TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ostrołęka na razie nie kupi elektrobusów. Mało czasu?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 10.01.2018 10:28:44 2 komentarze
Ostrołęka na razie nie kupi elektrobusów. Mało czasu?

Do 29 grudnia Urząd Miasta w Ostrołęce czekał na oferty w przetargu na dostawę 5 elektrobusów klasy MIDI oraz dedykowanych dla nich ładowarek. Magistrat nie otrzymał ani jednej oferty i 3 stycznia unieważnił postępowanie.

Do 29 grudnia Urząd Miasta w Ostrołęce czekał na oferty w przetargu na dostawę 5 elektrobusów klasy MIDI oraz dedykowanych dla nich ładowarek. Magistrat nie otrzymał ani jednej oferty i 3 stycznia unieważnił postępowanie. Czy czeka nas powtórka?

Przypomnijmy, że "elektryczny" przetarg Ostrołęka ogłosiła w drugiej połowie listopada. Omówiliśmy SIWZ tego postępowania. Elektrobusy miały mieć długość od 10 do 10,5 m, szerokość od 2,5 m do 2,55 m, wysokość maksymalną 3,4 m oraz niską podłogę na całej długości. Wysokość wejścia nie mogła przekraczać 330 mm. Standardowo w celu poprawy komfortu wsiadania do autobusu, przewidziano funkcję przyklęku, która pozwoliłaby obniżyć wysokość wejścia od 60 do nawet 90 mm. Drzwi miały być w układzie 1-2-0.

Miasto chciało, aby silnik elektryczny usytuowany był z tyłu pojazdu oraz miał moc co najmniej 170 kW. Napęd miał posiadać system odzyskiwania energii w trakcie hamowania pojazdu. Baterie trakcyjne o pojemności minimum 190 kW, miały być umieszczone na dachu pojazdów. Producent miał ponadto zagwarantować żywotność baterii na co najmniej 5 lat, przy czym przez ten czas spadek ich pojemności nie mógł być większy niż 20%.

Termin składania ofert wyznaczono na 29 grudnia. Miasto nie otrzymało ani jednej oferty. W efekcie 3 stycznia unieważniono postępowanie. Czy można było tego uniknąć? Wydaje się, że tak.

Wystarczyło jedynie wydłużyć termin dostawy. W ostatecznym brzmieniu SIWZ miasto wymagało przekazania pojazdów w terminie do 30 czerwca. A zatem zakładając, że przetarg zostałby szybko rozstrzygnięty zwycięzca miałby maksymalnie pół roku na zbudowanie i dostarczenie elektrobusów. To stanowczo za mało jeśli uwzględnimy nie tylko czas potrzebny na proces produkcyjny, ale także to, że mamy aktualnie rynek producenta. 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Ostrołęka
UM
MZK Ostrołęka
elektrobus
  • Fjodor – 10.01.2018

    otwarcie ofert 3 stycznia + minimum miesiąc na analizę, ew. odwołania i podpisanie umowy = zostaje niecałe 5 miesięcy na wyprodukowanie i dostarczenie autobusów!W tej Ostrołęce z sufitu się urwali??

  • Dowcip branżowy – 10.01.2018

    Przychodzi w styczniu przedsiębiorstwo komunikacji do producenta autobusów:-Dzień Dobry, chciałbym kupić 5 autobusów do czerwca,-oczywiście dostarczymy... do czerwca- przyszłego roku :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.