TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Polski rynek nowych autobusów - 10.2017
JMK InfoBus.pl - Opublikowano: 29.11.2017 01:00:43 1 komentarz
Polski rynek nowych autobusów - 10.2017

Polski rynek nowych autobusów zamknął październik kolejnym mocnym plusem. Poziom sprzedaży był jeszcze wyższy niż we wrześniu i osiągnął poziom 140 szt., czyli o 38 szt. więcej niż przed rokiem (+37,2%).

Prezentujemy najnowsze analizy PZPM i JMK przygotowane na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów (MC). W październiku 2017 r. krajowi przewoźnicy zarejestrowali 140 nowych autobusów – wszystkie o DMC powyżej 3,5 t.

To rezultat o 38 szt. wyższy niż rok wcześniej (+37,2%), kiedy sprzedano 102 pojazdy. To trzeci pod względem wielkości wynik odnotowany w październiku na autobusowym rynku na przestrzeni ostatnich 10 lat. Lepszy rezultaty osiągnęliśmy tylko w październiku 2010 r., kiedy zarejestrowano 146 autobusów i w 2008 roku 191 szt. Warto jednak zauważyć, że jest to rezultat poniżej tegorocznej miesięcznej średniej, która wynosi 182 szt. Dzięki jednak nadwyżce z ostatnich miesięcy, skumulowany wynik autobusowych rejestracji za 10 miesięcy 2017 r. osiągnął poziom 1827 szt. (+291 szt. / +19%). To o kilka procent większa przewaga niż jeszcze miesiąc temu, co pokazuje jak mocny i stabilny jest tegoroczny wzrost sprzedaży autobusów w Polsce. Co warto podkreślić, to najwyższy na przestrzeni ostatnich lat rezultat w zakresie rejestracji nowych autobusów. Przypominamy również, że tegoroczne dane porównujemy ze świetnymi wynikami z zeszłego roku, który dla krajowego rynku autobusów okazał się rekordowy. W tym roku powinno być jeszcze lepiej.

W 2016 r. polscy przewoźnicy zarejestrowali 1987 szt. nowych pojazdów, czyli o 14% więcej niż w 2015 r. Spodziewamy się, że w 2017 r. ta tendencja wzrostowa zostanie utrzymana i rynek na koniec roku zamknie się na poziomie ok. 2200 autobusów. To oznacza jednocześnie przekroczenie zaporowej dotychczas bariery 2 tys. sprzedanych rocznie nowych pojazdów. Podstawą tak optymistycznej prognozy są spływające zamówienie w segmencie miejskim. Natomiast cały czas sporą niewiadomą pozostają zakupy autobusów turystycznych, które w zeszłym roku napędzały cały rynek. Teraz już w sierpniu przegoniły rezultaty z całego ub.r. (347 szt.). Zakładamy, że ich wyniki będą jeszcze trochę wyższe. Dodatkowo autobusy MINI w październiku przekroczyły całoroczny wynik z 2016r. i mają szanse na dalsze wzrosty. Pojazdy międzymiastowe zakładamy, że osiągną one zbliżony poziom jak w zeszłym roku.

Autobusowy październik

W dziesiątym miesiącu roku na polskim rynku przybyło 140 szt. fabrycznie nowych autobusów, co oznacza wynik o 38szt. (+37,3%) wyższy niż przed rokiem. Październikowy wzrost br. to przede wszystkim efekt lepszych wyników w segmencie miejskim - głównie dzięki licznym mniejszym kontraktom prywatnych samorządowych przewoźników, z czego największe zamówienia zrealizowały spółki Kłosk Żory (pod kątem obsługi Dzierżoniowa i Bielawy) oraz PKM Katowice. Dzięki tym inwestycjom, miejska kategoria znalazła się w październiku na mocnym plusie (+18 szt. / +39%), osiągając poziom 64 szt. Nie jest to jakiś imponujący poziom, ale zdecydowanie lepszy od zeszłorocznego. Do tego rezultatu dołożyły się minibusy (+19 szt. / +36,5%) oraz pojazdy międzymiastowe (+1 / +50%). Z kolei autokary odnotowały identyczny wynik jak przed rokiem, czyli dwie rejestracje, jak to się klasycznie dzieje poza sezonem. Żaden z segmentów nie zakończył października na "minusie", to dobra końcówka roku.

