TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Polski rynek nowych autobusów - 08.2019
- Opublikowano: 01.10.2019 12:00:28
Polski rynek nowych autobusów - 08.2019

W sierpniu 2019 r. krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie 163 nowe autobusy.

Prezentujemy najnowsze analizy PZPM i JMK przygotowane na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów (MC). W sierpniu 2019 r. krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie 163 nowe autobusy.

To rezultat zdecydowanie niższy niż przed rokiem (-62szt. / -27,6%). Sierpniowy regres to efekt słabszej kondycji segmentów autobusów MINI , miejskich i turystycznych. Tylko niszowy segment międzymiastowy, przekroczył zeszłoroczny poziom. Ostatnie dwa słabe miesiące (lipiec i sierpień) w rejestracjach nowych autobusów spowodowały, że skumulowany rezultat jest ponownie na "lekkim minusie" (-12 szt.; -0,7%). Mimo to spodziewamy się, że autobusowy rynek osiągnie w tym roku ponownie wysoki poziom sprzedaży, podobnie jak przed rokiem, kiedy odnotowaliśmy rekordową liczbę 2706 rejestracji nowych autobusów.

Motorem pozytywnej, miejskiej dynamiki są unijne fundusze, które wspierają autobusowy rynek zarówno w ramach centralnego programu POIiŚ, jak i regionalnych - RPO i POPW. Z kolei segment MINI jest wspierany dotacją z PFRON w ramach programu wyrównywania różnic.

Autobusowy sierpień

Po grudniowym gwałtownym spadku liczby autobusowych rejestracji, styczeń br. przyniósł rynkowi uspokojenie i stabilizację. Z kolei luty i marzec to już całkowita zmiana nastrojów i "minusy" prawie we wszystkich kategoriach funkcjonalnych. To także niepokój o segment autobusów turystycznych, który jakby nie mógł "odtajać" na wiosnę. Na szczęście maj i czerwiec przyniosły zdecydowaną poprawę sytuacji. Niestety, ta pozytywna dynamika zakończyła się w lipcu i sierpniu, kiedy rynek ponownie opanowała bessa.

W sierpniu br. polscy przewoźnicy zarejestrowali 163 nowe autobusy, czyli o 62 szt. mniej niż rok wcześniej (-27,6%). Dla porównania - w czerwcu sprzedaż plasowała się na poziomie aż 397 szt. Dlatego wynik z sierpnia znalazł się zdecydowanie poniżej miesięcznej średniej z 2018 r., która wyniosła 225 pojazdów, jak i średniej z 2017 r., czyli 191 autobusów.

W ostatnim miesiącu słabo wypadły niemal wszystkie segmenty funkcjonalne. Największy ilościowy spadek odnotowaliśmy w kategorii MINI, gdzie liczba sprzedanych autobusów była o 46 szt. niższa niż przed rokiem (-447%). "Minus" mamy też w kategorii autobusów miejskich, która ponownie - po lipcu - odnotowała ujemny wynik. W sierpniu w tej kategorii zarejestrowano tylko 89 pojazdów, czyli o 16 szt. mniej niż przed rokiem (-15,2%). Spadek odnotowaliśmy także w segmencie turystycznym, gdzie zarejestrowano 12 pojazdów wobec 15 sztuk przed rokiem (-3 szt. / -20%). Jedynie w niszowym segmencie międzymiastowym mamy wzrost sprzedaży w porównaniu z sytuacją sprzed roku - o 3 szt. (+150%). Natomiast odnotowany tutaj poziom rejestracji (5 szt.) nie ma większego wpływu na obraz całego rynku.

Od początku roku

Od stycznia do sierpnia 2019 r. na polskim rynku nowych autobusów przybyło łącznie 1814 nowych autobusów (-12 szt. / -0,7%). Prawie wszystkie (poza 7 szt.) miały DMC powyżej 3,5 tony. W grupie od 8 ton, w Polsce przybyło w br. 1066 pojazdów, czyli o 33 szt. mniej niż w analogicznym okresie w ub.r. Przypomnijmy, że w całym 2018 roku w Polsce sprzedano 1602 pojazdy o DMC od 8 ton, czyli o 367 szt. więcej (+29,7%) w skali roku. Oznaczało to wyraźne zwiększenie liczby rejestracji autobusów o wyższej masie całkowitej i wyniknęło bezpośrednio z hossy w segmencie miejskim.

