TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwszy przegubowy elektryk w Czechowicach. Na testach
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.09.2019 10:00:05 1 komentarz
Pierwszy przegubowy elektryk w Czechowicach. Na testach; fot. UM CZechowice-Dziedzice

Od 9 września do 18 września potrwają w Czechowicach-Dziedzicach testy autobusu elektrycznego Solaris Urbino 18 electric.

Od 9 września do 18 września potrwają w Czechowicach-Dziedzicach testy autobusu elektrycznego Solaris Urbino 18 electric.

Nie są to pierwsze testy autobusu elektrycznego w Czechowicach-Dziedzicach, ale po raz pierwszy testowany jest w naszym mieście elektryczny autobus przegubowy. Właśnie takie autobusy planuje zakupić czechowickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

Jago Długość

Mierzący 18 metrów, przegubowy autobus elektryczny, będzie testowany na linii nr VII. Plany PKM zakładają, by w niedalekiej przyszłości, takimi właśnie pojazdami zastąpić starsze, 15-metrowe Solarisy. PKM podkreśla, że testy w Czechowicach-Dziedzicach to pierwsze jazdy testowe 18-metrowego przegubowca marki Solaris w Polsce. Pojazd był dotychczas testowany m.in.: w Paryżu, Bratysławie i Berlinie. Dopiero po Czechowicach-Dziedzicach testowany będzie w kolejnym polskim mieście.

Autobus, który trafił do czechowickiego PKM jest całkowicie niskopodłogowy, mieści aż 121 pasażerów, z czego 39 na miejscach siedzących. Jest w pełni zeroemisyjny, ekologiczny i cichy. Układ napędowy pojazdu stanowi silnik asynchroniczny o mocy 240 kW firmy TSA oraz baterie litowo-jonowe firmy Impact o pojemności 240 kWh. System ładowania plug-in oraz pantograf. Układ drzwi 2-2-2-2.

Ślaskie testy

Przeprowadzane testy mają związek z planami gminy i czechowickiego PKM na pozyskanie dofinansowania na zakup dwóch przegubowych autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami: zajezdniową i pantografową.

Czechowicki przewoźnik przeprowadzał już testy autobusów elektrycznych o długości od 11 do 12 m. Były to autobusy elektryczne marki SOR i Solaris. Testy miały pokazać ekonomikę użytkowania autobusu elektrycznego w warunkach czechowickiej komunikacji miejskiej. Już pierwsze podsumowania wyników pokazały, że codzienna eksploatacja autobusu elektrycznego - poruszającego się cicho i nie emitującego spalin - była znacznie tańsza niż autobusów z tradycyjnym napędem. Plany czechowickiego przewoźnika wpisują się ponadto w starania gminy, mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście, obniżenie poziomu hałasu oraz podniesienie komfortu użytkowania komunikacji publicznej.

Niskoemisyjna flota

Warto w tym miejscu przypomnieć, że PKM Czechowice-Dziedzice w ramach realizowanego projektu "Przyjazna komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach" - dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej – już w 2017 roku zakupiło:

 • 4 szt. Solaris Urbino 12 Euro 6,

 • 3 szt. Solaris Urbino 12 hybrid, których eksploatację rozpoczął w kwietniu ubiegłego roku.

Kolejnym krokiem ma być zakup pierwszych autobusów elektrycznych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
test
elektrobus
PKM Czechowice-Dziedzice
Solaris
 • Michał Kwietniak – 10.09.2019

  Czymś trzeba zastąpić SU15.

 • Igor Maj – 10.09.2019

  SU18 W Czechowicach? :O

 • citaro – 11.09.2019

  "mieści aż 121 pasażerów" chyba tylko a nie aż. Jak na przegubowca taki wynik to porażka.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.