TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Polski rynek nowych autobusów - 04.2019
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.05.2019 13:00:56
Polski rynek nowych autobusów - 04.2019

Kwiecień przyniósł spodziewane odbicie. Sprzedaż w górę ciągną autobusy miejskie, natomiast na początku roku głównie hamuje segment turystyczny.

Prezentujemy najnowsze analizy PZPM i JMK przygotowane na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów (MC). W kwietniu 2019 r. krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie 273 nowe autobusy.

To rezultat nieznacznie wyższy niż przed rokiem (+15 szt. / +5,8%), a do tego zdecydowanie wyższy niż wynik w marcu br. (+87 szt. / +46,8%). Wiosenna ofensywa to przede wszystkim efekt korzystniejszej sytuacji w segmencie miejskim, natomiast pozostałe kategorie cały czas notują ujemny bilans. Jeżeli tylko poprawi się ich kondycja, to w tym roku autobusowy rynek ponownie osiągnie wysoki poziom sprzedaży - podobny jak przed rokiem, kiedy odnotowaliśmy 2706 rejestracji nowych autobusów. Powtórzenie tego rekordowego i niespotykanego dotąd w naszym kraju poziomu rejestracji byłoby dużym sukcesem i świetną wiadomością dla firm działających na tym rynku.

Motorem tej pozytywnej, miejskiej dynamiki są unijne fundusze, które wspierają autobusowy rynek zarówno w ramach centralnego programu POIiŚ, jak i regionalnych - RPO i POPW. Znakiem charakterystycznym dla ubiegłorocznej sytuacji na rynku był fakt, że po raz pierwszy od kilku lat segment miejski w końcu dogonił minibusy i ponownie stał się strategicznym segmentem dla polskiego rynku nowych autobusów. W tym roku naszym zdaniem będzie podobnie

Autobusowy kwiecień

Po grudniowym gwałtownym spadku liczby autobusowych rejestracji, styczeń przyniósł rynkowi uspokojenie i stabilizację. Z kolei luty i marzec to już całkowita zmiana nastrojów i "minusy" prawie we wszystkich kategoriach funkcjonalnych. To także niepokój o segment autobusów turystycznych, który jakby nie mógł "odtajać" na wiosnę. Na szczęście kwiecień przyniósł zdecydowaną poprawę sytuacji - na razie w segmencie miejskim, ale wierzymy, że kolejne miesiące będą pozytywne także dla pozostałych kategorii.

W kwietniu polscy przewoźnicy zarejestrowali 273 nowe autobusy, czyli o 15 szt. więcej niż rok temu (+5,8%). Jest to wynik powyżej miesięcznej średniej z 2018r., która wyniosła 225 pojazdów, jak i średniej z 2017 r., czyli 191 autobusów. To dobrze rokuje na przyszłość. Przypomnijmy, że autobusowy rynek rozwija się w miarę upływu roku, a apogeum sprzedaży przypada na II połowę roku. Teraz mamy czas zbierania kontraktów i układania produkcji.

Zdecydowanie najlepiej w kwietniu wypadła kategoria autobusów miejskich, która jako jedyna zanotowała dodatni bilans (podobnie było w marcu). W tej kategorii sprzedano 93 pojazdy, czyli aż o 52 szt. więcej niż przed rokiem (+126,8%). Tak dobry wynik to efekt rozpoczęcia przez MAN kontraktu warszawskiego na dostawę 110. autobusów CNG.

W pozostałych segmentach odnotowaliśmy "minusy". Najmniejszy w kategorii MINI, gdzie liczba sprzedanych autobusów była tylko o 8 szt. mniejsza niż przed rokiem (-7,5%). Natomiast w pozostałych kategoriach jest znacznie gorzej. Mocne spadki mamy zarówno w segmencie autobusów turystycznych (-25 szt. / -24,5%), jak i wśród międzymiastowych (-4 szt. / -44,4%).