W ogólnej klasyfikacji, w podziale na poszczególne segmenty, skumulowane wyniki po 8. miesiącach 2019 r. wyglądają następująco:

 • autobusy MINI - 748 szt. (+21 szt. / +2,9%);

 • autobusy miejskie - 736 szt. (+39 szt. / +5,6%);

 • autobusy międzymiastowe - 31 szt. (-16 szt. / -34,0%);

 • autobusy turystyczne - 297 szt. (-39 szt. / -11,6%);

 • autobusy szkolne - 0 szt.

Miejska ofensywa

Jeszcze dwa lata temu motorem napędowym wszystkich autobusowych rejestracji w Polsce była kategoria MINI (1057), która wówczas wyraźnie pokonała na tym polu segment miejski (766 szt.). Z kolei w 2018 roku zwycięzcą w tej rywalizacji zostały autobusy miejskie z wynikiem 1145 szt., które zepchnęły segment MINI na drugie miejsce z rezultatem 1104 szt. Naszym zdaniem takim układem sił zakończy się także bieżący rok, mimo, że aktualnie to MINI są górą (748 szt. do 727 szt.)

Od początku roku miejska kategoria notuje stabilny wzrost - w styczniu zarejestrowano 92 autobusy, czyli o 16 szt. więcej niż rok temu (+21%). Gorzej już było w lutym, kiedy sprzedaż autobusów miejskich spadła do poziomu 72 szt. Natomiast marzec, kwiecień i maj to już gwałtowny wzrost rejestracji - odpowiednio do poziomu 86, 93 i 172 szt. Niestety, w czerwcu, lipcu i sierpniu odnotowaliśmy serię spadków i słabsze wyniki na poziomie odpowiednio 82, 50 i 89 szt. Mimo to skumulowany rezultat dla tej kategorii cały czas jest na "plusie" i wynosi 736 szt., co oznacza, że jest wyższy od ubiegłorocznego poziomu o 39 szt. (+5,6%).

W tym roku najwięcej nowych autobusów miejskich zarejestrowały następujące przedsiębiorstwa:

 • MZA Warszawa - 79 szt.

 • MPK-Łódź - 70 szt.

 • ZG PKS Rzeszów - 54 szt.

Zielone autobusy

Przy okazji analiz danych CEP przygotowanych przez PZPM i JMK, o kategorii autobusów miejskich warto podkreślić, że coraz więcej w Polsce rejestruje się pojazdów z napędami alternatywnymi. Dotyczy to, jak na razie tylko tego jednego segmentu. Zarówno wśród autobusów turystycznych, jak i międzymiastowych oraz minibusów dominuje napęd diesla i nic nie wskazuje na to, żeby to się miało zmienić w najbliższym czasie. Natomiast wśród miejskich operatorów - głównie dzięki unijnym funduszom i antysmogowym strategiom miast - takie ekologiczne rozwiązania stają się coraz popularniejsze.

W 2016 r. na łączną sumę 1942 szt. wszystkich nowych autobusów tylko 42 konstrukcje (czyli 2,2% wszystkich pojazdów) miało napęd alternatywny, w tym zarejestrowano:

 • 19 pojazdów z napędem na sprężony gaz ziemny (CNG),

 • 17 pojazdów z napędem hybrydowym,

 • 6 elektrobusów.

W 2017 r. takich eko-autobusów zarejestrowano aż 160 szt., co dało 7-procentowy udział w całym rynku. W porównaniu z wynikiem 2,2% z 2016 r. to znaczący postęp, który prawie wyłącznie jest zasługą komunikacji miejskiej. W 2017 r. do grona zielonych autobusów dołączyło:

 • 85 autobusów z napędem hybrydowym,

 • 63 elektrobusy,

 • 12 pojazdów z napędem na sprężony gaz ziemny (CNG).

