TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pasażerowie też mogą pomóc w wypadku autobusu
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.06.2018 11:30:25
Dzieci ratowały dzieci - autokarowe ćwiczenia "Crash 2018"

Wczoraj miały miejsce ćwiczenia "Crash 2018. Ostatni tragiczny wypadek autokaru na Zakopiance pokazuje, że takich szkoleń - nakierowanych także na pasażerów autobusów - powinno być jak najwięcej.

13 czerwca na terenie przy ul. Księcia Ziemowita 29 odbyły się ćwiczenia z ratowania ofiar katastrofy drogowej - "Crash 2018. Autokar wiozący dzieci zderzył się z dwoma samochodami osobowymi. Pomocy, jako pierwsi udzielili im uczniowie z przejeżdżającego obok autobusu.

- Scenariusz ćwiczeń był opracowany wcześniej niż wypadek, jaki miał miejsce w zeszłym tygodniu na zakopiance - mówiła podczas ćwiczeń Ewa Gawor, dyrektorka Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – Ale jak widać w realnym życiu wydarzyła się katastrofa, w której tak jak w przypadku naszych ćwiczeń, ofiarami były dzieci, którym pierwszej pomocy udzielały ich rówieśnicy.

Poszkodowane zostały 52 osoby, głównie dzieci z autokaru, który według scenariusza podczas zderzenia z samochodem osobowym przewrócił się na bok. Uwięzieni w swoich pojazdach, których jeden zapalił się, zostali także dorośli. Uczestnicy ćwiczeń nie znali scenariusza, musieli reagować i podejmować decyzje na bieżąco. Zamysłem organizatorów było jak największe urealnienia zdarzenia.

Pomocy ofiarom z autokaru udzielili uczniowie – wezwali pomoc dzwoniąc pod numer 112, zabezpieczyli miejsce wypadku oraz zajęli się rannymi kolegami.

- Życie pokazuje, jak ważnym jest, aby uczniowie byli szkoleni z zasad pierwszej pomocy, byli zaznajamiani ze stresem i nie bali się ratować komuś zdrowia czy życia – podkreśliła Ewa Gawor.

Pierwsze działania dzieci szybko wsparły wezwane służby. Ofiary zostały poddane triaszowi: 20 osób zakwalifikowano do grupy czerwonej, 11 – żółtej, 19 - zielonej. Ofiar śmiertelnych nie było.

Szerszy kontekst

Ćwiczenia "Crash 2018" są częścią projektu edukacyjnego "Pomagam – jestem bezpieczny, jestem skuteczny", realizowanego przez m.st. Warszawę z udziałem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 5. Projekt obejmował przeszkolenie uczniów Szkoły Podstawowej nr 258 z udzielania pierwszej pomocy.

Zajęcia trwały przez cały semestr letni. Obejmowały części teoretyczną, w tym zajęcia z psychologiem, praktyczną oraz warsztatową. Ćwiczenia, które odbyły się na terenie SegroMet przy ul. Księcia Ziemowita 29, były testem zdobytych przez uczniów umiejętności i sprawdzeniem ich predyspozycji do prawidłowego reagowania w warunkach kryzysowych.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
autokar
pasażer
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.