TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKS Bielsko-Biała z dobrą ofertą od Solarisa!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 11.06.2019 15:00:14
PKS Bielsko-Biała z dobrą ofertą od Solarisa!

Jeśli tak ma wyglądać niedosyt to nie mamy nic przeciwko. Tylko jedną ofertę w przetargu na dostawę 26 autobusów klasy MAXI na CNG otrzymał PKS Bielsko-Biała. Przedstawił ją Solaris.

Jeśli tak ma wyglądać niedosyt to nie mamy nic przeciwko. Tylko jedną ofertę w przetargu na dostawę 26 autobusów klasy MAXI na CNG otrzymał PKS Bielsko-Biała. Przedstawił ją Solaris, który zaproponował bardzo ciekawą cenę. Mieści się ona w szacunkach przewoźnika.

Przetarg został ogłoszony w pierwszej połowie maja. Pisaliśmy o tym tutaj. Przypomnijmy- na zakupowym celowniku przewoźnika z Podbeskidzia jest 26 nowych "dwunastek" z napędem na sprężony gaz ziemny. Ich dostawy odbędą się w dwóch transzach. Pierwsza trzynastka ma dotrzeć do Bielska-Białej w ciągu maksymalnie 11 miesięcy od podpisania umowy. Zamknięcie dostaw ma się odbyć maksymalnie sześć miesięcy później. Wszystkie autobusy mają być objęte dwuletnią gwarancją całopojazdową oraz pięcioletnią na powłoki lakiernicze, trwałość poszyć i konstrukcji nadwozia.

PKS dopuścił do przetargu zarówno autobusy całkowicie niskopodłogowe jak i niskowejściowe. Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości 11 – 13 m, szerokości 2,5 - 2,65 m i wysokie na 3 - 3,5 m. Każdy umożliwi podróż min. 80 pasażerom, w tym nie mniej niż 30 na miejscach siedzących. PKS preferuje jednak autobusy do przewozu min. 95 pasażerów. Dodatkowo nie jest powiedziane ile, ale mają się znaleźć fotele dostępne z niskiej podłogi. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez dwa wejścia w układzie 2-2-0, każde o prześwicie min. 1,15 m.

Pojazdy mają być napędzane silnikami gazowymi, które spełniają normę Euro 6. Podobnie jak w Tychach muszą być one przystosowane do tankowania biogazem. Muszą to być jednostki o pojemności 7 - 10,6 l. Nie mogą być one słabsze niż 220 kW i osiągać min. 1200 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zostaną one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów. Przekładnia musi posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa oraz przełożenia dobrane do warunków komunikacji miejskiej. Tak dobrana kompletacja ma zapewniać zużycie gazu w warunkach testu SORT2 na poziomie nie wyższym niż 60 Nm3 / 100 km. Nie zabraknie oczywiście systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika.

Szczegółowo o wymaganiach PKS wobec autobusów pisaliśmy tutaj.

Jedna, ale bardzo przyzwoita oferta
Dziś minął termin składania ofert. PKS na zakupy przeznaczył więcej niż sygnalizował w ogłoszeniach zapowiadających przetarg. To 32 618 714,16 PLN brutto. A to oznacza, że pozyskanie jednej gazowej dwunastki z podstawowym pakietem gwarancji przyjęto na poziomie 1 019 972,30 PLN netto. To całkiem przyzwoita wycena.

Jedyna otwarta oferta mieści się w szacunkach. Przedstawił ją Solaris. Producent "jamników" za 26 sztuk gazowych nU12 zaproponował 32 075 940 PLN brutto. To daje cenę jednostkową za "garbatego jamnika" w wysokości 1 003 000 PLN netto. Trzeba otwarcie przyznać, że to bardzo dobra cena.

W tej sytuacji rozstrzygnięcie to formalność. A to oznacza, że pierwsze kilku lat nowego autobusy w PKS Bielsko-Biała staną się faktem.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKS Bielsko-Biała
BZPG
Solaris
CNG
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.