TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwsze gazowe Conecto NGT w Polsce. Rybnik!
InfoBus.pl - Opublikowano: 12.12.2019 10:00:42
Pierwsze gazowe Conecto NGT w Polsce. Rybnik!; fot. MPK Wrocław

Pierwsze dziewięć sztuk gazowych autobusów miejskich Mercedes-Benz Conecto zadebiutuje na Śląsku, a dokładnie w Rybniku.

Pierwsze dziewięć sztuk gazowych autobusów miejskich Mercedes-Benz Conecto zadebiutuje na Śląsku, a dokładnie w Rybniku.

Już w styczniu 2020 roku lokalny przewoźnik - P.S.T. Transgór S.A. - obsługujący linie miejskie na zlecenie ZTZ Rybnik wprowadzi do użytku pierwsze nowe, gazowe autobusy. Warto dodać, że będą to pierwsze, ale nie jedyne pojazdy na CNG.

Podwójny debiut

Rybnicki Transgór słynie z wprowadzania na lokalnym rynku przewozów swoistych nowości. Dzięki długoletniej współpracy z EvoBusem, jako pierwszy w Polsce wprowadził do eksploatacji pojazdy Mercedes-Benz Conecto z silnikiem Euro 6. Teraz, w styczniu, jako pierwszy w kraju wprowadzi do eksploatacji na rybnickich drogach gazowe Conecto.

Warto nadmienić, że firma zamówiła w sumie aż dziewiętnaście sztuk takich autobusów i kolejna dostawa przewidywana jest w maju, co być może wiąże się to z wymianą wysłużonego taboru na liniach "ze starej umowy" z ZTZ.

Aby pojazdy nie musiały tankować się w Gorzyczkach (tak jak podczas testów Citaro NGT), na zajezdni śląskiego przewoźnika (przy ulicy Brzezińskiej w Rybniku) budowana jest stacja na CNG.

Testy owocują

Przypomnijmy, że w dwóch dekadach maja, rybnicka spółka testowała na liniach miejskich gazowego Citaro, jak widać przyniosły one efekt w postaci zamówienia na blisko 20. autobusów.

-"Nasza firma dba nie tylko o to, by podróż odbywała się w sposób bezpieczny i komfortowy, ale również w poszanowaniu środowiska. Dlatego też zdecydowaliśmy się na przeprowadzanie w naszych warunkach testu autobusu spełniającego normy Euro 6 i jednocześnie zasilanego sprężonym gazem ziemnym" – mówił wówczas Antoni Mainczyk, Prezes Zarządu P.S.T. Transgór S.A.

-"Testy te mają na celu przygotowanie do wdrożenia Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych" – dodawał Kazimierz Berger, były już Dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

Zielony Rybnik

Powyższe zdania pokazują, że Rybnik stara się być coraz bardziej proekologiczny. W zasadzie to nie ma wyjścia, bo jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Dlatego miasto stawia na ekologiczne autobusy i właśnie mamy tego kolejne efekty.

Warto również nadmienić, że wliczając autobusy z przetargu na wybrane rybnickie linie, o którym piszemy TUTAJ, to na mieście do trzeciego kwartału pojawi się prawie trzydzieści gazowych autobusów. Niezły start w gazomobilność.

Natural Gas Technology

I kilka danych technicznych. Model Conecto NGT napędzany jest stojącym silnikiem typu M936G. To jednostka o pojemności niespełna 7,7 l, która spełnia normę Euro 6. Ma ona moc 222kW / 302KM i osiąga 1200 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Silnik jest zblokowany w standardzie z automatyczną skrzynią biegów Voith D854.6 Diwa i prawdopodobnie w takiej właśnie konfiguracji te autobusy pojawią się na Śląsku. Nowa konstrukcja zbiorników na gaz ziemny z materiałów kompozytowych w Conecto NGT posiada rdzeń z tworzywa sztucznego, osłony z włókna węglowego i dodatkowo włókna szklanego. To połączenie materiałów jest z jednej strony bardzo lekkie, a z drugiej niezwykle wytrzymałe. Pojemność każdej butli gazowej wynosi 227 l. Dzięki temu krótki Conecto NGT potrzebuje zaledwie sześciu, a przegubowy ośmiu butli na CNG.

Nieoficjalnie mówi się również o zakupie testowego, białego modelu Conecto NGT przez Transgór, który został wyprodukowany w 2017 roku , a ostatnio był testowany m.in. we Wrocławiu i Jeleniej Górze. Do tego tematu wrócimy już w styczniu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
CNG
Transgór Rybnik
Mercedes