TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKM Gliwice znów bez zewnętrznych kierowców
INFOBUS.PL - Opublikowano: 17.12.2019 14:00:29
fot. Paweł_K, phototrans.pl

Szukanie kierowców na zewnątrz i podzlecanie linii – problem z kierowcami przybiera na sile. PKM w Gliwicach już drugi raz w tym roku szukało firmy, która wesprze spółkę przynajmniej 16 kierowcami. I znów nie znalazło.

Szukanie kierowców na zewnątrz i podzlecanie linii – problem z kierowcami przybiera na sile. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach już drugi raz w tym roku szukało firmy, która wesprze spółkę przynajmniej 16 kierowcami. I znów nie znalazło.

Pomysł z wynajmowaniem kierowców z zewnętrznych firm nie jest nowy. Na taki ruch z powodu swoich problemów kadrowych zdecydował się tyski PKM. Od jesieni spółka korzysta ze wsparcia konsorcjum sosnowieckiego Irexu i Meteora ze Świętochłowic. Podobny przetarg ogłosił także PKM Jaworzno. Piszemy o nim tutaj.

16 kierowców dla PKM Gliwice
W Gliwicach również postanowiono skorzystać z outsourcingu w zakresie prowadzących autobusy. Pierwszą próbę podjęto w wakacje i zakończyła się ona niepowodzeniem. PKM nie otrzymał ofert od firm, które mogłyby go wesprzeć w ten sposób.

Kolejną próbę podjęto pod koniec listopada. PKM szukał podwykonawcy, który podstawi mu przynajmniej 16 kierowców. Co ważne spółka znów wykluczyła możliwość, w której jej pracownicy "dorabiają" po godzinach u podwykonawcy. Ten bowiem musiał w całości oprzeć się na swoich kadrach. 

Okolicznością sprzyjającą kolejny raz wydawało się to, iż PKM nie precyzował w jakiej formie podwykonawca ma zatrudniać kierowców na potrzeby realizacji gliwickiego zlecenia. Umowa między przewoźnikiem z Gliwic a jego partnerem miała obowiązywała przez pięć miesięcy. Podwykonawca miał wspierać PKM od 1 stycznia do końca czerwca 2020 r. 

W tym okresie jego kierowcy mieli obstawić zadania przewozowe, na których praca eksploatacyjna miała wynieść 306 087,5 wzkm. Przyjmując średnią prędkość eksploatacyjną na poziomie ok. 16 km/h dawało by to zapotrzebowanie miesięczne na jednego zewnętrznego kierowcę w wymiarze 135 - 140 h.

Znów ofert brak
PKM i tym razem nie doczekał się ofert. 16 grudnia spółka oficjalnie poinformowała o unieważnieniu postępowania z tego powodu. Należy więc przyjąć, że na Śląsku coraz trudniej o kierowców, nawet takich, którym forma zatrudnienia nie robi większej różnicy. 

Ci oczywiście są, ale z zasady mają już swoje źródło utrzymania. A miesięczne zapotrzebowanie pod względem czasu pracy na jednego kierowcę, które wynikało z danych podanych przez PKM z pewnością nie było dla takowych satysfakcjonujące.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
kierowca
PKM Gliwice