W 2018 roku udział niskoemisyjnej floty w łącznej sprzedaży był najwyższy w historii i ubiegły rok możemy określić mianem najbardziej "zielonego" w całej historii. W ciągu 12 miesięcy na rynku pojawiło się aż 317 szt. autobusów z alternatywnymi napędami - co daje eko-udział na poziomie 11,7%, w tym:

 • aż 200 autobusów z napędem hybrydowym,

 • 63 elektrobusy,

 • 54 pojazdy z napędem gazowym (CNG).

W ciągu 8. miesięcy 2019 r. na łączną sumę 737 nowych miejskich autobusów 203 pojazdy miało eko-napęd (28% udział). W podziale na rodzaj napędu, aktualny poziom rejestracji wygląda następująco:

 • 37 elektrobusów

 • 42 pojazdy z napędem hybrydowym,

 • 124 autobusy z napędem gazowym (CNG).

Jak pokazują "zielone" dane, liczba zarejestrowanych autobusów z alternatywnymi napędami rośnie w rekordowym tempie - przede wszystkim dzięki unijnemu dofinansowywaniu. Rozwojowi tej części rynku będą sprzyjać też zapisy w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, o świadczeniu lub zlecaniu świadczenia przez jednostki samorządu terytorialnego usług komunikacji miejskiej podmiotowi, którego udział autobusów zeroemisyjnych we flocie użytkowanych pojazdów na obszarze tej jednostki osiągnie co najmniej 5% od 2021 roku. Jak to wyjdzie w praktyce - zobaczymy.

W miejskim rankingu marek liderem po 8. miesiącach jest Solaris, który zarejestrował 303 autobusy miejskie (41,2% udział w segmencie), drugie miejsce należy do marki MAN (180 szt.), a trzecie do Mercedes-Benz.

Dynamiczny jak MINI

Z roku na rok kategoria autobusów MINI umacnia swoją pozycję na autobusowym rynku w Polsce. Od stycznia do sierpnia 2019 r. liczba rejestracji minibusów była wyższa niż rok wcześniej - w efekcie mocnego wzrostu czerwcu - i wyniosła 748 szt. (+21 szt. / +2,9%). To pokazuje, jak ogromny potencjał ma ten segment rynku.

Podobnie jak przed rokiem, sprzedaż w tym segmencie jest mocno wspierana przez PFRON, który dotuje zakupy pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych i tym samym wyrównuje różnice pomiędzy regionami.

Od samego początku zdecydowanym liderem jest tutaj marka Mercedes-Benz, która po 8. miesiącach br. osiągnęła rezultat 602 minibusów, osiągając ponad 80% udział. Dla porównania - najlepszy z konkurentów – marka Iveco – może pochwalić się 95. zarejestrowanymi minibusami (prawie 13% udział w segmencie). Tak znacząca przewaga Mercedesa zapewniła niemieckiemu producentowi nie tylko tytuł lidera w kategorii MINI, ale także w całym autobusowym rynku.

Na te wyniki zapracowały także polskie firmy zabudowujące najczęściej pojazdy klasy MINI. Wśród nich pierwszy jest Mercus (295), następnie Auto-Cuby, Bus-Center, CMS Auto, Warmiaki, MMI, Bus Factory, Polster, Carpol i Eurobus oraz inni. Najwięcej minibusów zarejestrowano w powiecie pruszkowski (146), a następnie na Pomorzu - głównie w powiecie wejherowskim (125).

Turystyczna moc

Patrząc na skumulowany wynik po 8. miesiącach 2019 r. widać wyraźnie, że sytuacja w segmencie turystycznym wróciła od normy. Po nerwowym początku roku i bardzo pracowitym początku sezonu wakacyjnego, teraz mamy powrót do zeszłorocznej dynamiki. Przypomnijmy - w I kwartale poziom dostaw nowych autokarów wyniósł zaledwie 39 egzemplarzy. Natomiast w II kwartale - aż 227 szt. To pokazuje, że wraz z wiosną na turystyczny rynek wróciła dobra passa. Z kolei trzeci kwartał to czas uspokojenia i słaba dynamika sprzedaży. W lipcu zanotowano tutaj sprzedaż 19 pojazdów, czyli identycznie jak rok wcześniej, a w sierpniu 12 szt., czyli o 3 szt. miej niż rok temu. Tym samym autokarowy segment cały czas goni ubiegłoroczny wynik, co jest pozytywnym sygnałem dla całego rynku. Naszym zdaniem na koniec roku sprzedaż zbliży się do wyniku z 2018 roku, czyli 368 fabrycznie nowych autokarów. Na razie - od stycznia do sierpnia przybyło 297 rejestracji (-39 szt. / -11,6%), czyli strata jest jeszcze spora, jednak mamy nadzieję na "turystyczne" dogonienie ubiegłorocznego rezultatu.