Od początku roku

W ciągu 4 miesięcy 2019 r. na polskim rynku nowych autobusów zostało zarejestrowanych łącznie 810 nowych autobusów (-76szt. / -8,6%). Prawie wszystkie (poza 6 szt.) miały DMC powyżej 3,5 tony. W grupie od 8 ton, w Polsce przybyło w br. 473 autobusy, czyli o 65 szt. mniej niż w analogicznym okresie w ub.r. (-12,1%). Przypomnijmy, że w całym 2018 roku w Polsce sprzedano 1602 pojazdy o DMC od 8 ton, czyli o 367 szt. więcej (+29,7%) w skali roku. Oznaczało to wyraźne zwiększenie liczby rejestracji autobusów o wyższej masie całkowitej i wyniknęło bezpośrednio z hossy w segmencie miejskim.

W segmencie autobusów MINI czyli poniżej 8 ton, ubiegłoroczny wzrost (+47 szt.; +4,4%) nie był już tak dynamiczny, jak jeszcze w 2017 r. (+23,2%). Dwa lata z rzędu utrzymała się w tej kategorii wysoka liczba rejestracji (pow. 1000 szt.). Cały czas zakładamy, że w br. rozkład tonażowy powinien być podobny do poprzedniego. W przyszłości w tym zestawieniu różnicę mogą zrobić autobusy międzymiastowe. Po wejściu nowej ustawy o transporcie publicznym liczymy na wzrost liczby rejestracji w tej kategorii. Bez tej zmiany prawnej nie należy się spodziewać tutaj żadnych istotnych zmian.

W ogólnej klasyfikacji, w podziale na poszczególne segmenty, skumulowane wyniki za 4. miesiące 2019 r. wyglądają następująco:

 • autobusy MINI - 339 szt. (-11 szt. / -3,2%);

 • autobusy miejskie - 343 szt. (+61 szt. / +21,6%);

 • autobusy międzymiastowe - 14 szt. (-14 szt. / -50,0%);

 • autobusy turystyczne - 116 szt. (-101 szt. / -46,5%);

 • autobusy szkolne - 0 szt.

Miejska ofensywa

Jeszcze dwa lata temu motorem napędowym wszystkich autobusowych rejestracji w Polsce była kategoria MINI (1057), która wówczas wyraźnie pokonała na tym polu segment miejski (766) szt. Z kolei w 2018 roku zwycięzcą w tej rywalizacji zostały autobusy miejskie z wynikiem 1145 szt., co pozwoliło zepchnąć segment MINI na drugie miejsce - z wynikiem 1104 szt. Naszym zdaniem ta tendencja utrzyma się także i w bieżącym roku, tym bardziej, że część ubiegłorocznych dostaw dla polskich miast została przesunięta na początek 2019 roku.

Potwierdzają to dane ze stycznia, kiedy w miejskiej kategorii zarejestrowano 92 autobusy, czyli o 16 szt. więcej niż rok temu (+21%), co pozwoliło już w pierwszy miesiącu roku utrzymać przewagę nad minibusami (84). Gorzej już było w lutym, gdzie sprzedaż autobusów miejskich spadła do poziomu 72 szt. Marzec i kwiecień to już gwałtowny wzrost rejestracji - odpowiednio do poziomu 86 i 93 szt.

W efekcie skumulowany wynik dla tej kategorii po 4 miesiącach to 343 szt. - wynik wyższy niż rok wcześniej o+61 szt. ( +21,6%).

W tym roku najwięcej nowych autobusów miejskich zarejestrowały następujące przedsiębiorstwa:

 • ZG PKS Rzeszów - 39 szt.

 • MPK-Łódź - 34 szt.

 • MZA Warszawa - 29 szt.

Zielone autobusy

Przy okazji analiz danych CEP przygotowanych przez PZPM i JMK, o kategorii autobusów miejskich warto podkreślić, że coraz więcej w Polsce rejestruje się pojazdów z napędami alternatywnymi. Dotyczy to jak na razie tylko tego jednego segmentu. Zarówno wśród autobusów turystycznych, jak i międzymiastowych oraz minibusów dominuje napęd diesla i nic nie wskazuje na to, żeby to się miało zmienić w najbliższym czasie. Natomiast wśród miejskich operatorów - głównie dzięki unijnym funduszom i antysmogowym strategiom miast - takie ekologiczne rozwiązania stają się coraz popularniejsze.

