TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwsze Nowe Urbino w Głogowie [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 12.05.2017 15:19:19 2 komentarze
Pierwsze Nowe Urbino w Głogowie [FILM]

10 maja spółka KM Głogów zaprosiła mieszkańców na pokaz swoich najnowszych nabytków – czterech Solarisów Urbino 12 z najnowszej IV generacji. To debiut tego modelu w dolnośląskim mieście.

10 maja 2017 r. spółka KM Głogów zaprosiła mieszkańców na pokaz swoich najnowszych nabytków – czterech Solarisów Urbino 12 z najnowszej IV generacji. To debiut tego modelu w dolnośląskim mieście.

Dzień później, 11 maja, wszystkie nowe pojazdy wyruszyły na trasy. – "To są autobusy najnowszej generacji. Wszystkie kosztowały 4,5 mln złotych. Jest to pierwsza część realizowanego przez nas projektu. Na całość pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 13,5 mln zł. Autobusy będą cieszyć nie tylko oko głogowian, ale będą bardzo funkcjonalne i ekologiczne. Wprowadzając te autokary wycofujemy kolejne najstarsze jednostki z ulic miasta" - powiedział podczas uroczystości prezes KM Głogów, Piotr Miselis.

Jak informują lokalne media, kierowcy KM wypowiadają się o Nowych Urbino w samych superlatywach. - Ergonomia w kabinie jest nieporównywalna ze starymi autobusami. Do tego klimatyzacja na cały wóz. Dla pasażerów jest też dużo udogodnień. Są m.in. wygodniejsze fotele, jest miejsce na rower. Wszystko można transportować. Wygodniej się też wsiada do autobusu - powiedział Piotr Kuczyński, który już 11 lat pracuje jako kierowca w KM w Głogowie.

Rekordowy projekt

To będzie dobry rok dla głogowskiej komunikacji. Spółka pozyskała z dolnośląskiego RPO aż 13,4 mln zł. Ta kwota pójdzie m.in. na zakup 16. autobusów (łącznie z 4 pojazdami Solaris Nowe Urbino 12, które KM właśnie otrzymała, a które stanowią wkład własny spółki w projekcie) i 5. elektronicznych tablic przystankowych.

-"Planujemy wdrożenie inteligentnego Systemu Transportowego oraz zakup 2 nowoczesnych wiat przystankowych wraz z miejscem na rowery i 5 tablic informacji pasażerskiej. Te inwestycje spowodują wzrost jakości świadczonych przez nas usług oraz będą miały pozytywny wpływ na środowisko" – dodał Piotr Miselis.

Dwa projekty

Przypomnijmy, że KM Głogów złożyła swoje dwa wnioski do Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego we wrześniu 2016 r. na łączną kwotę 13,4 mln zł.

• Pierwszy dotyczył zakup ośmiu autobusów, w tym dwóch z napędem hybrydowym;

• Drugi dotyczył także zakupu ośmiu autobusów oraz budowy na placu Tysiąclecia centrum przesiadkowego, łącznie z wiatą rowerową i montażu dodatkowych tablic informacyjnych na przystankach.

Autobusowe przetargi

Przed przyjazdem Nowych Urbino KM Głogów dysponowała flotą 32 autobusów, których średnia wieku wynosiła 13 lat. Nowe autobusy pozwolą na wymianę połowy z nich. Przypomnijmy, że w przetargu na ich zakup KM otrzymała tylko jedną ofertę. Solaris za dostawę czterech autobusów klasy MAXI zaproponował kwotę 4 525 416 zł brutto.

26 kwietnia 2017 r. Komunikacja Miejska Głogów ogłosiła kolejny przetarg – tym razem na dostawę czterech nowych pojazdów niskopodłogowych klasy MAXI, w ramach dwóch części:

• Pierwej na dwa autobusy z silnikiem spalinowym z zapłonem samoczynnym spełniającym wymogi Euro 6

• Drugiej na dwa autobusy hybrydowe o napędzie spalinowo-elektrycznym.

Wszystkie pojazdy mają pojawić się w bazie firmy do dnia 15/11/2017. Oferty można składać w odniesieniu do wszystkich części lub jednej części.

Jak wyglądają nowe głogowskie autobusy można zobaczyć na poniższym filmie:


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KM Głogów
Solaris
unia
  • Wacek – 12.05.2017

    O jakich autokarach mówi prezes? Filmu nie da się obejrzeć :(

  • AK – 12.05.2017

    dzięki - jakiś błąd w skrypcie - poprawione

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.