TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwsze autobusy korzystają już z nowego dworca w Łomży
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.09.2020 10:00:36
Łomża ma nowoczesny dworzec autobusowy ; fot. UM Łomża

Autobusy dalekobieżne wracają na łomżyński dworzec.

Od poniedziałku 14 września 2020 r. autobusy dalekobieżne będą korzystały z nowego dworca w Łomży. Przy ulicy Dworcowej do użytku oddane zostaje Miejskie Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne, którego budowa rozpoczęła się przed dwoma laty.

Tym samym zlikwidowane zostaną przystanki na tymczasowym dworcu powstałym na parkingu obok wiaty Miejskiej Hali Targowej.

Dwa lata

Pierwsze roboty związane z budową Miejskiego Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego w rejonie ulic Dworcowej, Sikorskiego i Al. Legionów w Łomży rozpoczęły się w połowie sierpnia 2018 roku. Niespełna rok później, 1 czerwca 2019 r. dworzec został tymczasowo przeniesiony na parking wybudowany przez MPGKiM wzdłuż torów kolejowych na końcu ulicy Dworcowej, gdzie jeszcze aktualnie funkcjonuje.

Nowo powstałe Miejskie Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne zajmuje powierzchnię około 3 tys. m2. Tworzy je węzeł przesiadkowo – komunikacyjny ze stanowiskami dla autobusów dalekobieżnych, stanowiskami dla komunikacji o zasięgu lokalnym oraz szklane zadaszenie dworca o konstrukcji stalowej.

W ławkach przy peronach umieszczono ładowarki USB i gniazda 220 V. Na terenie dworca powstał parterowy budynek o konstrukcji stalowej z poczekalnią, kasami biletowymi i dyspozytornią. W ramach inwestycji powstała również droga o szerokości 6 metrów, biegnąca wzdłuż Hali Targowej, łącząca ul. Dworcową z ul. Sikorskiego. Wykonano także podniesienie poziomu ciągów komunikacyjnych przy pawilonach handlowych oraz wymieniono ich nawierzchnię.

- W związku z przeniesieniem komunikacji z tymczasowego dworca na Miejskie Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne proszę kierowców, podróżnych oraz kupców z pobliskiego targowiska o zachowanie ostrożności i zwrócenie uwagi na obowiązującą organizację ruchu, byśmy wszyscy mogli bezpiecznie korzystać z obiektu na miarę XXI wieku – apeluje zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki podkreślając, że pierwszy tydzień będzie miał formę testową, która pozwoli na rozwiązanie nieprzewidzianych dylematów, które w takich sytuacjach mogą ewentualnie się pojawić.

Uroczystość oficjalnego otwarcia obiektu planowana jest w drugiej połowie września.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
MPK Łomża