TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Podkarpacie: Graniczne wyniki za rok 2018
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 11.01.2019 11:10:25

Prawie 13 mln osób odprawionych na Podkarpaciu w ubiegłym roku

W ubiegłym roku Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej odprawił na podkarpackich przejściach granicznych niemal 13 mln podróżnych. Z tej liczby 75 proc. stanowili obywatele Ukrainy.

W czwartek na konferencji prasowej w Przemyślu komendant BOSG płk Robert Rogoz podsumował ubiegły rok. Powiedział, że zatrzymana została tendencja wzrostowa liczby odprawianych osób.

"Taka tendencja występowała od kilku lat, jednak w roku ubiegłym liczba osób, które przekroczyły granice na Podkarpaciu, zmniejszyła się o 2 proc. w porównaniu do roku 2017. W sumie odprawiliśmy niemal 13 mln osób" – dodał.

Zdecydowana większość osób, które przekroczyły granice, to Ukraińcy – 75 proc. Polaków było prawie 1,2 mln.

Rogoz zaznaczył, że Ukraińcy nie przyjeżdżają do Polski już tylko na zakupy. "Zdecydowana większość obywateli Ukrainy posługuje się paszportami biometrycznymi i dzięki temu mogą poruszać się po całej UE. Coraz częściej wjeżdżają do Unii, aby pracować, prowadzić firmy czy studiować" – wyjaśnił.

Zdaniem Rogoza polsko-ukraińska granica coraz bardziej przypomina granicę z Niemcami. Dodał, że Polacy wyjeżdżają na Ukrainę do fryzjera czy dentysty, bo te usługi są tam tańsze. "Z kolei Ukraińcy, którzy pracują w Przemyślu, po pracy wracają do swojego kraju, wykorzystując przejście piesze w Medyce" – powiedział.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że funkcjonariusze BOSG odmówili w 2018 r. wjazdu do Polski ponad 15,7 tys. osób, głównie Ukraińców. Wśród powodów były m.in. brak pieniędzy na sfinansowanie pobytu na terenie UE i brak dokumentów potwierdzających cel przyjazdu do Unii.

W ubiegłym roku wnioski o status uchodźcy złożyły tylko 53 osoby. Jak tłumaczył komendant BOSG, osoby te chciały uniknąć wydalenia z naszego kraju.

Skala przemytu papierosów na polsko-ukraińskiej granicy w 2018 r. była podoba jak w latach ubiegłych. Wartość zatrzymanej kontrabandy wyniosła 17,6 mln zł. Zwiększyła się liczba zatrzymanych na granicy kradzionych aut. W ubiegłym roku było to 175 pojazdów o wartości 7,4 mln zł. W 2017 r. było to 120 samochodów.

Rogoz podkreślił, że jeśli chodzi o przemyt broni, materiałów wybuchowych i narkotyków jest on "stosunkowo niewielki". "To nas bardzo cieszy, bo podnosi poczucie bezpieczeństwa naszych obywateli. W tym obszarze jesteśmy bezpieczni" – zapewnił.

W ubiegłym roku funkcjonariusze BOSG zatrzymali 164 osoby, które nielegalnie przekroczyły polską granicę, nie tylko z Ukrainą, ale też ze Słowacją. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
granica
Podkarpackie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.