TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKM-y podmiotami wewnętrznymi GZM? Bez liniowych przetargów
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.07.2020 15:00:06
PKM-y podmiotami wewnętrznymi GZM? Bez liniowych przetargów; fot. ZTM

Śląskie/ GZM chce być współwłaścicielem przewoźników i zamawiać usługę in-house.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce stać się współwłaścicielem przewoźników komunikacji miejskiej należących do tworzących Metropolię samorządów, aby zamawiać u nich usługi w formule in-house, umożliwiającej pominięcie przetargów.

Uchwałę ws. wyrażenia woli przeprowadzenia działań zmierzających do przystąpienia GZM do komunalnych spółek prawa handlowego realizujących przewozy pasażerskie w transporcie publicznym przyjęło w środę , 29 lipca, zgromadzenie Metropolii.

Jakie są plusy?

Przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, wnioskując o wprowadzenie projektu do porządku środowych obrad, argumentował, że szereg miast Metropolii jest współwłaścicielami spółek przewozowych – Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej, u których Zarząd Transportu Metropolitalnego zamawia wykonywanie przewozów.

"W celu wykorzystania przepisów o tzw. zlecaniu usług in-house należy wykonać pewne procedury. Chcielibyśmy formalnie je rozpocząć" – uściślił Karolczak.

Zamawianie usług w trybie z wolnej ręki podmiotom powiązanym umożliwia samorządom art. 67 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Samorządy korzystają z tej możliwości przede wszystkim w zakresie odbioru odpadów komunalnych i usług z tym związanych oraz usług komunikacji publicznej.

Struktura właścicielska

GZM jest obecnie jedynym właścicielem Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM) w Świerklańcu.

Największe samorządowe spółki przewozowe w regionie to natomiast:

  • PKM Sosnowiec (należy do Sosnowca,Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi)

  • PKM Katowice (należy do Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa)

  • PKM Gliwice (Gliwice, Zabrze i Knurów oraz gminy Gierałtowice i Zbrosławice).

Podział kosztów

W środę Karolczak poinformował też, że zarząd GZM podjął rozmowy z przedstawicielami samorządu Katowic, który zakwestionował dotychczasowy sposób finansowania komunikacji publicznej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dotąd pełne koszty – ponad wpływy z biletów – ponosiły gminy. Według Katowic to GZM powinna finansować linie wykraczające poza granice gmin.

-"Spotkanie odbędzie się jutro, o jego wyniku poinformujemy. Mam nadzieję, że wypracujemy konsensus; jeżeli nie – będziemy chcieli powołać zespół składający się z przedstawicieli podokręgów GZM do wypracowania wspólnej interpretacji przepisów. Do tej pory nie mieliśmy wątpliwości, ale może to jest ten czas, kiedy warto tę interpretację wykonać jeszcze raz" – powiedział Karolczak.

Działająca od 1 stycznia br. Metropolia, która - na mocy specjalnej ustawy - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, organizuje w ich imieniu komunikację miejską. Gminy finansują w znacznej mierze komunikację, opłacając tzw. część zmienną składki rocznej do GZM.

Na początku lipca br. prezydent Katowic Marcin Krupa rozesłał do pozostałych gmin GZM, a także zarządu Metropolii, pismo dotyczące "określenia docelowych zasad współpracy w zakresie finansowania publicznego transportu zbiorowego".

W ocenie Katowic organizacja i finansowanie przewozów metropolitalnych, czyli wykraczających poza granice gmin, powinna być zadaniem własnym GZM, przez nią finansowanym. Metropolia zdaniem tego miasta powinna nadal organizować też usługi publicznego transportu zbiorowego w gminach – na podstawie zawartego z gminami porozumienia.

Samorząd Katowic podsumował przy tym rozliczenie finansowanych przez gminy GZM przewozów pasażerskich. O ile suma części zmiennych składek gmin na ten cel przekroczyła w ub. roku 551 mln zł, dopłaty do przewozów gminnych wyniosły niespełna 101 mln zł, a do przewozów metropolitalnych - blisko 434 mln zł (pozostałe ponad 16 mln zł to dopłaty do przewozów powiatowych).(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
GZM
PKM Sosnowiec
PKM Glicie
PKM Katowice
PKM Świerklaniec