TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKS Bielsko Biała wchodzi w miejskie autobusy. W Kętach
INFOBUS.PL - Opublikowano: 13.12.2019 15:00:35
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Czyżby los MZK w Kętach stanął znów pod znakiem zapytania? To całkiem możliwe. Kęty mają zamiar przystąpić do BZPG. A ten przecież ma swojego przewoźnika, czyli PKS Bielsko-Biała.

Czyżby los Międzygminnego Zakładu Komunikacyjnego w Kętach stanął znów pod znakiem zapytania? To całkiem możliwe. Kęty mają zamiar przystąpić do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego. A ten przecież ma swojego przewoźnika, czyli PKS Bielsko-Biała.

Zaczęło się od...
Pod koniec ubiegłego roku po wieloletnich konfliktach między Andrychowem a Kętami, ten pierwszy wystąpił ze struktury własnościowej Międzygminnego Zakładu Komunikacyjnego. Gmina Kęty odkupiła od Andrychowa udziały za 20 000 zł i tym samym została wraz z gminą Porąbka przejęła organizację komunikacji. Z kolei Andrychów dzięki grantowi unijnemu stworzył własny system komunikacji.

Rewolucja?
Kęty wodzą się z zamiarem zlecenia organizacji transportu publicznego na zewnątrz. Zadanie to miałby przejąć Beskidzki Związek Powiatowo – Gminny, do którego należy już dziewięć gmin powiatu bielskiego (Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice ) oraz powiat bielski. Kęty mają się stać kolejnym członkiem komunikacyjnego związku. A to oznacza, że PKS Bielsko Biała- czyli podmiot wewnętrzny BZPG- pojawi się na nowym terenie.

PKS Bielsko – Biała przejmie linie autobusowe MZK Kęty oraz pracowników przewoźnika. Nie dojdzie jednak do przejęcia przedsiębiorstwa. A to oznacza, brak pracy w przyszłości dla MZK, czyli siłą rzeczy likwidację spółki.

Co będzie dalej? Będziemy się sprawie przyglądać. Ale jedno w tej sytuacji jest dosyć prawdopodobne. Kęty może czekać spora zmiana jakościowa. Choćby np. za sprawą 26 Solarisów Urbino 12 CNG, które zamówił bielski PKS. Pisaliśmy o tym tutaj.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
PKS Bielsko-Biała
MZK Kęty
BZPG