TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Paryż i Berlin testują autonomiczne autobusy [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.12.2016 12:41:12 2 komentarze
Paryż testuje autonomiczne autobusy

Paryski RATP, we współpracy z EasyMile, jeszcze we wrześniu uruchomił pokazową linię autonomicznych autobusów. Do tego tematu przymierza się także DB w Berlinie.

Paryski RATP, we współpracy z EasyMile, jeszcze we wrześniu uruchomił pokazową linię autonomicznych autobusów wydłuż bulwarów nad Sekwaną. Pod koniec roku ma odbyć się kolejny test. Równolegle do tego tematu przymierza się DB w Berlinie.

Dla RATP jest to początek serii eksperymentów. Pod koniec 2016 roku, kolejna pokazowa linia pojazdów autonomicznych ma zostać uruchomiona między Gare de Lyon - Gare d'Austerlitz - Pont Charles de Gaulle, we współpracy z Urzędem Miejskim Paryża. Przewoźnik, bardziej już na zasadzie praktycznego eksperymentu, planuje wspólne działania z agencją atomistyki i paliw alternatywnych CEA Saclay. Pierwsze testy są zaplanowane na początku 2017 r. Najprawdopodobniej wezmą udział w nim dwa francuskie pojazdy: Navya Arma oraz EZ10 z EasyMile. Szacunkowa wartość każdej z tych konstrukcji to ok. 200 000 EUR.

Projekt RATP-CEA zdobył dofinansowanie w ramach 22 edycji programu FUI (Fonds Unique Interministériel).

-"Projekt bezzałogowego pojazdu ma na celu sprawdzenie zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności dostosowanych do każdego terytorium. Autonomiczny pojazd stanowi szansę także dla nowych usług, w szczególności na obszarach słabo zaludnionych, a także pomaga dalszemu wzmocnienia znaczenia transportu publicznego. Chcemy być w awangardzie tych zmian i to nie tylko w kontekście autonomicznego pojazdu, ale także inteligentnego garażu. To dla nas ważny element logicznego łańcucha podróży" ? powiedziała Elisabeth Borne, CEO RATP.

Poniżej film z wrześniowych jazd nad Sekwaną ? w ramach ETZT 2016:

Niemcy z Amerykanami

Drugi transportowy gigant w Europie ? spółka Deutsche Bahn ? testuje autonomiczny autobus w Berlinie. Firma jest sponsorem projektu budowy autonomicznego autobusu, który ma zrewolucjonizować transport publiczny w stolicy Niemiec. Prototypowy pojazd Oli ostał zbudowany przez amerykańską firmę Local Motors. Jest on obecnie testowany w dzielnicy Schöneberg.

W planach jest budowa 50 pojazdów w 2017 roku. Każdy z nich będzie mógł przewieźć 12 pasażerów z prędkością maksymalną 20 km/h. Autobus będzie można przywołać przez aplikację, która umożliwi również "pogawędkę" z pojazdem na temat pogody, czy kawiarni znajdujących się w okolicy. Autobus będzie także informował o najlepszych połączeniach komunikacyjnych.

? W ciągu pięciu lat setki autonomicznych pojazdów będzie poruszało się po ulicach Berlina czekając na wezwanie klientów ? twierdzi Damien Declercq z zarządu Local Motors.

Poniżej film o Olim z Local Motors:
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
autonomia
Paryż
Francja
Berlin
Niemcy
  • francuz – 18.12.2016

    teraz madralinskim polaczkom powinno zaciskac zwieracze bo w polszy nawet za 100 nie bedzie was stac na taka technike !

  • Berlin – 09.12.2017

    Kwidzeen

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!