TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKM Świerklaniec i Tarnowskie Góry złożyły hybrydowy wniosek
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 08.03.2017 11:27:25 1 komentarz
PKM Świerklaniec i Tarnowskie Góry złożyły hybrydowy wniosek

PKM Świerklaniec i UM Tarnowskie Góry złożyły pod koniec lutego br. wspólny wniosek o dofinansowanie w ramach ZIT. Wartość projektu to ponad 17 mln złotych brutto.

PKM Świerklaniec i UM Tarnowskie Góry złożyły pod koniec lutego br. wspólny wniosek o dofinansowanie w ramach ZIT. Wartość projektu to ponad 17 mln złotych brutto. Równolegle wystartowało postępowanie przetargowe na zakup 10 szt. takich pojazdów, które prowadzi Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Świerklańcu. Dodajmy, że przewoźnik obsługuje połowę przewozów zlecanych przez MZKP Tarnowskie Góry.

Przypomnijmy, że w sieci MZKP kursują już cztery hybrydy Volvo, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pod koniec roku dołączą do nich kolejne dwie, a w 2018 roku - następnych osiem ekologicznych pojazdów.

- Nasz tabor jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych w Polsce. Posiadamy 80 autobusów, a średnia ich wieku to 5,5 roku - mówi Grzegorz Wystemp, prezes zarządu PKM Świerklaniec. - Przewozy obsługują w przeważającej części MAN-y zakupione ze środków Unii Europejskiej - spełniające normę euro 5 EEV, jak również autobusy marki Volvo, a wśród nich najbardziej ekologiczne cztery pojazdy hybrydowe - dodaje.

Kursujące po Tarnowskich Górach autobusy hybrydowe spełniają normy Euro 6 i Euro 5. Pojazdy, w kolorach kojarzących się z przyrodą i czystym, ekologicznym środowiskiem, obsługują linie 1 i 64. Oferują też pasażerom bezpłatną możliwość surfowania po internecie. Jeśli PKM i Urząd Miejski otrzymają w tym roku unijne środki - łącznie będzie ich aż 14!

Hybrydowy przetarg

W obecnym przetargu PKM Świerklaniec chce kupić dwa autobusy o napędzie hybrydowym z kategorii pojazdów 9-metrowych oraz 8 autobusów 12-metrowych. O tym posterowaniu napisaliśmy TUTAJ.

W zamówieniu określono m.in., że silnik spalinowy i silnik lub silniki elektryczne napędu hybrydowego powinny móc pracować niezależnie od siebie lub równocześnie, a cały napęd musi umożliwiać sposób eksploatacji podobny do klasycznego napędu wysokoprężnego.

W ogłoszeniu przetargowym nie zawarto szacunkowej wartości zamówienia. Przewoźnik zadeklarował tam, że zamierza współfinansować zakup ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Śląskie RPO

W pierwszym, rozstrzygniętym już w ub. roku naborze wniosków o dofinansowanie projektów związanych z transportem miejskim z RPO nie było wspólnego przedsięwzięcia PKM Świerklaniec i UM Tarnowskie Góry.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania w pierwszym naborze w tym zakresie znalazły się m.in.: zakupy taboru autobusowego przez samorządowych przewoźników z Katowic i Sosnowca (wartości projektów to odpowiednio 139,4 mln zł i 129 mln zł) czy warty 60 mln zł projekt PKM-u z Jaworzna (zakupu elektrycznych autobusów i potrzebnej infrastruktury).

Właśnie z tych środków PKM w Sosnowcu finansuje zakup ponad 80 nowych autobusów, w tym 35 hybryd. Spółka korzysta już m.in. z dwóch hybrydowych solarisów. Sprawdzają się na tyle dobrze, że jeszcze w ub. roku przewoźnik planował zakup przy pomocy środków UE nawet 50 nowych hybryd (niezależnie od wozów elektrycznych).

Po weryfikacji kryteriów projektowych i analizie finansowej, spółka postanowiła jednak kupić 25 autobusów hybrydowych 12-metrowych oraz 10 pojazdów z takim napędem 18-metrowych. Umowy z wyłonionym już dostawcą (będzie nim Volvo) podpisano we wrześniu ub. roku.

Poza wozami hybrydowymi przewoźnicy z regionu kupują autobusy o napędzie klasycznym oraz elektrycznym. PKM w Sosnowcu w ramach swego projektu z końcem listopada ub. roku ogłosił przetarg na dostawę trzech autobusów elektrycznych. Ponad 20 pojazdów elektrycznych ma także jeździć we flocie samorządowego przewoźnika z Jaworzna.

Z kolei PKM w Katowicach ogłosił niedawno, że do 2020 r. kupi 85 nowych autobusów miejskich, w tym 20 elektrycznych. Zgodnie z tymi planami 10 wozów elektrycznych ma zostać kupionych w 2018 r. przy wsparciu RPO, a kolejnych 10 w latach 2019-2020 przy dofinansowaniu z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Świerklaniec
MZKP Tarnowskie Góry
unia
  • tyrur – 09.03.2017

    Mam wielką nadzieję, ze wygra Lajons

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.