TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Olsztyn: pierwsza część obwodnicy otwarta
- Opublikowano: 06.12.2018 18:44:10

Po wielu latach oczekiwań, starań, zabiegań obwodnica Olsztyna staje się faktem.

Po wielu latach oczekiwań, starań, zabiegań obwodnica Olsztyna staje się faktem. W czwartek (6 grudnia) otwarty został pierwszy jej odcinek.

10-kilometrowy fragment między węzłami Zachód i Południe wiedzie terenami położonymi na terenie gmin Gietrzwałd i Stawiguda. Prowadzi od DK16 w pobliżu miejscowości Kudypy, poprzez okolice Gronit i Tomaszkowa do drogi S51.

- To zwieńczenie wieloletniej walki o ujęcie tej trasy w planach rządu i skierowanie do szybkiej realizacji - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - To także dziesiątki moich spotkań, pism i apeli o pozytywną decyzję rządzących. Przypomnę, że z naszej inicjatywy były też "akcje specjalne", jak wysyłanie przez mieszkańców kartek z życzeniami do odpowiedzialnych za ten obszar członków rządu, blokada ulicy Sielskiej czy dramatyczny wniosek o zamknięcie Olsztyna dla ruchu tranzytowego. Obwodnica była najważniejszym tematem początku tego dziesięciolecia i wygląda na to, że będzie najważniejszym tematem zakończenia dekady. Łączyła nas ponad poglądami politycznymi i stała się na swój sposób symbolem współdziałania w imię dobra wspólnego. Wszystkim, którzy dołożyli do jej powstania swoją cegiełkę – serdecznie dziękuję.


Poza samą obwodnicą, inwestycja to również drogi serwisowe, urządzenia ochrony środowiska a także remonty wybranych, lokalnych dróg. Wartość całego projektu to 486,5 mln zł, z czego unijne wsparcie to 368 mln zł.

- Oddany dziś odcinek to wstęp do znacznego odciążenia Olsztyna od ruchu tranzytowego - mówi dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, Mirosław Nicewicz. - W budowie jest dalsza część obwodnicy miasta w ciągu drogi ekspresowej S51 o długości ponad 16 km od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Wykonawca prac deklaruje udostępnienie kierowcom jeszcze w tym roku blisko 11 km tej trasy pomiędzy węzłami Olsztyn Wschód i Olsztyn Jaroty.

Cała obwodnicą powinna byc do dyspozycji kierowców pod koniec kwietnia przyszłego roku. Natomiast z węzła Pieczewo będzie można korzystać dwa miesiące później.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
droga
Kujawsko-Pomorskie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.