TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Polski debiut Yutonga E12 w Jeleniej Górze!
InfoBus.pl - Opublikowano: 21.08.2020 19:00:37
Polski debiut Yutonga E12 w Jeleniej Górze! fot. UM Jelenia Góra

Jelenia Góra jest pierwszym w Polsce miastem, gdzie będzie testowany autobus elektryczny Yutong E12.

-"Jako pierwsi w Polsce, i to przez dwa tygodnie, będziemy mogli testować chiński autobus marki Yutong" – poinformowała spółka MZK Jelenia Góra.

Tester to elektrobus marki Yutong model E12, który w naszym kraju oferowany jest przez firmę BUSNEX Poland – wyłącznego przedstawiciel chińskiego producenta w Polsce. Tego typu pojazdy można spotkać już w Europie – m.in. w Helsinkach, Reykjaviku, czy Roskilde.

W Polsce blisko zakupu 9 szt. autobusów tej marki są Polkowice – o czym pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ, gdzie BUSNEX zaoferował w przetargu krótszy model – E10 o długości 10 m z baterią o pojemności 340 kWh i pojemności 81 pasażerów, w tym 22 na miejscach siedzących. Ta oferta uznana została za najkorzystniejszą, jednak tę decyzję Polkowic oprotestował SOR i sprawa trafiła do KIO.

Natomiast pierwszą swoją umowę na dostawę autobus elektrycznego w Polsce, firma BUSNEX Poland zawarła w Bobowej – o czym pisaliśmy TUTAJ

Kiedy start?

Na jeleniogórskich ulicach Yutong E12 powinien pojawić się na początku przyszłego tygodnia. Będzie sprawdzany na różnych liniach i w różnych warunkach. Przejazd nim będzie bezpłatny.

Dwunastometrowy autobus demonstracyjny posiada m.in. w automatyczny najazd dla wózków obsługiwany z miejsca pracy kierowcy. Magazyn energii to 374 kWh. W zależności od konfiguracji w modelu, E12 może zaproponować od 23 do 32 miejsc siedzących.

-"Pojazd charakteryzuje się znakomitymi osiągami. Do Jeleniej Góry z Warszawy (470 km) przyjechał na jednym ładowaniu! Przedstawiciele producenta zapewniają, że w codziennej eksploatacji ładować go trzeba co około 350 km, co byłoby rewelacyjnym wynikiem - mówi Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy MZK Jelenia Góra.

Pasażerów zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu na trasy, którymi autobus będzie jeździł w naszym regionie. Link do ankiety znajduje się TUTAJ

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
test
elektrobus