W 2016 r. na łączną sumę 1942 szt. wszystkich nowych autobusów tylko 42 konstrukcje (czyli 2,2% wszystkich pojazdów) miało napęd alternatywny, w tym zarejestrowano:

 1. - 19 pojazdów z napędem na sprężony gaz ziemny (CNG),

 2. - 17 pojazdów z napędem hybrydowym,

 3. - 6 elektrobusów.

W 2017 r. takich eko-autobusów zarejestrowano aż 160 szt., co dało 7-procentowy udział w całym rynku. W porównaniu z wynikiem 2,2% z 2016 r. to znaczący postęp, który prawie wyłącznie jest zasługą komunikacji miejskiej. W 2017 r. do grona zielonych autobusów dołączyło:

 • - 85 autobusów z napędem hybrydowym,

 • - 63 elektrobusy,

 • -12 pojazdów z napędem na sprężony gaz ziemny (CNG).

W 2018 roku udział niskoemisyjnej floty w łącznej sprzedaży był najwyższy w historii i ubiegły rok możemy określić mianem najbardziej "zielonego" w całej historii. W ciągu 12 miesięcy na rynku pojawiło się aż 317 szt. autobusów z alternatywnymi napędami - co daje eko-udział na poziomie 11,7%, w tym:

 • aż 200 autobusów z napędem hybrydowym,

 • 63 elektrobusy,

 • 54 pojazdy z napędem gazowym (CNG).

Od początku 2019 r. na łączną sumę 810 wszystkich nowych autobusów 73 pojazdy miały eko-napęd (9,0% udz.). W ub.r. po4. miesiącach poziom był niższy (47 szt.). W podziale na rodzaj napędu - po kwietniu br. sytuacja jest następująca:

 • 13 autobusów z napędem hybrydowym,

 • 30 elektrobusów

 • 29 pojazdów z napędem gazowym (CNG).

Dobre rezultaty są osiągane głównie dzięki unijnemu dofinansowywaniu. Rozwojowi tej części rynku sprzyjają też zapisy w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, o świadczeniu lub zlecaniu świadczenia przez jednostki samorządu terytorialnego usług komunikacji miejskiej podmiotowi, którego udział autobusów zeroemisyjnych we flocie użytkowanych pojazdów na obszarze tej jednostki osiągnie co najmniej 5% od 2021 roku.

Natomiast wcześniej, szybciej spodziewany pozytywny efekt przetargu NCBiR na innowacyjny e-bus i jego wdrożenie - na rozwój tej części rynku , oddala się ze względu na niezakończone definitywnie postępowanie. Wydaje się jednak, że nie ma odwrotu i napęd elektryczny będzie z roku na rok zwiększał swój udział w polskim rynku autobusów..

Dynamiczny jak MINI

Z roku na rok kategoria autobusów MINI umacnia swoją pozycję na autobusowym rynku w Polsce. Po 4 miesiącach 2019 r. liczba rejestracji minibusów była nieznacznie niższa niż rok wcześniej i wyniosła 337 szt. (-11 szt. / -3,2%). To pokazuje, jak stabilny i przewidywalny jest ten segment rynku.

Podobnie jak przed rokiem, sprzedaż w tym segmencie jest mocno wspierana przez PFRON, który dotuje zakupy pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych i tym samym wyrównuje różnice pomiędzy regionami.

Od samego początku zdecydowanym liderem jest tutaj marka Mercedes-Benz, która po 4. miesiącach br. osiągnęła rezultat 273 minibusy, osiągając ponad 80% udział. Najlepszy z konkurentów – Iveco – może pochwalić się rezultatem 41 zarejestrowanych minibusów (12,2% udział w segmencie). Tak znacząca przewaga Mercedesa zapewniła niemieckiemu producentowi nie tylko tytuł lidera w kategorii MINI, ale także w całym autobusowym rynku.

