TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwsze autobusy na dworcu Wroclavia. Polbus testuje
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.03.2017 16:37:32 7 komentarzy
Pierwsze autobusy na dworcu Wroclavia. fot. Polbus/ Przemysław Nowicki

Kierowcy Polbusa testowali podziemny dworzec PKS w powstającej galerii Wroclavia. Na próbnych przejazdach pojawił się też piętrowy autokar Van Hool Astromega w barwach PolskiegoBusa.

8 marca 2017 r. kierowcy Polbusa testowali podziemny dworzec PKS w powstającej galerii Wroclavia. Na próbnych przejazdach pojawił się też piętrowy autokar Van Hool Astromega w barwach PolskiegoBusa.

Nowy dworzec PKS będzie mieścił się na kondygnacji podziemnej budowanej między ul. Suchą i Dyrekcyjną galerii Wroclavia. Poza poczekalnią dla podróżnych znajduje się tam jedenaście stanowisk odjazdowych, 3 przyjazdowe i jedno rezerwowe dla autobusów. Dworzec zostanie wyposażony w tablice świetlne dla podróżnych. Jest tam również skomplikowany system wyciągania spalin. 8 marca wjechały tam na testy pierwsze pojazdy.

? Kierowcy testowali szczególnie rampy wjazdowe i wyjazdowe, sprawdzali promienie skrętu, zatrzymywanie na stanowiskach i bezpieczeństwo przejazdów. Testy wypadły pomyślnie ? opowiada Krzysztof Balawejder.

prezes zarządu Polbus-PKS Sp. z o.o.

W próbnych przejazdach uczestniczyło kilka autobusów Polbusa, w tym trzyosiowy Mercedes-Benz Integro i jeden piętrowy autokar Van Hool Astromega PolskiegoBusa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowy dworzec PKS zostanie uruchomiony w listopadzie 2017 roku.

Dworzec pod ziemią

Kompleks Wroclavia będzie zintegrowany z nowoczesnym dworcem autobusowym o powierzchni 7 tys. mkw. Operatorem dworca będzie spółka Polbus PKS. Na poziomie -2. powstanie 14 stanowisk autobusowych. Hol terminala autobusowego z kasami biletowymi będzie na poziomie 0.

Nowy obiekt nie będzie ? tak jak poprzedni ? pełnił funkcji parkingu dla autokarów.

? Parkingi będą przy ul. Hubskiej i Joannitów. Na 14 stanowisk na nowym dworcu autokary będą wjeżdżać i zaraz wyjeżdżać. Już teraz mamy zaplanowane 600 autobusów na dobę a to daje nam jeszcze ok. 40 proc. rezerwy. W sumie więc nowy dworzec będziemy w stanie przyjąć ok. 1000 autokarów na dobę ? wylicza Krzysztof Balawajder.

Ulica Sucha (między Wroclavią a dworcem głównym PKP) stanie się bulwarem. Będzie można z niej wejść do budynków biurowych, sklepów i lokali gastronomicznych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKS Polbus
dworzec
 • Miś – 09.03.2017

  Naprawdę suuuper. Odważnie, trzyosiowe Integro i pietrowa astromega. Wysoko postawiona poprzeczka jak na pierwsze testy. Gratulacje.

 • Nox – 09.03.2017

  Wspaniałe wydarzenie! Wrocław potrafi budować dworce PKS! I galeria handlowa na pewno będzie bardzo użyteczna i przyjazna dla przesiadających się pasażerów.

 • gram – 10.03.2017

  Ale czy nie będzie za mało stanowisk autobusowych ? W Krakowie w ciągu doby odjeżdża 1450 autobusów .

 • Chaczkar – 10.03.2017

  Gram: Myślę, że ilość stanowisk jest wystarczająca. W Krakowie tak duża liczba autobusów wynika z remontów torów kolejowych m. in. w kierunku Katowic i Rzeszowa. Za parę lat gdy te się skończą, liczba odjazdów nieco spadnie i unormuje się na poziomie, który nie będzie już naginał możliwości dworca tak jak teraz.Wrocławski dworzec zapowiada się ciekawie. Szkoda, że nie zaplanowano (albo ja coś przeoczyłem?) między dworcem kolejowym, a autobusowym przejścia podziemnego lub innego chroniącego przed warunkami atmosferycznymi.

 • kierownik – 12.03.2017

  Napiszcie jak pasażerowie sikają na trawnik, bo prezes Krzysztof Balaejder, który wrzuca w koszty toaletę każe ludziom płacić osobno za kibel. W Oleśnicy nawet sprzątaczka dworzec za darmo sprząta na czarno, bo jej ukradł zus i świadczenia prezes po znajomości Krzysztof Balawejder

 • jaa – 16.03.2017

  Chaczkar: Nie doczytałeś. Ulica, która obecnie rozdziela oba dworce (czyli ul. Sucha) stanie się bulwarem. Czyli chyba nie będzie na niej ruchu samochodowego.

 • obs – 22.04.2017

  Czy u tego prezesa polbusu, co go zatrudnili po znajomości, jak wszystkich w spółkach sp, też ludzie będą musieli sikać na trawnik jak w oleśnicy, bo nie potrafi zapewnić bezpłatnej toalety i kradnie zus tej sprzątaczce, co jest na czarno?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.