TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwsza zima jaworznickich elektryków [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 16.05.2018 12:12:47
Pierwsza zima jaworznickich elektryków [FILM]

O tegorocznych doświadczeniach w zakresie eksploatacji autobusów elektrycznych w warunkach zimowych rozmawialiśmy z Zenonem Torbą, wiceprezesem PKM Jaworzno.

O tegorocznych doświadczeniach w zakresie eksploatacji autobusów elektrycznych w warunkach zimowych rozmawialiśmy z Zenonem Torbą, wiceprezesem PKM Jaworzno - w ramach spotkania "Kierunek e-mobilność" zorganizowanego przez Solaris Bus & Coach. 

Przypomnijmy, że pierwszy elektryczny autobus marki Solaris pojawił się na jaworznickich drogach trzy lata temu, także nie była to pierwsza "elektryczna" zima w Jaworznie, ale na pewno pierwsza w skali 24 elektrobusów. .

W 2017 roku flota Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej wzbogaciła się łącznie o 22 elektrobusy:

  • dziewięć autobusów 18-metrowych - Solaris Urbino 18 electric

  • dziewięć pojazdów 12-metrowych - Solaris Urbino 12 electric

  • cztery 9-metrowe - Solaris Urbino 8,9LE electric

Od grudnia 2017 r. wszystkie - plus dwa dotychczasowe elektryki, czyli Solaris Urbino 12 electric (III generacja) oraz Yutong ZK6128BEVG wypożyczony z Tauron Dystrybucja - jeżdżą po mieście na regularnych trasach."Elektryki" stanowią teraz 30% wszystkich autobusów komunikacji miejskiej (cała flota to 60 pojazdów).

Powstała też stacja ładowania ze stacją transformatorową oraz stacje szybkiego ładowania na przystankach: Krakowska Pętla, Szpital Pętla i Byczyna Astrów.

Elektryczna przyszłość

W 2020 roku po Jaworznie będzie jeździło kolejne 20 autobusów elektrycznych. Na ich zakup miasto otrzyma dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 30,5 mln zł. Wartość projektu pod nazwą "Zakup elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą" opiewa na kwotę 48 788 130 zł. Obejmuje on zakup 20 nowych autobusów zasilanych energią elektryczną – pięć 10-metrowych i piętnaście 12-metrowych. Część z nich pojawi się w Jaworznie już w 2019 roku, reszta w 2020.

Poza samym zakupem "elektryków" rozbudowana zostanie także infrastruktura. Zaplanowano budowę stacji szybkiego ładowania 190 kW (Podłęże Osiedle, Łubowiec Pętla i Krakowska Pętla), stacji transformatorowej przy Krakowskiej Pętli oraz montaż ładowarek plug-in 80-90 kW (10 sztuk na terenie zajezdni). Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności transportu publicznego i większe wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego.

Umowę na dofinansowanie II etapu elektryfikacji jaworznickiej floty w wysokości 30 597 560,97 zł podpisał w październiku 2017 r. w Ministerstwie Rozwoju prezydent Jaworzna, Paweł Silbert. Zaś o tegorocznych doświadczeniach w zakresie eksploatacji autobusów elektrycznych w warunkach zimowych - podczas spotkania "Kierunek e-mobilność"- rozmówiliśmy z Zenonem Torbą, wiceprezesem PKM Jaworzno.

Zapraszamy na film:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
elektrobus
PKM Jaworzno
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.