TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKS Częstochowa cały czas jeździ
InfoBus.pl - Opublikowano: 06.07.2020 13:00:23
PKS Częstochowa cały czas jeździ ; for. Google Maps

Śląskie/ Autobusy PKS Częstochowa nadal kursują.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi zakończenia 30 czerwca br. działalności spółki PKS Częstochowa, przewoźnik nadal wykonuje kursy – wynika z informacji na jego stronie internetowej.

W poprzednich dniach pojawiły się medialne doniesienia nt. rządowych planów zapewnienia przyszłości takich firm.

Aktualny stan

Pod koniec czerwca pojawiły się informacje nt. zakupu przez Polskie Koleje Państwowe SA częstochowskiego dworca PKS – co miałoby pozwolić znajdującemu się w trudnej sytuacji przedsiębiorstwu, pozyskać niezbędne środki finansowe.

W poniedziałek / 29 czerwca / "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że w MAP powstała koncepcja ratowania państwowych PKS-ów, które miałyby utworzyć dywizję autobusową w ramach grupy PKP, a procesem łączenia ich działalności miałby się zająć warszawski PKS Polonus.

Czekamy na jakieś oficjalne informacje w tej sprawie.

Historia upadku

Spółka PKS Częstochowa SA (jednoosobowa spółka Skarbu Państwa) jest dotąd największym operatorem komunikacji autobusowej w północnej części woj. śląskiego – i jednym z kilkunastu państwowych PKS-ów w kraju. Wiosną 2018 r. ze względów finansowych zlikwidowała jednak bądź ograniczyła znaczną część swoich przewozów komercyjnych.

W ub. roku dysponowała wydanymi przez marszałka woj. śląskiego zezwoleniami na obsługę 33 stałych połączeń. W kolejnych miesiącach pojawiały się informacje o coraz trudniejszej sytuacji tego przewoźnika.

Pod koniec czerwca częstochowski klub radnych "Wspólnie dla Częstochowy" rozesłał mediom pismo kierowane do szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych. Samorządowcy odwołali się w nim do informacji nt. likwidacji PKS Częstochowa i zakończenia prowadzenia przezeń działalności 30 czerwca br. Samorządowcy poprosili wicepremiera Jacka Sasina o interwencję ws. utrzymania funkcjonowania PKS Częstochowa lub jego następcy prawnego, świadczącego usługi transportowe dla mieszkańców.

Wraz z początkiem epidemii PKS w Częstochowie – już wtedy w likwidacji - informowało o ograniczeniach w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej. W czerwcu spółka przywróciła część połączeń. W wykazie połączeń realizowanych od 15 czerwca br. znajdowało się ok. 75 różnych kursów. W ostatnich dniach na stronie przewoźnika umieszczono wykaz kursów realizowanych od 1 lipca – z blisko 80 pozycjami.

W sierpniu ub. roku PKS Częstochowa podawało, że nie jest dysponentem ani beneficjentem rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, przeznaczonego dla gmin, powiatów i województw oraz ich związków, w celu dopłat do linii autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Z dopłat z funduszu skorzystał m.in. powiat kłobucki, zlecając PKS Częstochowa kursy.

Przewoźnik ten byłby kolejnym kończącym działalność w woj. śląskim. W 2006 r. upadło PKS Będzin, w 2013 r. przestało wozić pasażerów PKS Katowice, w 2015 r. przestało działać PKS Rybnik, a w lutym 2018 r. zakończyło działalność przewozową PKS Lubliniec. PKS Gliwice po przejęciu przez PKS Żary funkcjonowało pod inną nazwą – ostatnie kursy w regionie zawiesiło we wrześniu ub. roku.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
rząd
kolej
PKS Częstochowa