TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwsze elektrobusy Solarisa dla Włoch
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.07.2017 11:35:45 2 komentarze
Pierwsze elektrobusy Solarisa dla Włoch

12 nowych Solarisów Urbino 12 electric trafi do klienta ATB z Bergamo, a kolejnych 10 bateryjnych autobusów zamówił mediolański ATM.

W ostatnich tygodniach firma Solaris pozyskała zamówienia na dostawę łącznie 22 autobusów elektrycznych do Włoch. Z tego 12 nowych Solarisów Urbino 12 electric trafi do klienta ATB z Bergamo, a 10 bateryjnych autobusów zamówił mediolański przewoźnik ATM.

Autobusy Solaris Urbino 12 electric zamówione przez ATB Bergamo oraz ATM Milano to bardzo zbliżone do siebie konstrukcje pod kątem parametrów technicznych. Dzięki zwycięstwu jakie odniósł ten pojazd w konkursie 'Bus of the Year 2017' popularność modelu nieustannie wzrasta a podpoznański producent zdobywa coraz większe doświadczenie owocujące rosnącym zaufaniem wobec nowej technologii ze strony klientów.

Baterie

Dostawcą osprzętu elektrycznego dla autobusów w obu kontraktach będzie firma Medcom. Urbino electric na rynek włoski będą napędzane osiami typu AVE 130 ze zintegrowanymi silnikami trakcyjnymi o mocy 2 x 125 kW. Energia elektryczna magazynowana będzie w zestawie baterii typu High Energy o łącznej pojemności 240 kWh. W obu pojazdach producent zastosuje nowoczesny pulpit dotykowy własnej konstrukcji.

Mimo podobnych preferencji odnośnie napędu i baterii, obaj przewoźnicy wybrali inny sposób uzupełniania energii w swoich elektrobusach. Urbino 12 electric dla ATB Bergamo wykorzystywać będzie do tego ładowarkę produkcji Medcom z możliwością jednoczesnego ładowania dwóch autobusów z mocą 40 kW. Z kolei ATM Milano wybrało ładowarki on-board również firmy Medcom o mocy 70 kW.

Wnętrza

Przestrzeń pasażerska pojazdów oferuje szereg udogodnień dla kierowcy jak i pasażerów. W przypadku ATB Bergamo pasażerowie będą mogli wygodnie zasiąść na jednym z 23 miejsc siedzących, z których 11 dostępnych jest z niskiej podłogi. Łącznie pojazdem mogą podróżować 74 osoby, o których komfort zadba klimatyzacja z funkcją automatycznego utrzymywania temperatury. Wnętrze autobusu oświetlone jest przy wykorzystaniu energooszczędnej technologii LED. Producent wyposaży również pojazdy w system monitoringu ATS składający się z 7" monitora na konsoli środkowej, kamery wstecznej oraz kamer nad drzwiami. Wyposażenie pojazdów uzupełni system informacji pasażerskiej ułatwiający pasażerom znalezienie odpowiednego przystanka.

Klient ATM Milano skonfigurował swój pojazd w taki sposób, że znalazło się w nim 26 miejsc siedzących z czego aż 14 dostępnych jest z niskiej podłogi. Wszystkim podróżującym komfort zapewni wydajna klimatyzacja. Jednym z elementów podnoszących standardy bezpieczeństwa będzie rozbudowany system gaśniczy Fire Trace, obejmujący między innymi możliwość automatycznego gaszenia kontenera trakcyjnego. Podobnie jak ATB Bergamo, również przewoźnik z Mediolanu zamówił u polskiego producenta bardzo zaawansowany system monitoringu. W jego skład wchodzi 9 kamer oraz kamera wsteczna, 10" monitor na konsoli środkowej oraz rejestrator. Dodatkowo pojazd będzie wyposażony w system liczenia pasażerów.

Solaris we Włoszech

Dla firmy Solaris, która do tej pory dostarczyła do Włoch blisko 740 pojazdów, zamówienia z Bergamo i Mediolanu to kolejny dowód na uznanie jakim cieszy się na tamtejszym rynku. Przypomnijmy, że to właśnie z Półwyspu Apenińskiego polski producent uzyskał największe w swej dotychczasowej historii zamówienie na 300 pojazdów InterUrbino z opcją kupna dodatkowych 60 dla firmy Cotral z rejonu Lacjum. O ile dwanaście Solarisów Urbino 12 electric dla ATB Bergamo będzie pierwszymi autobusami z Bolechowa w tym mieście, o tyle w Mediolanie są już one bardzo dobrze znane. W 2014 i 2015 z Bolechowa do przewoźnika ATM Milano wyjechało 125 autobusów Urbino12.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solaris
Włochy
elektrobus
  • Wacek – 14.07.2017

    Ciekawe. Kiedy dostawa?

  • – 14.07.2017

    Brawo!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.