TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKS Nysa pierwszym PKS w Polsce z elektrobusem. Od SOR-a [FILM]
INFOBUS.PL - Opublikowano: 12.08.2019 12:00:21
PKS Nysa pierwszym PKS w Polsce z elektrobusem. Od SOR-a [FILM]

31 lipca, Zarząd Powiatu Nyskiego dokonał symbolicznego odbioru elektrycznego SOR-a ENB11. Pojazd zostanie przekazany w użytkowanie powiatowemu przewoźnikowi, czyli PKS Nysa.

31 lipca, Zarząd Powiatu Nyskiego dokonał symbolicznego odbioru elektrycznego SOR-a ENB11. Pojazd zostanie przekazany w użytkowanie powiatowemu przewoźnikowi, czyli PKS Nysa. A ten stanie się pierwszym przewoźnikiem lokalnym w Polsce, który będzie posiadał autobus elektrycznym.

Bateryjny SOR będzie kursował na trasach miejskich i podmiejskich, które obsługuje nyski PKS. Pojazd został zamówiony pod koniec lipca 2018 r. Koszt zakupu wyniósł 1 687 000 PLN netto.

Pojazd charakteryzuje się nietypową długością nadwozia. Jest ono długie na 11,1 m. Mimo tego umożliwia podróż ok. 70 - 75 pasażerom, w tym nawet 33 na stałych miejscach siedzących. Zgodnie z życzeniem powiatu SOR zamontował fotele dedykowane do podróżowania na liniach lokalnych. Z niskiej podłogi dostępnych mamy 10 siedzeń stałych i dwa straponteny. Dostęp na pokład jest zapewniony przez dwa wejścia w układzie 1-2-0. SOR zastosował drzwi odskokowe.

Dopuszczalna masa całkowita czeskiego elektrobusa to 16 t przy wadze własnej na poziomie 10 t. Nyski SOR jest wyposażony w silnik asynchroniczny, TAM-Pragoimex, o mocy 120 kW oraz baterie litowo - jonowe o pojemności 174 kWh firmy MVC. Zostały one ulokowane w komorze, na zwisie tylnym.

Autobus może być ładowany przez złącze plug-in. Dzięki tak skompletowanemu wyposażeniu czas pełnego ładowania trwa do 6 h. Gwarantowany zasięg autobusu na jednym ładowaniu to 150 km z pełnym obciążeniem klimatyzacji oraz urządzeń pokładowych. Wykorzystując system rekuperacji energii hamowania i jazdy w trybie ekonomicznym to nawet 200 km.

Nowe pojazd nyskiego PKS jest wyposażone zgodnie ze współczesnymi oczekiwaniami. Nie zabrakło klimatyzacji oraz monitoringu. Wentylacja naturalna jest zapewniona poprzez przesuwne okna boczne, luki dachowe oraz wentylatory nadmuchowe. System informacji pasażerskiej jest oparty na trzech tablicach. Na zewnątrz znalazły się dwie diodowe (przednia i boczna). W środku natomiast mamy jedną.

To nie jedyne nowości, które w najbliższych miesiącach szykują się w PKS Nysa. Przewoźnik otrzyma od powiatu jeszcze siedem autobusów klasy MAXI z silnikami diesla Euro 6. Je również dostarczy SOR. Czekamy już tylko na podpisanie umowy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Nysa
powiat
PKS Nysa
SOR
elektrobus
 • Paweł Henryk Włotkowski – 12.08.2019

  I z prostym dachem :O

 • Daniel Białek – 12.08.2019

  *to ;)

 • Michał Paweł Łukasz – 12.08.2019

  zależy na jakich liniach chcą jeździć, takie interurby czy mercedes o407 mają możliwość schowania większej ilości pod podłogą i mieć większy zasięg:)

 • Mateusz Włodarczyk – 12.08.2019

  Brzydki nie brzydki rozwoj jest

 • Mateusz Włodarczyk – 12.08.2019

  Grecja przegoniona Portugalii siedzimy na dupie rok może dwa i będzie nasza słyszałem że Włosi za 6-7 lat ich stan gospodarki jest tragiczny bardzo duży dług praktycznie jadą na minusie wzrost gospodarczy na poziomie 0,3-0,8. Tajwan też mamy przy dupie to kolejne oczko w górę

 • Franciszek Kowaluk – 12.08.2019

  SORy są ok. Takie jn C 9,5 używane i znacznie tańsze też. Gratuluję PKSowi w Nysie i SP 👍👏

 • Grzegorz Plichta – 12.08.2019

  Gratulacje od PKS SOKOŁÓW

 • Łukasz Grześków – 13.08.2019

  Póki gwarancja będzie na niego to będą jeździć a po gwarancji lub przy jakiejs bardziej kosztownej naprawie postawią go pod płot jak większość strupków jakie maja w swojej flocie ;)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.