Skumulowany wynik

W ciągu 10 miesięcy br. w Polsce zarejestrowanych zostało łącznie 1827 szt. fabrycznie nowych autobusów, czyli o 291 szt. więcej niż przed rokiem (+19%). Najważniejszym motorem napędowym rynku jest cały czas kategoria MINI, gdzie zostało zarejestrowanych 873 szt. (+208 szt. /+31%). Swoją strategiczną pozycję próbują odzyskać pojazdy miejskie, których skumulowany wynik wynosi 538 egzemplarzy. Po październiku mamy w ich grupie wyraźniejszy "plus" w porównaniu z zeszłym rokiem (+42 szt. / +8,5%). Kolejnym segmentem, który ciągnie całą sprzedaż są autobusy turystyczne z wynikiem aż 365 rejestracji (+36 szt. / +11%). Dobrze prezentują się też pojazdy międzymiastowe z rezultatem 51 rejestracji od początku roku. Jak na razie, to najsłabsze ogniwo naszego rynku, także uzyskany wynik (+8 szt. / +19%) należy uznać za bardzo dobry, chociaż wolumen w tej grupie jest niski.

Miejski ranking

W 2016 roku motorem napędowym autobusowych rejestracji w Polsce okazała się kategoria MINI (858), która zdecydowanie pokonała segment miejski (722) o 136 pojazdów. Z kolei wcześniej w 2015 r. poziom obu kategorii był wyrównany (697 szt. w MINI wobec 696 szt. w miejskim). W bieżącym roku spodziewamy się, że ten wyścig wygrają mimo wszystko autobusy miejskie, choć na razie wcale się na to nie zanosi. Mimo wszystko liczymy, że IV kwartał przyniesie realizację licznych kontraktów z unijnym dofinansowaniem.

W styczniu br. przewoźnicy zakupili zaledwie 21 miejskich pojazdów (-62 szt. / -74,7%). W lutym było jeszcze gorzej – zarejestrowano tylko cztery takie autobusy (-28 szt. / -87,6%). W marcu nastąpił jednak przełom i odnotowaliśmy 104 miejskie rejestracje (+38 szt. / +57,6%). Dobre wyniki odnotowaliśmy także w kwietniu (+11 szt. r/r / +275%) i maju (+13 szt. r/r / +92,8%). Plus utrzymał się w czerwcu (+24 szt. r/r / +80%), jednak lipiec - mimo wysokiego poziomu 118 szt. - przyniósł spadek w porównaniu z zeszłym rokiem -58 szt. / -32,9%. Sierpień, wrzesień i październik przyniosły solidne "zwyżki", odpowiednio: +53 szt. r/r / +147,2%; +33 szt. r/r / +367%) oraz +18 szt. / +39% w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

Dzięki wyższym rejestracjom w miesiącach letnich segment zniwelował zimowe straty i skumulowany wynik przekroczył zeszłoroczny poziomu. Liczba zarejestrowanych w tym roku nowych autobusów miejskich to 538 egzemplarzy. To oznacza, że od rezultatu po październiku 2016 r. mamy więcej o 42 pojazdy (+8,5%).

Wśród dostarczonych w tym roku pojazdów dominują barwy MPK Kraków (97), na drugim miejscu w rankingu miejskich odbiorców jest PKM Sosnowiec (77), a na trzecim PKS Grodzisk Maz. (64)

Taki zestaw największych odbiorców miejskich autobusów w ciągu 10 miesięcy br. oznacza tradycyjny układ listy rankingowej, czyli pierwszy jest Solaris, a potem po dłuższej przerwie reszta peletonu z markami MAN i Mercedes-Benz na czele. Producent z Bolechowa ma na swoim koncie 356 rejestracji i 66,2% udział w rynku.

Zielone autobusy

Przy okazji analizy kategorii autobusów miejskich warto podkreślić, że coraz więcej w Polsce rejestruje się pojazdów z napędami alternatywnymi. I dotyczy to jak na razie tylko tego jednego segmentu. Zarówno wśród autobusów turystycznych, jak i międzymiastowych oraz minibusów dominuje napęd diesla i nic nie wskazuje na to, żeby to się miało zmienić w najbliższym czasie. Natomiast wśród miejskich operatorów - głównie dzięki unijnym funduszom i antysmogowym strategiom miast - takie ekologiczne rozwiązania stają się coraz popularniejsze. W 2016 r. na łączną sumę 1942 szt. wszystkich nowych autobusów, 42 konstrukcje (2,2%) miało napęd alternatywny, w tym zarejestrowano:

- 19 pojazdów z napędem na sprężony gaz ziemny (CNG),

- 17 pojazdów z napędem hybrydowym

- 6 elektrobusów.

Z kolei w okresie styczeń-październik 2017 roku takich eko-autobusów zarejestrowanych jest już 89 szt., w tym:

- 8 pojazdów z napędem na sprężony gaz ziemny (CNG),

- 35 pojazdy z napędem hybrydowym

- 46 elektrobusów.