W autokarowym rankingu producentów liderem po 8. miesiącach jest Mercedes-Benz, który zarejestrował 121 autokarów, drugie miejsce należy do VDL, a trzecie objęła Setra.

Międzymiastowe spowolnienie

W 2018 r. w naszym kraju sprzedano 70 szt. autobusów międzymiastowych, czyli o 14 pojazdów mniej niż w 2017 r. (-16,7%). Od stycznia do sierpnia 2019 roku mamy w tej kategorii 31 szt., czyli o 16 egzemplarzy mniej niż w analogicznym czasie przed rokiem (-34,0%).

Skala zakupów w tej kategorii najlepiej oddaje, w jakiej sytuacji znajdują się regionalne przewozy w Polsce. Międzymiastowy segment zasilają głównie kontrakty na zakupy autobusów do przewozów pracowniczych oraz kolejne zamówienia ze strony regionalnych przewoźników, którzy pod presją ekspresowych połączeń międzymiastowych zaczynają także inwestować w coraz nowocześniejszy tabor. Nabiera wagi możliwość przewozu osób niepełnosprawnych. Jak na razie wdrożony w sierpniu br. Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych nie spowodowało żadnej zmiany "in plus" na rynku nowych pojazdów. Brak wymagań co do wieku pojazdów, czy normy emisji spalin oraz krótki czas kontraktowania przewozów powoduje, że głównym beneficjentem tego rządowego programu będą firmy zajmujące się sprzedażą używanych autobusów, które doraźnie uzupełnią tabor operatorów wybranych przez powiaty czy gminy. Mamy nadzieję, że zbliżający się moment wejścia ustawy o publicznym transporcie zbiorowym spowoduje (w 2020 r.), że ta kategoria odrodzi się i będzie notowała poziom sprzedaży przynajmniej porównywalny z autobusami turystycznymi. Bez systemowych rozwiązań nie ma tutaj szans na zwiększoną sprzedaż.

Międzymiastowym liderem jest teraz marka Iveco (13) z udziałem wynoszącym 42% rynku, która rejestruje tutaj typowo międzymiastowe modele, kupowane przez takie firmy jak PKS Złocieniec, czy PKS Gorzów Wlkp., które są wykorzystywane w komunikacji regionalnej. Na drugim miejscu jest Mercedes-Benz (9 szt.), który sprzedaje w tym segmencie typowo turystyczne pojazdy, wykorzystywane w komunikacji między polskimi miastami.

Lista rankingowa marek

Po 8 miesiącach 2019 r. zdecydowanym liderem autobusowego rynku w Polsce została marka Mercedes-Benz (791 ), która w ostatnich dwóch miesiącach przełamała utrzymujący się od początku roku spadek i utrzymała wzrost sprzedaży oraz udziałów (+34 szt. / +4,5% r/r; udział +2,1 pkt proc.). Zdecydowanie najlepsza sytuacja dla niemieckiego producenta panuje w kategorii MINI (poniżej 8 ton DMC), gdzie zarejestrowano aż 601 pojazdów z trójramienną gwiazdą i to ten segment pozwolił marce uzyskać 43,6% udział w całym rynku.

Na drugim miejscu jest Solaris, który od początku 2019 roku rejestruje wyłącznie autobusy miejskie i to wyłącznie powyżej 8 t DMC. Producent z Bolechowa ma na swoim koncie 303 szt. takich pojazdów, czyli o 7 szt. mniej niż przed rokiem (-2,3%). Zapewniło to marce 16,7% udział (-0,3 pkt proc.) Dodajmy, że Solaris w klasyfikacji powyżej 8 ton DMC zajmuje pierwsza lokatę z 28,4% udziałem - przed marką MAN (213 szt. i 20,0% udział) oraz Mercedes-Benz (190 szt. / 17,8% udział).

