TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKM Świerklaniec i Tarnowskie Góry złożyły hybrydowy wniosek
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 08.03.2017 11:27:25 1 komentarz
PKM Świerklaniec i Tarnowskie Góry złożyły hybrydowy wniosek

PKM Świerklaniec i UM Tarnowskie Góry złożyły pod koniec lutego br. wspólny wniosek o dofinansowanie w ramach ZIT. Wartość projektu to ponad 17 mln złotych brutto. Równolegle wystartowało postępowanie przetargowe na zakup 10 szt. takich pojazdów, które prowadzi Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Świerklańcu. Dodajmy, że przewoźnik obsługuje połowę przewozów zlecanych przez MZKP Tarnowskie Góry.

Przypomnijmy, że w sieci MZKP kursują już cztery hybrydy Volvo, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pod koniec roku dołączą do nich kolejne dwie, a w 2018 roku - następnych osiem ekologicznych pojazdów.

- Nasz tabor jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych w Polsce. Posiadamy 80 autobusów, a średnia ich wieku to 5,5 roku - mówi Grzegorz Wystemp, prezes zarządu PKM Świerklaniec. - Przewozy obsługują w przeważającej części MAN-y zakupione ze środków Unii Europejskiej - spełniające normę euro 5 EEV, jak również autobusy marki Volvo, a wśród nich najbardziej ekologiczne cztery pojazdy hybrydowe - dodaje.

Kursujące po Tarnowskich Górach autobusy hybrydowe spełniają normy Euro 6 i Euro 5. Pojazdy, w kolorach kojarzących się z przyrodą i czystym, ekologicznym środowiskiem, obsługują linie 1 i 64. Oferują też pasażerom bezpłatną możliwość surfowania po internecie. Jeśli PKM i Urząd Miejski otrzymają w tym roku unijne środki - łącznie będzie ich aż 14!

Hybrydowy przetarg

W obecnym przetargu PKM Świerklaniec chce kupić dwa autobusy o napędzie hybrydowym z kategorii pojazdów 9-metrowych oraz 8 autobusów 12-metrowych. O tym posterowaniu napisaliśmy TUTAJ.

W zamówieniu określono m.in., że silnik spalinowy i silnik lub silniki elektryczne napędu hybrydowego powinny móc pracować niezależnie od siebie lub równocześnie, a cały napęd musi umożliwiać sposób eksploatacji podobny do klasycznego napędu wysokoprężnego.

W ogłoszeniu przetargowym nie zawarto szacunkowej wartości zamówienia. Przewoźnik zadeklarował tam, że zamierza współfinansować zakup ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Śląskie RPO

W pierwszym, rozstrzygniętym już w ub. roku naborze wniosków o dofinansowanie projektów związanych z transportem miejskim z RPO nie było wspólnego przedsięwzięcia PKM Świerklaniec i UM Tarnowskie Góry.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania w pierwszym naborze w tym zakresie znalazły się m.in.: zakupy taboru autobusowego przez samorządowych przewoźników z Katowic i Sosnowca (wartości projektów to odpowiednio 139,4 mln zł i 129 mln zł) czy warty 60 mln zł projekt PKM-u z Jaworzna (zakupu elektrycznych autobusów i potrzebnej infrastruktury).

Właśnie z tych środków PKM w Sosnowcu finansuje zakup ponad 80 nowych autobusów, w tym 35 hybryd. Spółka korzysta już m.in. z dwóch hybrydowych solarisów. Sprawdzają się na tyle dobrze, że jeszcze w ub. roku przewoźnik planował zakup przy pomocy środków UE nawet 50 nowych hybryd (niezależnie od wozów elektrycznych).

Po weryfikacji kryteriów projektowych i analizie finansowej, spółka postanowiła jednak kupić 25 autobusów hybrydowych 12-metrowych oraz 10 pojazdów z takim napędem 18-metrowych. Umowy z wyłonionym już dostawcą (będzie nim Volvo) podpisano we wrześniu ub. roku.

Poza wozami hybrydowymi przewoźnicy z regionu kupują autobusy o napędzie klasycznym oraz elektrycznym. PKM w Sosnowcu w ramach swego projektu z końcem listopada ub. roku ogłosił przetarg na dostawę trzech autobusów elektrycznych. Ponad 20 pojazdów elektrycznych ma także jeździć we flocie samorządowego przewoźnika z Jaworzna.

Z kolei PKM w Katowicach ogłosił niedawno, że do 2020 r. kupi 85 nowych autobusów miejskich, w tym 20 elektrycznych. Zgodnie z tymi planami 10 wozów elektrycznych ma zostać kupionych w 2018 r. przy wsparciu RPO, a kolejnych 10 w latach 2019-2020 przy dofinansowaniu z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (PAP)


Sprawdź też:
PKM Świerklaniec
MZKP Tarnowskie Góry
unia
  • tyrur – 09.03.2017

    Mam wielką nadzieję, ze wygra Lajons

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.