TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwszy nowy MAN A37 w Chojnicach. Downsizing rządzi
INFOBUS.PL - Opublikowano: 20.10.2018 13:00:37
fot. MZK Chojnice

Chojnice długo czekały na ten moment. MAN rozpoczął dostawy autobusów typu A37. Pierwszy autobus dotarły już do miasta. Dostawy mają zostać zakończone w najbliższych tygodniach. Natomiast debiut liniowe zaplanowano na listopad.

Chojnice długo czekały na ten moment. MAN rozpoczął dostawy autobusów typu A37. Pierwszy autobus dotarły już do miasta. Dostawy mają zostać zakończone w najbliższych tygodniach. Natomiast debiut liniowe zaplanowano na listopad.

Chojnice zamówiły pięć nowych autobusów u MAN-a w kwietniu. Producent "lwów" kończy realizację kontraktu o wartości 5 633 400 PLN brutto. Daje to cenę jednostkową za autobus na poziomie 916 000 PLN netto. Co za takie pieniądze trafi do Chojnic? Mowa o MAN-ach A37 Lion's City ze stojącymi silnikami diesla D08, które dodatkowo można będzie także tankować B100. Do kompletu trzyletnia gwarancja. Pierwszy autobus zawitał już do bazy chojnickiego MZK.

"Lwem" w chojnickiej wersji może podróżować 92 pasażerów. 35 osób może liczyć na przejażdżkę na miejscach siedzących. W większości są to fotele Kiel Ideo, które w ostatnich latach MAN bardzo często stosuje w swoich autobusach miejskich. 12 siedzeń jest dostępnych z niskiej podłogi. Wejście na pokład do tych w pełni niskopodłogowych pojazdów jest możliwe dzięki dwóm wejściom w układzie 2-2-0. MAN zastosował drzwi firmy BODE w nieco odświeżonej na życzenie producenta wersji. Można więc powiedzieć, że chojnicki "lew" to typowa solówka skonfigurowana z myślą o eksploatacji w małym mieście.

Kolejna pozycja w naszym opisie to napęd. Skoro rozprawiamy o autobusie A37, to siłą rzeczy producent zastosował ekonomiczny komplet. Jego sercem jest stojący silnik MAN D0836LOH66. Jednostka o pojemności 6,9 l ma 213 kW mocy oraz osiąga maksymalny moment obrotowy 1100 Nm. Można ją tankować zarówno olejem napędowym jak i paliwem z dodatkiem B100. Najprawdopodobniej jednostka została zblokowana z automatyczną czterobiegową skrzynią biegów. Mowa więc o przekładni Voith D854.6 Diwa 6.

Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana za pomocą agregatu Spheros Revo. Naturalną wentylację zapewnia 5 okien uchylnych oraz dwa sterowane elektrycznie szyberdachy. Autobusy wyposażono w monitoring.

Dostawcą systemu informacji pasażerskiej jest bydgoski Pixel. Chojnice duży nacisk położyły na cenę, więc ma tutaj bardzo oszczędną wersję. MAN wyposażony jest trzy wyświetlacze diodowe o standardowej rozdzielczości. W środku natomiast zamontowana będzie jeszcze diodowa tablica XTL 16x120. Do tego oczywiście głosowejzapowiadanie przystanków.

Do tej pory jeżeli pojawiał się w Chojnicach jakiś MAN, to zawsze był to autobus z "drugiej ręki". Nowe Lion's City A37 to bez wątpienia nowa jakość w mieście. Co prawda nie są to zbyt bogato wyposażone pojazdy. Jednak czy w takich miastach jak Chojnice ma to znaczenie? Dla lokalnej społeczności najważniejsze jest przede wszystkim to, że wreszcie mają do czynienia z zauważalną zmianą jakościową.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Chojnice
UM
MZK Chojnice
MAN
biodiesel