TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Polski rynek autobusów CNG w I połowie 2020
- Opublikowano: 25.08.2020 11:00:54
Polski rynek autobusów CNG w I połowie 2020

W okresie styczeń-czerwiec 2020 r. zarejestrowano 101 gazowych autobusów.

W I połowie 2020 r. na polski rynku nowych autobusów miejskich zarejestrowano łącznie 332 nowych pojazdów, z czego aż 176 miało alternatywny napęd.

To oznacza, że ponad połowa autobusów, jaka trafiła w tym roku do naszych miast jest już nisko- lub zeroemisyjna.

Gazowy lider

Wśród "zielonych autobusów" największa zieloną grupę stanowiły pojazdy z napędem CNG. W okresie styczeń-czerwiec 2020 r. zarejestrowano ich aż 101 szt, co daje 30 proc. udział wśród autobusów zarejestrowanych w tym okresie.

O tak dobrym, gazowym wyniku zadecydowały przede wszystkim dwie dostawy:

  • dla PKM Tychy na 43 gazowe autobusy marek Autosan i MAN;

  • dla MPK Rzeszów na 20 szt. autobusów marki Autosan.

Do tego doszły mniejsze kontrakty dla Warszawy, Rybnika, Tarnowa i Beskidzkiej Komunikacji.

-"Cieszy nas, że liczba nowych autobusów z alternatywnymi napędami rośnie w szybkim tempie. To niewątpliwie zasługa regulacji wprowadzanych przez polski rząd, jak zniesienie akcyzy czy ustawa o elektromobliności i paliwach alternatywnych, ale to także dowodzi skutecznych działań sprzedażowych naszej spółki w ostatnich latach. Dynamiczny rozwój tego rynku stał się faktem – tak skomentował te wyniki Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Rekordowy rok 2019

Najnowsze dane to kontynuacja dobrej koniunktury dla CNG z w 2019 r. Wówczas aż 182 nowe miejskie autobusy posiadały napęd CNG. Tak wysoki poziom gazowych dostaw to przede wszystkim zasługa rekordowych i gigantycznych kontraktów z Warszawy, czyli dostawa aż 100 szt. standardowych pojazdów MAN Lion's City CNG dla MZA Warszawa oraz 54 szt. przegubowych Solarisów Urbino 18 CNG dla Arrivy Warszawa. Trzecim najważniejszym gazowym zamówieniem minionego roku został kontrakt na 20 szt. Autosanów Sancity 12LF CNG dla PKM Tychy.

Do tej sumy doszło jeszcze kilka innych mniejszych dostaw, które łącznie wypracowały rekordowy w historii autobusowego rynku gazowy udział w rynku. Łącznie na 1032 dostarczonych w ubiegłym roku nowych autobusów miejskich w Polsce aż 22% z nich miały gazowy napęd. Czyli w 2019 roku prawie co czwarty nowy autobus w Polsce nosił znaczek CNG!

Rynkowa korekta 2020

Jeszcze przed COVID-19, prognoza na rok 2020 przewidywała korektę i to zarówno dla gazowych autobusów, jak i całego miejskiego rynku. Według naszych prognoz polscy operatorzy mieli w tym roku złożyć zamówienia na ok. 650 - 700 nowych autobusów do operacji w miastach, czyli zdecydowanie mniej niż w zeszłym roku. To spowolnienie wynika z topniejącej puli środków z bieżącej perspektywy unijnej.

Obecnie w gazowym portfelu mamy ok. 215 autobusów miejskich na CNG/LNG, które zostały dopiero co zamówione albo są już w trakcie realizacji. Większość z nich trafi jednak do odbiorców w 2021 r.

Pod względem wolumenu to oczywiście mniej niż w zeszłym roku, natomiast kurczący się rynek zachowa udziały gazowych autobusów na zbliżonym poziomie, jak w zeszłym roku. Przewidujemy, że może to być udział na poziomie ok. 20%.

Zadatek na rok 2021

Jeszcze na początku br. liczyliśmy, że może choć część warszawskiego kontraktu na 160 gazowców wesprze tegoroczny wynik. Tak się jednak nie stanie. Zgodnie z podpisaną już umową MZA Warszawa - Solaris, pierwsze autobusy Urbino CNG dotrą do stolicy w kwietniu przyszłego roku. Zakończenie dostaw wszystkich 70 sztuk planowane jest na połowę 2021.

-"Zakup autobusów gazowych marki Solaris jest kontynuacją naszej polityki ekologicznej, polegającej na wprowadzaniu do taboru dużych ilości autobusów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych – mówi Jan Kuźmiński, Prezes Zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych. – Już dziś dysponujemy 91 autobusami elektrycznymi i145 gazowymi. Po zakończeniu wszystkich planowanych dostaw do końca 2022 roku będzie to odpowiednio 160 "elektryków" i 305 "gazowców". Będzie to oznaczało niemal 50 procent autobusów wyjeżdżających w dzień powszedni na ulice Warszawy".

Równolegle mają zostać dostarczone autobusy na LNG. Tutaj czekamy jeszcze na podpisanie umowy MZA-Autosan, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu. Generalnie to dobry, gazowy zadatek na kolejny rok.

Statystyczna oferta

W powyższym artykule wykorzystano dane z raportu przygotowanego przez "JMK analizy rynku transportowego" o zakupach nowych autobusów, który kosztuje 150 PLN netto miesięcznie. Na rok 2020 firma JMK przygotowała szeroki zbiór transportowych opracowań, w tym m.in.:

· comiesięczne analizy rejestracji nowych i używanych autobusów w Polsce;

· kwartalne analizy produkcji nowych autobusów w Polsce;

· analizy on-line przetargów na zakup nowych autobusów miejskich oraz międzymiastowych, MINI i turystycznych;

· analizy on-line przetargów na obsługę miejskich linii autobusowych;

· analizy on-line przetargów na obsługę lokalnych i międzymiastowych linii autobusowych.

Wykonujemy również opracowania pod konkretne potrzeby. Jesteś zainteresowany? Napisz na a.kierecki@jmk.org.pl / zadzwoń 506 03 71 71, a otrzymasz szczegółową wycenę. Do usłyszenia!



Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
CNG
nowe
Polska