Na te wyniki zapracowały także polskie firmy zabudowujące pojazdy klasy MINI. Wśród nich pierwszy jest Mercus (137), następnie Auto-Cuby, Bus-Center, Warmiaki, Bus Factory, CMS Auto, Polster i inni. Najwięcej minibusów zarejestrowano tradycyjnie w powiecie wejherowskim (60), a następnie na Mazowszu - głównie w powiecie grodziskim (56).

Turystyczna moc

Patrząc na skumulowany wynik za 4. miesiące 2019 r. widać wyraźnie, że sytuacja w segmencie turystycznym odbiegała od normy. I to znacznie. W okresie od stycznia do marca dostawy autokarów wyniosły 39 egzemplarzy - podczas gdy rok wcześniej - 115 szt. Na szczęście w kwietniu kategoria ta powróciła do standardowej dynamiki i tylko w tym jednym miesiącu zarejestrowano 77 autokarów, czyli prawie dwa razy więcej niż w trzech pierwszych miesiącach roku. To oznacza próbę nadgonienia zimowego zastoju, co jest bardzo pozytywnym sygnałem dla rynku. Oczywiście ten proces rozciągnie się na okres kilku miesięcy, natomiast naszym zdaniem finalny poziom na koniec roku powinien być zbliżony do wyniku z 2018 roku, kiedy w naszym kraju zarejestrowano łącznie 368 fabrycznie nowych autokarów (czyli -16 szt. / -4,2% w porównaniu do, jak do tej pory, rekordowego roku 2017). Na razie - po 4. miesiącach - odnotowaliśmy w Polsce 116 rejestracji nowych autokarów (-101 szt. / -46,5%). W turystycznym rankingu producentów liderem po 4. pierwszych miesiącach br. jest Mercedes-Benz, który zarejestrował 35 autokarów, drugie miejsce należy ex aequo do MAN i Scania.

Międzymiastowe spowolnienie

W 2018 r. w naszym kraju sprzedano 70 szt. autobusów międzymiastowych, czyli o 14 pojazdów mniej niż w 2017 r. (-16,7%). W ciągu 4. miesięcy 2019 roku na liczniku w tej kategorii mamy 14 sztuk, czyli o 14 egzemplarzy mniej niż przed rokiem (-50,0%).

Międzymiastowym liderem w tym segmencie jest marka Iveco (6) z udziałem wynoszącym blisko 43% rynku.

Skala zakupów w tej kategorii najlepiej oddaje, w jakiej sytuacji znajdują się regionalne przewozy w Polsce. Międzymiastowy segment zasilają głównie kontrakty na zakupy autobusów do przewozów pracowniczych oraz kolejne zamówienia ze strony regionalnych przewoźników, którzy pod presją ekspresowych połączeń międzymiastowych zaczynają także inwestować w coraz nowocześniejszy tabor. Nabiera wagi możliwość przewozu osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że zbliżający się moment wejścia ustawy o publicznym transporcie zbiorowym spowoduje (w 2020 r.), że ta kategoria odrodzi się i będzie notowała poziom sprzedaży przynajmniej porównywalny z autobusami turystycznymi.

Lista rankingowa marek

Po 4. miesiącach 2019 r. zdecydowanym liderem autobusowego rynku w Polsce została marka Mercedes-Benz (335), która zanotowała jednak spory spadek sprzedaży i udziałów (-102 szt. / -23,3% r/r udział -8,0 pkt proc.). Zdecydowanie najlepsza sytuacja dla niemieckiego producenta panuje w kategorii MINI (poniżej 8 ton DMC), gdzie zarejestrowano 273 pojazdy z trójramienną gwiazdą i to ten segment pozwolił marce uzyskać ponad 40% udział w całym rynku.

Na drugim miejscu mamy zaskakującą zmianę. Po kwietniu br., z trzeciego miejsca jeszcze miesiąc wcześniej, awansowała o jedną pozycję marka MAN, która świetnie rozpoczęła rok, realizując kontrakty dla Warszawy, Nowego Sącza i Częstochowy na autobusy miejskie. Dokładając do tego dobrą sprzedaż minibusów (7) mamy nowego gracza na podium z wynikiem 130 rejestracji (+67 szt. / +106,3%) i 16,0% udziałem (+9 pkt proc.) .

