TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwszy przegubowy elektryk w PKM Jaworzno
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.10.2017 11:18:22 1 komentarz
Pierwszy przegubowy elektryk w PKM Jaworzno; fot. FB PKM Jaworzno

21 października do zajezdni PKM Jaworzno przyjechał pierwszy Solaris Urbino 18 electric. Równolegle miasto przeszkoliło strażaków w zakresie obsługi autobusów elektrycznych i podpisało kolejną e-umowę.

21 października do zajezdni PKM Jaworzno przyjechał pierwszy Solaris Urbino 18 electric. Po dostawach autobusów klasy MAXI i MIDI - teraz przyszedł czas na pierwsze we flocie jaworzyńskiej firmy elektryczne MEGA przegubowce.

Przypomnijmy, że przewoźnik zamówił od Solarisa łącznie 22 autobusy elektryczne, w tym:

  • 9 szt. Nowych Urbino 12 electric

  • 9 szt. Nowych Urbino 18 electric

  • 4 szt. Urbino 8,9LE electric

O tym zamówieniu pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Strażacy się szkolą

W dniach 17-19 października  odbyło się szkolenie strażaków KM PSP w Jaworznie z zakresu elektrycznych autobusów marki Solaris ( Urbino 8,9m electric i nowego Urbino 12m. electric) jeżdżących w jaworznickim PKM-ie. Było to już drugie takie szkolenie naszych strażaków w tej materii, wcześniej w 2015r. szkoliliśmy się z zakresu Solarisa Urbino 12m. electric.

Szkolenie prowadzone było przez przedstawiciela firmy Solaris, Błażeja Pacholskiego.

Jego tematyka obejmowała przedstawienie konstrukcji autobusów elektrycznych wraz z rozmieszczeniem newralgicznych elementów instalacji wysokiego napięcia, a także sposobami zapewnienia bezpieczeństwa na miejscu akcji, w razie zdarzeń z powyższymi pojazdami. W ramach szkolenia zapoznaliśmy się również z nową halą PKM-u, gdzie autobusy te będą ładowane.

Cel:  43 elektrobusy

PKM w Jaworznie po realizacji tegorocznego zamówienia będzie posiadał w swojej flocie 24 autobusy elektryczne, co stanowi ok. 40% wszystkich autobusów, a do 2020r. w planach ma zakup kolejnych 20 sztuk "elektryków" co skutkowało będzie, że autobusy elektryczne stanowiły będą 80% jaworznickiej floty autobusowej.

Warto nadmienić również, że 15 września w Centrum Unijnych Projektów Transportowych po 9 miesiącach prac PKM-u, zaakceptowano wniosek o dofinansowanie zakupu kolejnych 20 autobusów elektrycznych (5 MIDI w 2019 roku i 15 MAXI w 2020 roku) wraz z infrastrukturą do ładowania na przystankach "Podłęże Osiedle", "Łubowiec Pętla", "Krakowska Pętla" oraz na zajezdni. Dodatkowa ładowarka planowana jest także do montażu wraz z przebudową placu dworcowego w Szczakowej. -"Plany przedsiębiorstwa zakładają eksploatację 43. pojazdów zeroemisyjnych w 2020 roku." – informuje Maciej Zaremba z PKM Jaworzno.

Kolejny krok w e-mobility

Z kolei 20 października prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz prezes firmy Kompetenzzentrum Autonomes Fahren Österreich Ost GmbH dr Friedrich Nadler podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie pojazdów autonomicznych.

Prezydent Jaworzna, Paweł Silbert oraz prezes firmy Kompetenzzentrum Autonomes Fahren Österreich Ost GmbH,  Friedrich Nadler podpisali w piątek, 20 października br., list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie pojazdów autonomicznych.

Przedmiotem listu jest przede wszystkim współdziałanie i wymiany doświadczeń pomiędzy dwoma różnymi polami testowymi dla samochodów autonomicznych, w Jaworznie - w ruchu miejskim, a w Wiedniu - pomiędzy hubami transportowymi (port i lotnisko).

W Jaworznie podjęto działania, które mają rozwinąć krajowy rynek e-mobility. Miasto zaangażowane jest w utworzenie specjalnej strefy prawnej umożliwiającej w przyszłości poruszanie się w ruchu miejskim pojazdów autonomicznych. Podpisany dokument to kolejne tego typu porozumienie. Prezydent Miasta dotychczas podpisał list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie potencjalnego powstania w Jaworznie pierwszego testowego odcinka hyperloopa z firmą EUROLOOP.Sprawdź też:
elektrobus
PKM Jaworzno
Soalris
autonomia
  • davkl – 24.10.2017

    Po dostawach autobusów klasy MAXI i MIDI - teraz przyszedł czas na pierwsze we flocie jaworzyńskiej firmy elektryczne MEGA przegubowce... jaworznickiej firmy . tak tylko

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.