TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKP intercity zaprasza nad Dunaj
InfoRail.pl - Opublikowano: 18.04.2019 13:05:11
PKP intercity zaprasza nad Dunaj

Z Polski do Budapesztu można dojechać bezpośrednio dwoma pociągami (nocnym i dziennym) z Warszawy i Krakowa oraz jednym dziennym z Katowic.

Z Polski do Budapesztu można dojechać bezpośrednio dwoma pociągami (nocnym i dziennym) z Warszawy i Krakowa oraz jednym dziennym z Katowic.

Teraz w ofercie SUPER PROMO INTERNATIONAL ceny rozpoczynają się od 19 € w jedną stronę lub od 46 € w ofercie SPECIAL w obie strony.

Cel: Budapeszt!

Stolica Węgier podzielona Dunajem co roku przyciąga tysiące turystów doceniających urok tego miasta. Buda i Pest, dwie historyczne części miasta połączone są dziewięcioma mostami, spośród których najstarszy jest Most Łańcuchowy, zwany też Szechenyiego. Według legendy, lokalny szewc w czasie odsłonięcia przeprawy tak donośnie wykrzykiwał swoje niezadowolenie z faktu, że ustawione przy niej rzeźby lwów nie posiadają języków, że ich autor Janos Marschalko skoczył do rzeki i utonął.

Właśnie wzdłuż Dunaju odbywają się liczne imprezy, a na cumujących statkach organizowane są koncerty. Spacer mostami to obowiązkowy punkt wizyty w tym mieście, a szczególnie piękne widoki czekają na turystów zmierzających z Pesztu do Budy - można podziwiać góry, pomniki, zamek i fortyfikacje. Na drugi brzeg można dostać się również statkiem kursującym w ramach komunikacji miejskiej. Na jednym z brzegów znajduje się Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu – 60 par butów w różnych rozmiarach na wspomnienie rozstrzelanych i wrzuconych do Dunaju ofiar.

Parlament węgierski Orszaghaz, czyli w tłumaczeniu dom kraju to wzniesiony niemal wyłącznie z krajowych materiałów neogotycki gmach o imponujących rozmiarach - powierzchnia wynosi 17 000 m kwadratowych. Budowany przez 20 lat zachwyca bogatymi zdobieniami, do stworzenia których wykorzystano ok. 40 kilogramów złota i pół miliona kamieni szlachetnych.

Warto zobaczyć okazałe pałace przy reprezentacyjnej alei Andrassyego, Most Wolności, basztę rybacką, pomnik Tysiąclecia – zabytki wpisane na listę UNESCO, na której widnieje również żółta linia metra M1, otwarta w 1896 roku jako druga na świecie i pierwsza w Europie kolej podziemna.

Spośród kilku ogrodów zoologicznych w Budapeszcie warto wspomnieć o klasycznym działającym w parku Varosliget, który przyciąga pasjonatów roślin i architektury. Miłośnicy podwodnej, egzotycznej fauny powinni wybrać Tropicarium w galerii Campona, gdzie można zjeść posiłek przy basenie z rekinami.

Bliskim nam akcentem jest kaplica Sziklatemplom z obrazem częstochowskiej Czarnej Madonny i płaskorzeźbą ojca Maksymiliana Kolbego w Górze Gellerta należąca do paulinów, którzy właśnie z Węgier dotarli do Częstochowy w drugiej połowie XIV wieku. W czasie II wojny światowej wielu Polaków znalazło w niej schronienie. Obecnie kaplica jest udostępniana do zwiedzania.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
promocja
PKP Intercity