Solaris - na trzecim miejscu - od początku 2019 roku rejestruje wyłącznie autobusy miejskie i to wyłączne powyżej 8 t DMC. Producent z Bolechowa ma na swoim koncie 96 pojazdów, czyli o 11 szt. mniej niż przed rokiem (-10,3%), co zapewniło marce 11,9% udział (-0,2 pkt proc.) Dodajmy, że Solaris w klasyfikacji powyżej 8 ton DMC zajmuje drugą lokatę z 20% udziałem - za marką MAN (123 szt. i 26% udział).

Czwarte miejsce na autobusowym rynku ma Iveco, które realizując m.in. kontrakt dla ZG PKS Rzeszów wysoko plasuje się w sprzedażowych rankingach. Co warto podkreślić, Iveco ma wysokie, trzecie miejsce w segmencie miejskim (43 szt.), co jest najlepszym rezultatem w historii obecności tej marki na polskim rynku) oraz drugą pozycję w kategorii MINI (41). Łącznie marka ma na swoim koncie 90 rejestracji i przekroczyła 11% udział w całym rynku (+45 szt. / +100% r/r / udział +6,0 pkt proc.)

W klasyfikacji od 8 t DMC, pierwsze miejsce od początku 2019 ma MAN (123 szt.) z 26% udziałem, drugi jest Solaris (96szt.) z 20% udziałem, a trzecie miejsce przypada Mercedes-Benz (62 szt.) i udział ponad 13%. Przed rokiem w analogicznym czasie pierwszy był Mercedes-Benz, drugi Solaris a trzeci MAN ze stratą wtedy 120 szt. do lidera i 44 szt. do drugiego miejsca.

Polska produkcja

Na koniec warto zauważyć, jak to wynika z naszej (PZPM i JMK) analizy danych o pierwszych rejestracjach, że po kwietniu br. udział autobusów, które powstały w krajowych fabrykach zwiększył się i wolumen jest na dobrym poziomie - głównie dzięki wzmożonej sprzedaży pojazdów miejskich, których najwięcej jest produkowanych w naszym kraju. Aktualny poziom to 241 szt., co daje wysoki udział na poziomie 29,8% wobec 19,8% przed rokiem. Tak dobry dla polskiego przemysłu wskaźnik to przede wszystkim efekt rejestracji autobusów miejskich, które są głównie produkowane w naszym kraju. Dla porównania - w całym 2018 r. liczba wytworzonych w kraju i tu zarejestrowanych autobusów wyniosła 872 szt., co przełożyło się na 32,2% udział we wszystkich rejestracjach. W 2017 r. były to 602 egzemplarze i 26,2%.

Pamiętajmy też, że w kategorii MINI prężnie działają polskie firmy zabudowujące, takie jak: Mercus, Auto-CUBY, BUS Factory, BUS-Center, Warmiaki, CMS-Auto, Polster, Eurobus, Carpol, Bus Perfect, PC Invest, Automet, SprintCar czy Acbus i in.. Po ich dodaniu, wskaźnik krajowego pochodzenia rejestrowanych autobusów wynosi blisko 70%. To oznacza, że na każde 10 sprzedawanych w Polsce autobusów 7 jest też produkowana lub zbudowana na sprowadzonym podwoziu, w naszym kraju. Porównując to z rynkiem pojazdów osobowych czy ciężarowych to świetny wynik i mamy nadzieję, że w 2019 roku go powtórzymy.

Statystyczna oferta

Przedstawiony raport to tylko wycinek autobusowych danych, jakie na bieżąco zbiera firma "JMK analizy rynku transportowego". Zapraszamy do zamawiania aktualnych opracowań.  Ceny analiz firmy JMK zaczynają się od 150 PLN netto za m-c. Szczegóły na www.jmk.org.pl. Zapraszamy!

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
nowe
Polska