TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwszy przegubowy elektryk w PKM Jaworzno
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.10.2017 11:18:22 1 komentarz
Pierwszy przegubowy elektryk w PKM Jaworzno; fot. FB PKM Jaworzno

21 października do zajezdni PKM Jaworzno przyjechał pierwszy Solaris Urbino 18 electric. Równolegle miasto przeszkoliło strażaków w zakresie obsługi autobusów elektrycznych i podpisało kolejną e-umowę.

21 października do zajezdni PKM Jaworzno przyjechał pierwszy Solaris Urbino 18 electric. Po dostawach autobusów klasy MAXI i MIDI - teraz przyszedł czas na pierwsze we flocie jaworzyńskiej firmy elektryczne MEGA przegubowce.

Przypomnijmy, że przewoźnik zamówił od Solarisa łącznie 22 autobusy elektryczne, w tym:

  • 9 szt. Nowych Urbino 12 electric

  • 9 szt. Nowych Urbino 18 electric

  • 4 szt. Urbino 8,9LE electric

O tym zamówieniu pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Strażacy się szkolą

W dniach 17-19 października  odbyło się szkolenie strażaków KM PSP w Jaworznie z zakresu elektrycznych autobusów marki Solaris ( Urbino 8,9m electric i nowego Urbino 12m. electric) jeżdżących w jaworznickim PKM-ie. Było to już drugie takie szkolenie naszych strażaków w tej materii, wcześniej w 2015r. szkoliliśmy się z zakresu Solarisa Urbino 12m. electric.

Szkolenie prowadzone było przez przedstawiciela firmy Solaris, Błażeja Pacholskiego.

Jego tematyka obejmowała przedstawienie konstrukcji autobusów elektrycznych wraz z rozmieszczeniem newralgicznych elementów instalacji wysokiego napięcia, a także sposobami zapewnienia bezpieczeństwa na miejscu akcji, w razie zdarzeń z powyższymi pojazdami. W ramach szkolenia zapoznaliśmy się również z nową halą PKM-u, gdzie autobusy te będą ładowane.

Cel:  43 elektrobusy

PKM w Jaworznie po realizacji tegorocznego zamówienia będzie posiadał w swojej flocie 24 autobusy elektryczne, co stanowi ok. 40% wszystkich autobusów, a do 2020r. w planach ma zakup kolejnych 20 sztuk "elektryków" co skutkowało będzie, że autobusy elektryczne stanowiły będą 80% jaworznickiej floty autobusowej.

Warto nadmienić również, że 15 września w Centrum Unijnych Projektów Transportowych po 9 miesiącach prac PKM-u, zaakceptowano wniosek o dofinansowanie zakupu kolejnych 20 autobusów elektrycznych (5 MIDI w 2019 roku i 15 MAXI w 2020 roku) wraz z infrastrukturą do ładowania na przystankach "Podłęże Osiedle", "Łubowiec Pętla", "Krakowska Pętla" oraz na zajezdni. Dodatkowa ładowarka planowana jest także do montażu wraz z przebudową placu dworcowego w Szczakowej. -"Plany przedsiębiorstwa zakładają eksploatację 43. pojazdów zeroemisyjnych w 2020 roku." – informuje Maciej Zaremba z PKM Jaworzno.

Kolejny krok w e-mobility

Z kolei 20 października prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz prezes firmy Kompetenzzentrum Autonomes Fahren Österreich Ost GmbH dr Friedrich Nadler podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie pojazdów autonomicznych.

Prezydent Jaworzna, Paweł Silbert oraz prezes firmy Kompetenzzentrum Autonomes Fahren Österreich Ost GmbH,  Friedrich Nadler podpisali w piątek, 20 października br., list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie pojazdów autonomicznych.

Przedmiotem listu jest przede wszystkim współdziałanie i wymiany doświadczeń pomiędzy dwoma różnymi polami testowymi dla samochodów autonomicznych, w Jaworznie - w ruchu miejskim, a w Wiedniu - pomiędzy hubami transportowymi (port i lotnisko).

W Jaworznie podjęto działania, które mają rozwinąć krajowy rynek e-mobility. Miasto zaangażowane jest w utworzenie specjalnej strefy prawnej umożliwiającej w przyszłości poruszanie się w ruchu miejskim pojazdów autonomicznych. Podpisany dokument to kolejne tego typu porozumienie. Prezydent Miasta dotychczas podpisał list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie potencjalnego powstania w Jaworznie pierwszego testowego odcinka hyperloopa z firmą EUROLOOP.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
PKM Jaworzno
Soalris
autonomia
  • davkl – 24.10.2017

    Po dostawach autobusów klasy MAXI i MIDI - teraz przyszedł czas na pierwsze we flocie jaworzyńskiej firmy elektryczne MEGA przegubowce... jaworznickiej firmy . tak tylko

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.