TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Podsumowanie akcji Bezpieczny autokar - ferie 2019
InfoBus.pl - Opublikowano: 26.02.2019 09:00:37
Podsumowanie akcji Bezpieczny autokar - ferie 2019

Inspektorzy podsumowali tegoroczne kontrole autokarów w trakcie zimowych ferii. To łącznie setki skontrolowanych autokarów, 250 mandatów i 48 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych.

Inspektorzy podsumowali tegoroczne kontrole autokarów w trakcie zimowych ferii. To łącznie setki skontrolowanych autokarów, 250 mandatów i 48 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych.

To wymierne efekty zakończonej właśnie akcji "Bezpieczny autokar". Inspektorzy, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, sprawdzali w okresie ferii autokary wiozące najmłodszych na zimowy wypoczynek od 12 stycznia do 21 lutego.

Akcja była prowadzona w wyznaczonych punktach, na trasach, a także po uprzednim zgłoszeniu rodziców lub opiekunów. Dodatkowo, śląskich inspektorów po raz pierwszy w akcji wspierała najnowocześniejsza w kraju mobilna stacja diagnostyczna.

Kontrolne statystyki

Inspektorzy do 21 lutego skontrolowali stan techniczny 1072 autokarów, w tym:

 • inspektorzy nałożyli 250 mandatów karnych (23,3%).
 • ze względu na zły stan techniczny zatrzymano 48 (4,5% całej grupy) dowodów rejestracyjnych;

 • w 8 pojazdach (0,7%) wykryto nieprawidłowości, które mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, stąd też inspektorzy wydali zakazy dalszej jazdy (0,7%).

Poprzednie lata

Dla porównania - w akcji "Bezpieczny autokar - ferie 2018" skontrolowano 1221 pojazdów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek, w tym:

 • inspekcja nałożyła 288 mandatów karnych na kierowców (23%);

 • zatrzymano 51 dowodów rejestracyjnych (4,1%),

 • a w 21 przypadkach wydano zakaz dalszej jazdy ze względu na stwierdzony fatalny stan techniczny (1,7%).

Z kolei w akcji "Bezpieczny autokar - ferie 2017 r" skontrolowano 795 autokarów:

 • nałożono 104 mandaty karne (13%) ,

 • zatrzymano 35 dowodów rejestracyjnych (4,4%),

 • a do dalszej jazdy nie dopuszczono 6 pojazdów (0,6%).

W poprzednich latach wszyscy kierowcy poddani kontrolom byli trzeźwi. Natomiast w 2018 r. niestety nie udało się utrzymać tej dobrej passy. W jednym przypadku, w trakcie kontroli w Bydgoszczy, stwierdzono, że kierowca autokaru miał 0,15 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

2018 - podsumowanie

Akcja "Bezpieczny autokar" prowadzona jest przez Inspekcję Transportu Drogowego od 2003 roku.

-"Po polskich drogach jeżdżą autokary w coraz lepszym stanie. Jednak – jak pokazują wyniki kontroli Inspekcji Transportu Drogowego – wciąż można spotkać pojazdy, które powinny być wycofane z ruchu lub gruntownie odnowione w warsztacie samochodowym. Przykładowo, w trasę nie powinien wyjeżdżać autokar, którym podróżowało 30 dzieci z Tokarni do Krakowa. W trakcie kontroli stanu technicznego autobusu stwierdzono awarię zaworów poziomujących pojazd i brak możliwości regulacji jego zawieszenia. Do dalszej jazdy nie został dopuszczony także autobus z 55 dziećmi na pokładzie, który realizował przewóz na trasie Rzeszów – Kraków. Najczęściej to właśnie wady techniczne układu kierowniczego, hamulcowego, ale też niewłaściwe ogumienie i oświetlenie były uzasadnioną podstawą do nakładania ka - powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur.

Kończą się ferie, ale inspektorzy nadal będą kontrolować autokary w trakcie codziennych działań. Każdy zainteresowany może również zgłosić potrzebę kontroli autokaru wycieczkowego do właściwego terytorialnie wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego. Kontakt do WITD dostępny jest m.in. pod linkiem: https://www.gitd.gov.pl/kontakt/witd.



Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
ITD
Bezpieczny Autokar
 • Łukasz Krakowiak – 26.02.2019

  Jeszcze niech napisza za co nalozyli mandaty i za co zostal zabrany dowod rejestracyjny. Wtedy te wyniki beda miarodajne. A tak to puste statystyki

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.