TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Podwójne zwycięstwo Solarisa w Radomsku! Hybrydy i diesle
INFOBUS.PL - Opublikowano: 16.05.2018 17:30:10 1 komentarz
fot. Solaris

Nikt się nie spodziewał takie rozstrzygnięcia w Radomsku. Miasto wybrało Solarisa jako dostawcę łącznie 8 nowych autobusów klasy MAXI! Producent z Bolechowa pokonał Volvo oraz Autosana.

Nikt się nie spodziewał takie rozstrzygnięcia w Radomsku. Miasto wybrało Solarisa jako dostawcę łącznie 8 nowych autobusów klasy MAXI! Producent z Bolechowa pokonał Volvo oraz Autosana.

Przypomnijmy, że radomszczański przetarg został ogłoszony w końcówce grudnia ubiegłego roku. Jego wymogi formalne omówiliśmy tutaj. W dwuczęściowym postępowaniu miasto chciało wyłonić dostawców czterech autobusów klasy MAXI z silnikami diesla Euro 6 oraz takiej samej liczby hybryd. Szczegółowo wymagania Radomska opisaliśmy tutaj. Dostawy autobusów mają zostać zrealizowane w ciągu 15 miesięcy od podpisania umowy.

16 marca upłynął termin składania ofert. Urzędnicy z Radomska na taborowe zakupy przygotowali łącznie 12 400 000 PLN brutto. W przetargowe szranki stanęło trzech producentów. Mimo, że w zadaniu "spalinowym" oferty przekroczyły szacunki miasta to dziś okazało się to, że przetarg uda się zamknąć już w pierwszym podejściu. Ale po kolei.

Na pojazdy z silnikami diesla Radomsko przygotowało 4 400 000 PLN brutto. Oznacza to, że miasto chciało za jeden autobus płacić nieco ponad 898 000 PLN netto. Dwie oferty, które złożono w tym zadaniu przewyższyły te szacunki. Najtańszą przedstawił Solaris. Jego oferta opiewa na 4 600 200 PLN brutto. Jeden Nowy Urbino 12 został wyceniony na 935 000 PLN netto, a więc dosyć przystępnie jak na obecną "górkę" zakupową.

Dużą niespodzianką było to, że droższą ofertę przedstawił Autosan. Podobny scenariusz miał już miejsce w Suchym Lesie. Cztery SanCity 12LF dla Radomska producent z Sanoka wycenił na 4 865 880 PLN brutto. Daje to cenę jednostkową w wysokości 989 000 PLN netto. Wyglądało więc na to, że Autosan podbił swoją cenę myśląc, że będzie jedynym oferentem.

Na hybrydy z kolei Radomsko zarezerwowało 8 000 000 PLN brutto. Za jedną miasto było więc gotowe zapłacić 1 626 016 PLN netto. O to zadanie walczyli Solaris i Volvo. Obie zmieściły się zakładanym przez urzędników budżecie. Tańszy jest drugi z producentów. Cztery autobusy 7900 hybrid Volvo chciało sprzedać do Radomska za 7 261 920 PLN brutto, co daje cenę jednostkową na poziomie 1 476 000 PLN netto. Nieco droższą ofertę przedstawił Solaris. Za cztery spalinowo-elektryczne Nowe Urbino 12 producent z Bolechowa chciał zainkasować 7 552 200 PLN brutto. Jeden "jamnik" kosztowałby zatem 1 535 000 PLN netto.

Dziś poznaliśmy rozstrzygnięcie przetargu. Jest ono dużym zaskoczeniem. Miasto jako zdobywcę każdej części wskazało Solarisa. W zadaniu “hybrydowym" wydawało się, że cena zapewni zwycięstwo dla Volvo. Tak się jednak nie stało. Producent “jamników" sporo zyskał w ocenie technicznej, co wystarczyło do prześcignięcia konkurenta. Ostatecznie Solaris wywalczył 88,96 pkt. Nie wiadomo o ile wygrał z Volvo. Część parametrów, które podlegała ocenie została zastrzeżona przez szwedzkiego producenta jako tajemnica przedsiębiorstwa.

W zadaniu “spalinowym" oferta Solarisa była jedyną, którą rozpatrywali urzędnicy z Radomska. Okazało się bowiem, że Autosan spóźnił się z wniesieniem wadium. Poskutkowało to wykluczeniem producenta “bocianów" z postępowania. Solaris natomiast zyskał w tej części komplet punktów.

Pozostaje więc czekać pod podpisanie umowy między miastem a producentem z Bolechowa. Osiem Nowych Urbino 12 powinno trafić do Radomska w przyszłoroczne wakacje.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Radomsko
UM
MPK Radomsko
Solaris
Volvo
Autosan
hybryda
  • czeslaw2 – 17.05.2018

    Tak trzymać, brawo Potentat Autobusowy!!!!!!

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !