TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ostrołęka na razie nie kupi elektrobusów. Mało czasu?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 10.01.2018 10:28:44 2 komentarze
Ostrołęka na razie nie kupi elektrobusów. Mało czasu?

Do 29 grudnia Urząd Miasta w Ostrołęce czekał na oferty w przetargu na dostawę 5 elektrobusów klasy MIDI oraz dedykowanych dla nich ładowarek. Magistrat nie otrzymał ani jednej oferty i 3 stycznia unieważnił postępowanie.

Do 29 grudnia Urząd Miasta w Ostrołęce czekał na oferty w przetargu na dostawę 5 elektrobusów klasy MIDI oraz dedykowanych dla nich ładowarek. Magistrat nie otrzymał ani jednej oferty i 3 stycznia unieważnił postępowanie. Czy czeka nas powtórka?

Przypomnijmy, że "elektryczny" przetarg Ostrołęka ogłosiła w drugiej połowie listopada. Omówiliśmy SIWZ tego postępowania. Elektrobusy miały mieć długość od 10 do 10,5 m, szerokość od 2,5 m do 2,55 m, wysokość maksymalną 3,4 m oraz niską podłogę na całej długości. Wysokość wejścia nie mogła przekraczać 330 mm. Standardowo w celu poprawy komfortu wsiadania do autobusu, przewidziano funkcję przyklęku, która pozwoliłaby obniżyć wysokość wejścia od 60 do nawet 90 mm. Drzwi miały być w układzie 1-2-0.

Miasto chciało, aby silnik elektryczny usytuowany był z tyłu pojazdu oraz miał moc co najmniej 170 kW. Napęd miał posiadać system odzyskiwania energii w trakcie hamowania pojazdu. Baterie trakcyjne o pojemności minimum 190 kW, miały być umieszczone na dachu pojazdów. Producent miał ponadto zagwarantować żywotność baterii na co najmniej 5 lat, przy czym przez ten czas spadek ich pojemności nie mógł być większy niż 20%.

Termin składania ofert wyznaczono na 29 grudnia. Miasto nie otrzymało ani jednej oferty. W efekcie 3 stycznia unieważniono postępowanie. Czy można było tego uniknąć? Wydaje się, że tak.

Wystarczyło jedynie wydłużyć termin dostawy. W ostatecznym brzmieniu SIWZ miasto wymagało przekazania pojazdów w terminie do 30 czerwca. A zatem zakładając, że przetarg zostałby szybko rozstrzygnięty zwycięzca miałby maksymalnie pół roku na zbudowanie i dostarczenie elektrobusów. To stanowczo za mało jeśli uwzględnimy nie tylko czas potrzebny na proces produkcyjny, ale także to, że mamy aktualnie rynek producenta. 


Sprawdź też:
przetarg
tabor
Ostrołęka
UM
MZK Ostrołęka
elektrobus
 • Fjodor – 10.01.2018

  otwarcie ofert 3 stycznia + minimum miesiąc na analizę, ew. odwołania i podpisanie umowy = zostaje niecałe 5 miesięcy na wyprodukowanie i dostarczenie autobusów!
  W tej Ostrołęce z sufitu się urwali??

 • Dowcip branżowy – 10.01.2018

  Przychodzi w styczniu przedsiębiorstwo komunikacji do producenta autobusów:
  -Dzień Dobry, chciałbym kupić 5 autobusów do czerwca,
  -oczywiście dostarczymy... do czerwca- przyszłego roku :)

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.