TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwszy taki autobus na świecie. W RCKiK Katowice!
InfoBus.pl - Opublikowano: 23.06.2018 09:00:50
Pierwsze takie autobusy na świecie. W RCKiK Katowice!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach odebrało właśnie pierwszy z dwóch autobusów elektrycznych marki Solaris dwóch mobilnych punktów poboru krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach odebrało właśnie pierwszy z dwóch autobusów elektrycznych marki Solaris dwóch mobilnych punktów poboru krwi zbudowanych na bazie elektrycznych Solarisów Urbino 8,9LE. To pierwsze tego typu zamówienie na świecie, które zostanie zrealizowane w całości do końca 2018 roku.

Wampir nie taki straszny

Elektryczne autobusy do poboru krwi dla katowickiego oddziału RCKiK wyposażone są w napęd elektryczny zasilany z baterii o pojemności 160 kWh. Zmagazynowany prąd w bateriach ma umożliwić minimum sześciogodzinny postój przy włączonym ogrzewaniu lub klimatyzacji wraz z włączonymi odbiornikami pokładowymi o mocy do 4 kW oraz przejechanie minimum 160 kilometrów dziennie. Oprócz autobusów dostarczone zostaną także urządzenia służące do ładowania akumulatorów. Żywotność akumulatorów producent przewiduje na bezpieczną 10-letnią eksploatację.

Wnętrze autobusów przystosowano dla potrzeb pobierania krwi - zgodnie z projektem opracowanym przez RCKiK w Katowicach. Oprócz specjalnych foteli dla krwiodawców, w ambulansach znajdą się także: gabinet lekarski, wyposażenie specjalistyczne, część recepcyjna i niewielka część gastronomiczna. Całość jest klimatyzowana. W pojazdach zamontowano m.in. rolety i zewnętrzne markizy, a oświetlenie wykonano w technologii LED. To pierwsze tego typu zamówienie na świecie, które zostanie zrealizowane do końca 2018 roku. Pierwszy elektryczny wampir na bazę przy ulicy Raciborskiej został dostarczony kilka dni temu, a kolejny przyjedzie w grudniu. Warto przypomnieć, że jest to jak do tej pory jedyny europejski projekt elektrycznych autobusów służących do poboru krwi.

Od czego się zaczęło?

Przypomnijmy, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach ogłosiło przetarg na dostawę dwóch elektrycznych ambulansów w zeszłym roku. 4 lipca ubr. otwarto jedyną ofertę, która wpłynęła w postępowaniu. Przedstawił ją Solaris Bus&Coach z Bolechowa. Za dwa elektryczne Urbino 8,9LE w unikatowej wersji producent z Bolechowa chciał zainkasować 6.146.310 zł brutto. Dało to cenę jednostkową na poziomie 2.498.500 zł netto za jeden pojazd. Propozycja Solarisa zmieściła się w kosztorysie, który założyło katowickie RCKiK. Centrum na zakup chciało wydać maksymalnie 6.875.700 zł brutto i to im się oczywiście idealnie udało.

Długoletnia współpraca

Warto również nadmienić, że współpraca z wielkopolskim producentem elektrycznych wampirów trwa już ponad 20 lat. W 1996 r. fabryka w Bolechowie dostarczyła do RCKiK w Katowicach pierwszy polski ambulans do pobierania krwi, wybudowany na bazie wysokopodłogowego autokaru turystycznego – wówczas Neoplan N316 Transliner.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
specbus
elektrobus
Solaris
ambulans