TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Paryż i Berlin testują autonomiczne autobusy [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.12.2016 12:41:12 2 komentarze
Paryż testuje autonomiczne autobusy

Paryski RATP, we współpracy z EasyMile, jeszcze we wrześniu uruchomił pokazową linię autonomicznych autobusów. Do tego tematu przymierza się także DB w Berlinie.

Paryski RATP, we współpracy z EasyMile, jeszcze we wrześniu uruchomił pokazową linię autonomicznych autobusów wydłuż bulwarów nad Sekwaną. Pod koniec roku ma odbyć się kolejny test. Równolegle do tego tematu przymierza się DB w Berlinie.

Dla RATP jest to początek serii eksperymentów. Pod koniec 2016 roku, kolejna pokazowa linia pojazdów autonomicznych ma zostać uruchomiona między Gare de Lyon - Gare d'Austerlitz - Pont Charles de Gaulle, we współpracy z Urzędem Miejskim Paryża. Przewoźnik, bardziej już na zasadzie praktycznego eksperymentu, planuje wspólne działania z agencją atomistyki i paliw alternatywnych CEA Saclay. Pierwsze testy są zaplanowane na początku 2017 r. Najprawdopodobniej wezmą udział w nim dwa francuskie pojazdy: Navya Arma oraz EZ10 z EasyMile. Szacunkowa wartość każdej z tych konstrukcji to ok. 200 000 EUR.

Projekt RATP-CEA zdobył dofinansowanie w ramach 22 edycji programu FUI (Fonds Unique Interministériel).

-"Projekt bezzałogowego pojazdu ma na celu sprawdzenie zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności dostosowanych do każdego terytorium. Autonomiczny pojazd stanowi szansę także dla nowych usług, w szczególności na obszarach słabo zaludnionych, a także pomaga dalszemu wzmocnienia znaczenia transportu publicznego. Chcemy być w awangardzie tych zmian i to nie tylko w kontekście autonomicznego pojazdu, ale także inteligentnego garażu. To dla nas ważny element logicznego łańcucha podróży" ? powiedziała Elisabeth Borne, CEO RATP.

Poniżej film z wrześniowych jazd nad Sekwaną ? w ramach ETZT 2016:

Niemcy z Amerykanami

Drugi transportowy gigant w Europie ? spółka Deutsche Bahn ? testuje autonomiczny autobus w Berlinie. Firma jest sponsorem projektu budowy autonomicznego autobusu, który ma zrewolucjonizować transport publiczny w stolicy Niemiec. Prototypowy pojazd Oli ostał zbudowany przez amerykańską firmę Local Motors. Jest on obecnie testowany w dzielnicy Schöneberg.

W planach jest budowa 50 pojazdów w 2017 roku. Każdy z nich będzie mógł przewieźć 12 pasażerów z prędkością maksymalną 20 km/h. Autobus będzie można przywołać przez aplikację, która umożliwi również "pogawędkę" z pojazdem na temat pogody, czy kawiarni znajdujących się w okolicy. Autobus będzie także informował o najlepszych połączeniach komunikacyjnych.

? W ciągu pięciu lat setki autonomicznych pojazdów będzie poruszało się po ulicach Berlina czekając na wezwanie klientów ? twierdzi Damien Declercq z zarządu Local Motors.

Poniżej film o Olim z Local Motors:
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
autonomia
Paryż
Francja
Berlin
Niemcy
  • francuz – 18.12.2016

    teraz madralinskim polaczkom powinno zaciskac zwieracze bo w polszy nawet za 100 nie bedzie was stac na taka technike !

  • Berlin – 09.12.2017

    Kwidzeen

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.