Jak pokazują te dane, liczba autobusów z alternatywnymi napędami rośnie dynamicznie, a napęd elektryczny zaczyna zyskiwać coraz większa popularność w Polsce.

Dynamiczny jak MINI

Z roku na rok segment autobusów MINI umacnia swoją pozycję na autobusowym rynku w Polsce, chociaż w styczniu liczba rejestracji minibusów był niższa niż zeszłoroczna średnia (71) i osiągnęła poziom 68 szt., to już w lutym rynek poprawił ten wynik z liczbą 83 rejestracji. W marcu miał miejsce prawdziwy wiosenny wysyp minibusów (116). Z kolei w kwietniu i maju sytuacja się ustabilizowała i wówczas w Polsce sprzedano 85 i 91 pojazdów. W czerwcu kategoria ta znowu przyspieszyła i w Polsce sprzedano 119 autobusów MINI. W lipcu i sierpniu ponownie mieliśmy okres uspokojenia i lekkiego wzrostu: w pierwszym miesiącu wakacji wydano 78 minibusów, a w drugim - 85 szt. Natomiast wrzesień to pierwszy spadek w tej kategorii - o 6 szt. / - 7,2%. Jednak już w październiku myliśmy ponowny wzrost: +19 szt. / +36,5%.

Licząc od początku roku mamy rekordowy poziom 873 rejestracji - czyli aż o 208 szt. (+31,3%) więcej niż po październiku w ub.r. Jednocześnie przekroczony został wynik całego rekordowego, 2016 roku, kiedy zarejestrowano 858 szt. Podobnie jak przed rokiem, sprzedaż w tym segmencie jest mocno wspierana przez PFRON, który dotuje zakupy pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych i tym samym wyrównuje różnice pomiędzy regionami.

Od samego początku liderem segmentu MINI jest marka Mercedes-Benz, która w tym roku zarejestrowała 649 pojazdów w tej kategorii i osiągnęła udział na poziomie 74,3%. Najważniejszy z konkurentów – Ford – może pochwalić się wynikiem 155 zarejestrowanych minibusów (17,8% udział w segmencie). Tak znacząca przewaga Mercedesa zapewniła niemieckiemu producentowi nie tylko tytuł lidera w kategorii MINI, ale także w całym autobusowym rynku. Najwięcej pojazdów zabudowanych przez krajowe firmy nadwoziowe zarejestrowano w Wejherowie (194), Pruszkowie (85) i Warszawie (32).

Turystyczna moc

O ile w styczniu segment turystyczny jeszcze na dobre nie wystartował, tak w lutym, marcu i kwietniu mogliśmy obserwować zakupową ofensywę i to na większą skalę w historii tego segmentu. I kiedy wydawało się, że w maju poziom 38 zarejestrowanych autobusów (-3 szt. / -8,6%) zamknie tegoroczny sezon, w czerwcu mieliśmy jeszcze jedną turystyczną ofensywę. W ostatni miesiącu II kwartału sprzedano 46 autokarów, czyli o 3 szt. mniej niż przed rokiem (-6%). Z kolei w lipcu i sierpniu mieliśmy zdecydowanie niższy poziom dostaw, ale za to na plusie. Z każdym kolejnym miesiącem rynek powoli schodził na niższe obroty - w lipcu polscy przewoźnicy zakupili 17 autokarów (+ 7 szt. / +70%), w sierpniu - 10 szt. (+1 szt. / +1%), we wrześniu - 5 szt. i w październiku - 2 szt. (w obu ostatnich miesiącach był to identyczny wynik, jak przed rokiem.)

Razem daje to skumulowany rezultat 365 autobusów turystycznych (+36 szt. / +10,9%). Przypomnijmy, że w całym 2016 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 347 szt. autokarów - czyli o 18 szt. mniej niż teraz. Wówczas było to poziom o 98 szt. wyższy (+39,4%) niż w 2015 r. Te dane pokazują, że jesteśmy teraz świadkami najwyższych wyników w historii turystycznej kategorii. Przekroczenie w sierpniu wyniku z ubiegłego roku jest ogromnym sukcesem autokarowego segmentu.

Geneza tych wyników tkwi w dynamicznym rozwoju turystyki przyjazdowej, która przede wszystkim realizowana jest poza granicami naszego kraju. To pokazuje, że regularny transport międzynarodowy, który jeszcze kilka lat temu decydował o kondycji całego rynku odgrywa coraz mniejsza rolę.

W turystycznym rankingu marek liderem jest tradycyjnie Mercedes-Benz, który pokonał konkurentów masową sprzedażą swojego bestsellera, czyli modelu Tourismo. Od początku roku zarejestrowano ich łącznie 140 szt., co zapewniło niemieckiemu producentowi udział w turystyczny segmencie na poziomie 38,4%. Kolejne miejsce ma Setra, czyli druga – po Mercedes-Benz – marka koncernu Daimler Buses, a trzeci jest holenderski VDL.