Trzecią pozycję w ogólnym rankingu zajmuje MAN, który zawdzięcza ją przede wszystkim realizacji kontraktów na autobusy miejskie dla Warszawy, Nowego Sącza i Częstochowy. Dokładając do tego dobrą sprzedaż minibusów (15) MAN zamknął okres styczeń-sierpień br. z wynikiem 228 rejestracji (+26 szt. / +12,9%) i z udziałem 12,6% (+1,5 pkt proc.).

Czwarte miejsce na autobusowym rynku ma Iveco, które realizując m.in. kontrakt dla ZG PKS Rzeszów cały czas wysoko plasuje się w sprzedażowych rankingach. Iveco ma także piąte miejsce ( za Autosanem 57szt.) w mocno obstawionym segmencie miejskim (43 szt.), co jest bardzo dobrym rezultatem w historii obecności tej marki na polskim rynku, oraz drugą pozycję w kategorii MINI (95). Łącznie marka ma na swoim koncie 151 rejestracji i zbliża się do 9% udziału w całym rynku (+69szt. / +84,1% r/r / udział +3,8 pkt proc.).

Polska produkcja

Na koniec warto zauważyć, jak to wynika z naszej (PZPM i JMK) analizy danych o pierwszych rejestracjach, że po sierpniu br. udział autobusów, które powstały w krajowych fabrykach zwiększył się i wolumen jest na dobrym poziomie - głównie dzięki wzmożonej sprzedaży pojazdów miejskich, których najwięcej jest produkowanych w naszym kraju. Aktualny poziom to 595 szt., co daje udział pond 32,8% - wobec 29% przed rokiem. Ten dobry dla polskiego przemysłu prognostyk, który przede wszystkim zawdzięczamy rejestracjom autobusów miejskich - produkowanych głównie w naszym kraju. Dla porównania - w całym 2018 r. liczba wytworzonych w kraju i tu zarejestrowanych autobusów wyniosła 872 szt., co przełożyło się na 32,2% udział we wszystkich rejestracjach. W 2017 r. były to 602 egzemplarze i 26,2%. Liczymy, że do końca roku - wraz z kolejną falą miejskich rejestracji - ten wskaźnik pójdzie w górę.

Pamiętajmy też, że w kategorii MINI prężnie działają polskie firmy zabudowujące, takie jak: Mercus, Auto-Cuby, Bus-Center, CMS Auto, Warmiaki, MMI, Bus Factory, Polster, Carpol i Eurobus Bus Perfect, PC Invest, Automet, SprintCar czy Acbus i in.. Po ich dodaniu, wskaźnik krajowego pochodzenia rejestrowanych autobusów wynosi ok. 67%. To oznacza, że na każde 10 sprzedawanych w Polsce autobusów blisko 7 jest też produkowanych lub zabudowywanych w naszym kraju. Porównując to z rynkiem pojazdów osobowych czy ciężarowych to świetny wynik i mamy nadzieję, że w 2019 roku go powtórzymy.

Statystyczna oferta

Przedstawiony raport to tylko wycinek autobusowych danych, jakie na bieżąco zbiera firma "JMK analizy rynku transportowego". Zapraszamy do zamawiania aktualnych opracowań. Na rok 2019 przygotowaliśmy szeroki zbiór opracowań. To m.in.:

· comiesięczne analizy rejestracji nowych i używanych autobusów w Polsce;

· kwartalne analizy produkcji nowych autobusów w Polsce;

· analizy on-line przetargów na zakup nowych autobusów miejskich oraz międzymiastowych, MINI i turystycznych;

· analizy on-line przetargów na obsługę miejskich linii autobusowych;

· analizy on-line przetargów na obsługę lokalnych i międzymiastowych linii autobusowych.

Wykonujemy również opracowania pod konkretne zamówienia. Ceny analiz firmy JMK zaczynają się od 150 PLN netto za m-c. Jesteś zainteresowany? Napisz na a.kierecki@jmk.org.pl - wyślemy Ci szczegółową wycenę.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
nowe
Polska