TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwsza pikieta w PolskimBusie za nami
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.12.2015 20:00:56 16 komentarzy
Pierwsza pikieta w PoslkiBusie za nami

Jak podają organizatorzy, co najmniej 150 osób protestowało pod siedzibą PolskiegoBusa przeciwko zwolnieniu z pracy kierowców, którzy założyli komisję zakładową OZZ Inicjatywa Pracownicza.

14 grudnia odbył się pierwszy w historii PolskiegoBusa protest części niezadowolonych kierowców.

Akcja miała nagłośnić utrudnianie działalności związkowej przez firmę oraz niskie płace. Jak podają organizatorzy, czyli Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, w pikiecie wzięło udział ok. 150 osób ? m.in. solidaryzujący się ze zwolnionymi związkowcami kierowcy a także koleżanki i koledzy z komisji zakładowej w sieci sklepów bezcłowych Aelia, komisji pracujących w organizacjach pozarządowych, warszawskiej komisji środowiskowej oraz komisji pracowników sztuki. Ponadto w proteście wzięli udział przedstawiciele partii Razem. O postulatach związkowców pisaliśmy TUTAJ

Medialne poruszenie

Czy protest odniósł sukces? Na pewno informacyjny. O sprawie napisała m.in. Gazeta Wyborcza, a potem temat podjęły inne media. Stanowisko samego przewoźnika jest jednak jednoznaczne. ? ?Z niezależnych przyczyn oraz z ogromną przykrością musieliśmy uruchomić procedurę związaną z rozwiązaniem umów o pracę z pięcioma naszymi kierowcami z powodu konieczności likwidacji ich stanowisk pracy - mówi Piotr Bezulski, członek zarządu PolskiegoBusa. - Proces ten odbył się zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, według standardowej procedury. Ponadto wszyscy zwalniani otrzymali odprawę przewidzianą przepisami prawa. Osoby, z którymi rozwiązano umowy o pracę nie były wówczas członkami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Przystąpiły do tej organizacji dopiero później, a powodem wypowiedzeń nie było ich zaangażowanie w prace tej organizacji.?

I dodaje: -?Jako firma jesteśmy poddawani regularnym kontrolom (również czasu pracy) ze strony Inspekcji Transportu Drogowego, które nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Ponadto, warunki pracy w naszej firmie były w tym roku kilkukrotnie kontrolowane przez odpowiednie służby (m.in. Państwową Inspekcję Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwową Inspekcję Sanitarną), również na wniosek Inicjatywy Pracowniczej. Żadna z inspekcji nie wykazała jakichkolwiek nieprawidłowości. Pragniemy zaznaczyć, że działania podejmowane przez Inicjatywę Pracowniczą w żaden sposób nie wpłyną na funkcjonowanie firmy PolskiBus.com, a wszystkie kursy autokarów będą odbywały się zgodnie z planem? ? podkreśla Piotr Bezulski.

Związkowcy kontra związkowcy

Zgodnie z zapowiedziami związkowców z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, jeżeli niczego nie wynegocjują, w marcu nie wyruszą w trasy.

Do akcji niezadowolonych kierowców nie przyłączyły się działające w PolskimBusie cztery związki zawodowe: NSZZ Solidarność, Sierpień 80, Solidarność 80 i Związek Zawodowy Kierowców w Polsce, które w sumie zrzeszają ok. 100 pracowników. Tym samym popierają oni dotychczasową politykę Souter Holdings Poland, a swoje cele statutowe osiągają poprzez regularne spotkania.

Jak podaje PolskiBus, aktualnie firma zatrudnia 620 kierowców (stan na 9 grudnia br.), z czego wszyscy zatrudnieni są na podstawie umów o pracę. Objęci są oni dodatkowo świadczenia typu: dopłaty do wypoczynku, platforma My Benefit (do wyboru bilety do kina, teatru, karty multisport), karty na dzień dziecka, dofinansowanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia, darmowe przejazdy czy zapomogi losowe.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PolskiBus
kierowca
związek
 • przecz ze zwiazkami – 14.12.2015

  zatrudnic nowych, ktorzy nie sa zadnych zwiazkach, a wszystkich strajkujacych na bruk

 • rozbawiony – 14.12.2015

  kierowcy PB też mają pracę w tej firmie "za nami"...

 • kierowca kierowca – 14.12.2015

  .... w d... ch się przewraca! Niech pojadą pracować do Mobilisu lub Europy ex. to zobaczą jak jest. ...

 • milosnik – 14.12.2015

  lepiej do PKS Grodzisk Maz .... popracują za 2,5 na godzinę to zaobaczą ^^

 • lysy – 15.12.2015

  Cały zarząd PB do wyrzucenia włącznie z liderami i wice

 • xxxc – 15.12.2015

  A we Wrocławiu to już mafia pracuje pan lider i wicelider i jego świta jeżdżą tylko i wyłącznie na delegacje zagraniczne dbając o to żeby czasamikierowca zwykły nie zarobił za dużo i tak 10 każdego miesiąca lider i jego świta ma Około 4 tyś a kiero zwykly 2.5 tyś najlepsze jest to że pseudo kierownik popiera to co oni wyprawiają z resztą liderzy to takie świnie lapczywena pieniądze że każdą robotę lepszą zabiorą dla siebie bądź swojej swity

 • szofer – 15.12.2015

  Ludzie nie pieprzcie głupot! Nie odmawiajcie ludziom prawa do strajku, to święte prawo demokratycznego świata. Po za tym właściciel Souter bogacz i żeruje na ciągle wykorzystywanych Polakach. W Estonii i Finlandii kierowcy nie pracują za 600 ?...

 • bomba – 15.12.2015

  Bardzo dobra reklama przed świętami.Teraz już nie wsiądę do wyzyskiwacza Polaków.Polska dla Polaków,a Szkot jak nie chce płacić- to do Siebie niech zmyka,a nie niewolnictwo wprowadza.

 • realista – 16.12.2015

  Jak się nie podoba w Polskim Busie to pawelec chętnie przyjmie panów kierowców za połowę obecnej stawki...

 • kierowca – 16.12.2015

  jakby PB jeździł za stawki kzkgop jak Pawelec też by tak płacił.

 • kierowca pb – 16.12.2015

  Dlaczego inne związki sie nie przyłaczły? Może sie wypowiedzą? Nie? to ja powiem! Ponieważ zeby zamknąć ryje związkowcą dyrektor dał im same wyjazdy zagraniczne i siedzą cicho, bo co... strzelą sobie w kolana? Związkowiec zarabia ponad 4000 zł a zwykły szary kierowca po 2500 i gdzie tu jest sprawiedliwość?!

 • kiero – 16.12.2015

  związki zawodowe zrujnują polską gospodarkę jak już zrobiły z kopalniami

 • zdrowy – 18.12.2015

  związki uratowały już AUTOSAN, a teraz ratują POLSKI BUS.POWODZENIA CHŁOPAKI!!!

 • Romano – 20.12.2015

  Dlaczego nikt nie wspomni o nagrodach dla biura i liderow w postaci trzynastej pensji .

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.