Międzymiastowe na plusie

W ciągu 10. miesięcy 2017 r. kategoria autobusów międzymiastowych, odwrotnie niż w całym 2016 roku, znalazła się "na plusie". Łącznie w tym roku sprzedano tutaj 51 pojazdów międzymiastowych (+8 szt. / +18,6%). To oczywiście znikoma liczba w skali całego rynku, ale jak na ten segment, to cieszy wzrost, zwłaszcza w świetle spadków w ciągu trzech poprzednich lat (2014 -2016).

Międzymiastowa kategoria bardzo powoli podnosi się z zapaści, w jakiej znalazła się w 2009 r - po ustaniu masowych zakupów ze strony przedsiębiorstw PKS. Teraz charakteryzują go głównie kontrakty na zakupy autobusów do przewozów pracowniczych oraz kolejne zamówienia ze strony regionalnych przewoźników, którzy pod presją ekspresowych połączeń międzymiastowych zaczynają także inwestować w coraz nowocześniejszy tabor. Nabiera wagi możliwość przewozu osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że zbliżający się moment wejścia ustawy o publicznym transporcie zbiorowym spowoduje, że ta kategoria odrodzi się i będzie notowała poziom sprzedaży przynajmniej porównywalny z autobusami turystycznymi. Jednak jak na razie to margines rynku. Liderem w tym segmencie pozostaje Mercedes-Benz (z autobusami turystycznymi rejestrowanymi jako międzymiastowe), tuż za nim jest Iveco (głównie dzięki dostawie dla PKS Gorzów Wlkp.).

Lista rankingowa marek

W okresie styczeń-październik 2017 r. zdecydowanym liderem autobusowego rynku w Polsce powyżej 3,5 t DMC została marka Mercedes-Benz (844 szt.), która swój sukces zawdzięcza przede wszystkim świetnym wynikom w kategorii MINI (poniżej 8 ton DMC), gdzie zarejestrowano 649 pojazdów z logo trójramiennej gwiazdy. Pozostałe autobusy pochodziły z segmentu miejskiego (42), turystycznego (140) i międzymiastowego (13). Skumulowany wynik Mercedesa od początku roku wynosi 844 szt., czyli jest o 100 szt. wyższy (+13,4%) niż przed rokiem, co zapewniło marce udział na poziomie 46,2% (-2,2 pkt proc.)

Drugie miejsce ma Solaris, który w ciągu 10. miesięcy br. sprzedał w Polsce 3596 autobusów miejskich i trzy międzymiastowe. Łącznie to o 20 szt. więcej niż przed rokiem (+5,9%), co przełożyło się na 19,7% udział w rynku (-2,4 pkt proc.)

O sile segmentu minibusów w Polsce świadczy trzecia, wysoka pozycja marki Ford (155), która dzięki rewelacyjnej sprzedaży nowej generacji Transita stała się ważnym graczem w kategorii MINI (155 szt.). Liczba rejestracji Forda od początku roku jest wyższa o 75 szt. w porównaniu z zeszłym rokiem (+93,8%), co zapewniło firmie udział 8,5% (+3,3 pkt proc.).

Na koniec warto zauważyć, że w tym roku mamy wyraźny spadek liczby kompletnych autobusów, które zostały sprzedane w Polsce i jednocześnie wyprodukowane zostały w fabrykach zlokalizowanych w naszym kraju. To m.in. efekt dobrych wyników segmenty turystycznego, który obejmuje pojazdy najczęściej importowane do naszego kraju. W efekcie poziom autobusów wytworzonych i zarejestrowanych w naszym kraju wyniósł w ciągu 10. miesięcy br. tylko 488 szt. (26,7%). Jeżeli jednak do tego rezultatu doliczyć 486 tegorocznych zabudów z klasy MINI takich firm jak: Mercus, CMS-Auto, Auto-CUBY, Bus-Prestige, BUS Factory, czy inne, to wówczas możemy powiedzieć, że ponad połowa sprzedawanych w Polsce autobusów jest też produkowana w naszym kraju. Porównując to z rynkiem pojazdów osobowych czy ciężarowych, oznacza to świetny wynik.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
nowe
Polska
  • abc – 28.11.2017

    "Drugie miejsce ma Solaris, który w ciągu 10. miesięcy br. sprzedał w Polsce 3596 autobusów miejskich i trzy międzymiastowe."3596? Mieli zwiększyć produkcję o 10%, ale nie wiedziałem, że to aż tyle wyjdzie! :o

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.