TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ograniczona liczba miejsc w autobusach: Co proponowała branża?
InfoBus.pl - Opublikowano: 25.03.2020 11:00:23
Ograniczona liczba miejsc w autobusach: Co proponowała branża?

IGKM proponuje zmianę rozporządzenia ministra zdrowia dla komunikacji miejskiej: z 50% miejsc siedzących na 30% dopuszczalnej ilości pasażerów w autobusach.

We wtorek, 24 marca premier Mateusz Morawiecki i szef Ministerstwa Zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali m.in., że od 25 marca do 11 kwietnia obowiązywać będą kolejne ograniczenia w poruszaniu się. Nowe rozporządzenie można pobrać TUTAJ

Rząd w ekspresowym wprowadził m.in. nowe regulacje dotyczące komunikacji miejskiej - autobusem, tramwajem czy metrem będzie mogło jechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej do końca walczyła o bardziej racjonalne przepisy w tym zakresie. Jeszcze 24 marca, wieczorem IGKM próbowała zmienić najnowsze zapisy i ustalić inne zasady dla komunikacji miejskiej.

-"Wykazaliśmy, że biorąc pod uwagę specyfikę działania komunikacji miejskiej - ilość dostępnych pojazdów oraz ograniczoną liczbę kierujących pojazdami - przestrzeganie takich ograniczeń jest prawie niemożliwe do zrealizowania. Wygląda na to, że nasze postulaty nie spotkały się z poparciem – podsumowuje Dorota Kacprzyk, prezes Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.

Co proponowała Izba?

Zdaniem Izby, ograniczenia wprowadzone przez rząd są bardziej wskazane dla autobusu międzymiastowego niż pojazdów wykorzystywanych w miejskim transporcie. W autokarach przy pojemności 50 miejsc siedzących daje to racjonalną pojemność na poziomie 25 miejsc. Ale zupełnie inaczej wygląda to w komunikacji miejskie, gdzie pojazdy oferują znacznie większą liczbę miejsc stojących.

Po najnowszym rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowie pojemność miejskiego taboru radykalnie spadła:

  • autobus o długości 12 m z łączną pojemnością pasażerską na poziomie ok 105 miejsc - teraz przy ok. 30 miejscach siedzących może zabrać 15 osób!

  • autobus o długości 18 m z łączną pojemnością pasażerską na poziomie ok 140 miejsc - teraz przy ok. 40 miejscach siedzących może zabrać 20 osób!

  • tramwaj długości 32 m z łączną pojemnością pasażerską na poziomie ok 210 miejsc - teraz przy ok. 50 miejscach siedzących może zabrać 25 osób!

-"To jest prawie niemożliwe do zrealizowania, przy obecnych ograniczeniach poruszania się, ze względu na ilość pojazdów a także prowadzących. Dlatego cały czas proponujemy zmianę zapisów dla komunikacji miejskiej z 50% miejsc siedzących na 30% dopuszczalnej ilości pasażerów w pojeździe. Autobusy międzymiastowe mają ograniczoną ilość miejsc stojących. w komunikacji miejskiej jak wynika z powyższych danych jest przeważająca, więc uważam, że możliwa jest taka zmiana" – apeluje Dorota Kacprzyk.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
linie
rząd
IGKM