach o pracę. Druga sprawa to baza. W świetle nyski wymogów musi ona spełniać następujące cechy:

  • teren ogrodzony stałym ogrodzeniem budowlanym zapewniającym bezpieczeństwo i wydzielenie terenu- teren nie może być ogólnodostępny,
  • zaplecze administracyjno- biurowe i socjalne dla pracowników zajezdni, w tym pomieszczenia dyspozytorskie, wyposażenie w węzeł sanitarny, energię elektryczną, łącze internetowe, telefon. 
  • ilość i wielkość pomieszczeń muszą gwarantować możliwość należytego wykonania przedmiotu zamówienia

Nysa byłaby dosyć liberalna w kwestii warunków formalnych, gdyby nie jeden szczegół. To doświadczenie. Miasto wymaga, aby potencjalny oferent udowodnił, że wykonał przewozy w wymiarze... min. 4 mln wzkm na podstawie umów o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zawartych z organizatorami. Ciężko to jakoś racjonalne skomentować... Wadium przy tym to błahostka. Oferta musi posiadać zabezpieczenie na 10 000 PLN.

Termin składania ofert mija już jutro. Ich ocenie posłużą dwa kryteria. Cena to 60%. Pozostałe 40% można zyskać za wydłużenie terminu płatności do 26 – 30 dni od daty wystawienia faktury.

Przetarg ten jest co najmniej dziwny. Warunek doświadczenia jaki jest każdy widzi. Elektrobusów jeszcze nie ma, do tego mamy pracę eksploatacyjną na bardzo niskim poziomie. To powoduje, że mamy idealny materiał na absurdalnie wysoką stawkę za wzkm. Zdecydowanie nie jest to przetarg, który należy pochwalić...


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
Nysa
UM
elektrobus
  • Krzysztof Rubik – 08.08.2018

    Ten przetarg jest ustawką pod MZK Nysa ewentualnie PKS Nysa.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.